NÁZOR / Europoslanec Ondřej Dostál, který se nechal dopravit do Evropského parlamentu vehiklem s názvem „Stačilo!“, což jsou komunisté inovovaní asi tak jako Babišova linka na toustový chleba, se zadumal nad demokracií. Na rudém webu iportal.24 zpochybnil spolehlivost korespondenční volby.
„Pokud se podíváte do okolních států, kde v poslední době volby proběhly, tak můžete vidět, že leckde korespondenční hlasy ze zahraničí svou roli sehrály, a dokonce i změnily volební výsledek domácích voličů. Volby jsou ten nejposvátnější grál demokracie a nic neškodí demokracii víc než obvinění z volebních podvodů. Proto by podle mě neměly být hříčkou moderních technologií. Měly by se sčítat stejně postaru jako při papežském konkláve. Volby mají mít obálku, plentu, urnu, jednoznačnou identifikaci, ruční sčítání a co nejširší volební komisi. Jakákoliv pošta, sčítací stroj, nebo dokonce automat na lístky demokracii ničí,“ rozněžnil se Dostál nad technikou sčítání hlasů z předminulého století.
Ano, obviňování z volebních podvodů demokracii škodí. Kdo takové obviňování rozjel na maximální míru? Donald Trump. Prokázal nějaký podvod? Ne, naopak prohrál už přes 60 soudů, do kterých se pustil se svým obviňováním z volebního podvodu. O ten se ovšem pokoušel on sám, když popíral výsledek voleb z roku 2020.
Je zajímavé, jak najednou, když letos Trump vyhrál, už MAGA republikáni nějak umlkli ve svém líčení amerického volebního systému jako zkorumpovaného, pokřiveného a podvodného. Už se nedožadují ručního přepočítávání hlasů a nevymýšlí si obvinění nějaké firmy z manipulace s hlasovacími stroji.
Trump si vytvořil legendu, která si v ničem nezadá třeba s německou propagandou po první světové válce o dýce vražené do zad, podle které Němci ve skutečnosti nebyli poraženi na bojišti, ale vítězství jim bylo ukradeno zradou politiků. Kdo prohrál, takové pohádky poslouchá rád. Takzvaná Dolchstoßlegende, šířená německým vrchním armádním velením, obviňovala z porážky sociální demokraty a „bolševické židovstvo“ a „vnější nepřátele Říše“. „V poli“ prý vojáci poraženi nebyli. Pro Trumpa a jeho okolí za všechno mohli demokraté a jejich liberálně-woke-neomarxistické spiknutí. O úsilí, jaké v jeho prospěch masivně vyvinuli v obou jeho volebních bojích ruští trollové, nějak pomlčel.
Výhoda takových obvinění je v tom, že když je jednou vnesete do veřejného prostoru, za pár let zůstane hlavně dojem, že „to tehdy bylo nějaké kontroverzní“. Je to, jako kdyby sousedé v Maršově obvinili pana Jíru, že jim házel na zahrádky obzvlášť žravé housenky. Sice se ukáže, že Jíra byl v té době na dovolené u Balatonu, ale to odnese čas a po letech zůstane jen vzpomínka, že kolem dotyčného se děly nějaké nejasné věci a kdo ví, jak to doopravdy bylo.
Krásnou ukázkou demagogie byl třeba letos v únoru výkon poslance SPD Zdeňka Kettnera. Ten podložil své odmítání distančního hlasování (korespondenční volby) také tvrzením o údajném americkém volebním podvodu. Uváděl přitom čísla, která nejsou pravdivá.
„Každý asi máme v živé paměti, k čemu došlo v USA při posledních prezidentských volbách. Najednou se objevilo přes sto milionů korespondenčních lístků (více než dvojnásobek než běžně). A kupodivu skoro všechny pro Joea Bidena. Právě tohle mu zajistilo vítězství,“ vykládal Kettner. Jenže Joe Biden v tehdejších volbách dostal 81 milionů 268 924 hlasů, což je ještě méně než číslo 100 milionů, které uvádí Kettner. Donald Trump, který volby prohrál, dostal 74 milionů 216 154 hlasů. Zákonodárce z SPD prostě vykládal naprostý nesmysl. Vadí to ale někomu? V SPD zřejmě nikomu.
Vzdělanější lidé v produktivním věku, kteří odešli studovat nebo pracovat do zahraničí, většinou populistické a extremistické útvary nevolí, tak by jim někdo pod různými absurdními záminkami volbu rád zkomplikoval.
Tentokrát už jim to nevyšlo. Demokratické strany by ale udělaly dobře, kdyby se na hlasy v poštovních obálkách moc nespoléhaly. Když podají mizerný výkon, stačit to nebude a následky budou tristní.