To, co vláda Andreje Babiše dělala čtyři roky, si schovala i na rozloučenou. Kopanec pro trhovce, kterým celé ty čtyři roky dupala na paty. Ano, jde o zákaz vánočních trhů, na které se chystali několik měsíců, zaplatili nájmy za stánky, někteří si na nájem a sortiment dokonce napůjčovali peníze. A teď nic. Nesmějí pracovat. Nepochopitelně.
Nepochopitelný je zákaz především kvůli tomu, že se dotkl venkovních trhů, fronty uvnitř nákupních center jsou v pořádku. Stánky na čerstvém vzduchu vadí. Na to upozorňuje také Libor Uhlík, dlouholetý pořadatel farmářských trhů v několika městech a pořadatel vyhlášených řemeslných jarmarků v historickém městečku Úštěk.
„Zavřít vánoční trhy den potom, co se týden stavěly, měsíce připravovaly a o minimálně třech měsících práce řemeslníků, pro které je vánoční prodej životně důležitý, ani nemluvím, je jen další rána pod pás malým živnostníkům. Zatímco o pár set metrů dál se v nadnárodních řetězcích mačká hlava na hlavě. To je opravdu absurdní. Stačilo venku nasadit na trhu roušky, dodržovat rozestupy a počet lidí. Moje dlouholeté zkušenosti ukazují jasně, že návštěvníci řemeslných a farmářských trhů jsou velmi ohleduplní a zodpovědní lidé. Na rozdíl od některých návštěvníků akcí v supermarketech, fotbalových stadionech, pařbách v hospodách či barech nebo poutí s kolotoči. Tím se nechci nikoho dotknout, ale je to tak,“ popsal Libor Uhlík.
Nefér dvojí metr je pro končící vládu typický. Jaký je například rozdíl mezi prodejem jmelí a kapra? Asi jen v tom, že kapra je možné prodávat, jmelí ne. Protože při prodeji jmelí se nejspíše víc přenáší čínský virus. Nebo co. Absolutní údiv potom budí rozpor v tom, že dlouhodobé pravidelné trhy být mohou. Ty adventní, z nichž naprostá většina měla startovat dnes, být nesmí. Stánkaři a organizátoři se to dozvěděli ve čtvrtek pozdě odpoledne. V tom jediném je asi smutný pokrok. Ještě před rokem Babiš a jeho vláda vyhlašovali opatření jen několik hodin před jejich platností.