Včera dorazila do e-mailu novinářů, kteří to téma zpracovávají, nová tisková zpráva Státního zdravotního ústavu. Živou virovou kulturu SARS-CoV-2 omikron posílá Národní referenční laboratoř do WHO k dalšímu výzkumu. Slovo vlastenec totálně zkompromitovali náckové a antivaxeři. Ale já tuhle zemi, její jazyk a krajinu mám opravdu rád, jen vinou antivaxerů neužívám slovo vlastenec. A tak mě ta zpráva opravdu potěšila.
Čím se chlubit, když nechceme ukazovat Karlštejn či pražské židovské město – podivuhodné a obdivuhodné pozůstatky minulosti? Ano, je zde řada věcí, které mohou vzbudit pozornost. Málokterá země má prezidenta v akváriu a málokde je lidem nejrespektovanějším vakcinologem popový zpěvák v předdůchodovém věku. Ale nechlubil bych se tím. Věda však – navzdory skokovému zhloupnutí společnosti a navzdory osmi letům babišismu za námi – představuje výsledky, které jsou srovnatelné se zeměmi, které mají na vědecký výzkum řádově vyšší rozpočty než desetimilonové Česko.
Omikron jak živý!
Vlastně ne – ne „jak“ živý. Prostě normálně živý. Ta zbrusu nová varianta koronaviru, s velkým znepokojením vyhlížený omikron, kterou u nás poprvé zachytili před několika málo dny, je v české zkumavce opravdu živá. Národní referenční laboratoř (NRL) Státního zdravotního ústavu ve čtvrtek připravila živou virovou kulturu ze vzorku, u kterého byla prokázána varianta SARS-CoV-2 omikron.
Podle dohody se Světovou zdravotnickou organizací (WHO) a Evropským střediskem pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ji nyní (za přesně definovaných, a zaplaťbůh těžce paranoidních) bezpečnostních podmínek posílá NRL do laboratoří WHO k dalšímu výzkumu. U nás „vypěstovaný“ virus tedy pojede do celého světa tentokrát nikoliv v lidech, ale v přísně střežených zkumavkách. Na tento unikátní úspěch naší vědy totiž naváží výzkumy v řadě právě těch států, které mají na vědu víc. Virus bude zkoumat samozřejmě Česká akademie věd, ale omikron jede i do polského Krakova, zvlášť se těší do Švýcarska, pak do Holandska, a že jej posílají i do Petrohradu, má koronavirus za trest. Ale bez humoru – na tento úspěch českých vědců navazují v zemích jako Švýcarsko a Holandsko, které jsou bohatší než většina zbytku světa včetně ČR, ale navážou na něj i v druhé největší jaderné mocnosti planety.
Jak převoz jaderného paliva
Přeprava živých virových kultur se řídí přísnými bezpečnostními podmínkami. Vozí se ve speciálním kontejneru, který se skládá z více obalů zajištěných proti poškození, a tedy i proti úniku viru. WHO pro tyto případy, kde je důležité rychlé předání virové kultury, využívá přímý speciální transport s přímo proškoleným personálem.
Vedoucí Národní referenční laboratoře pro chřipku a nechřipková respirační virová onemocnění, která virus s citem a láskou vypěstovala z vzorků odebraných na Liberecku, RNDr. Helena Jiřincová, říká: „Znamená to, že jsme izolovali živý virus SARS-CoV-2 varianty omikron, který poslouží k dalšímu zkoumání, může napomoci k vývoji léků přesně cílených na tuto variantu a stejně tak může pomoci například přesně zacílit vakcínu. Také může posloužit při určování, do jaké míry budou protilátky navozené vakcinací funkční.“
Ředitelka Státního zdravotního ústavu MUDr. Barbora Macková, jehož je NRL součástí, ji doplňuje: „Znalostmi a možnostmi pro kultivaci viru disponuje jen několik laboratoří, mezi nimi právě i Národní referenční laboratoř SZÚ jako součást mezinárodní sítě WHO laboratoří. Sdílení takovýchto vzorků je velmi důležité pro veřejné zdraví a je i součástí mezinárodních dohod,“ uvádí. Neuvádí, že tenhle výsledek – rekordně rychlé „vypěstování“ nové varianty – je opravdový mezinárodní úspěch české vědy. A že to vinou politiků až nikoli zas tak vábný obraz naší země v očích světa velmi účinně mění v dobré jméno naší vlasti.
„Oceňujeme i způsob spolupráce libereckých kolegů. Odebrali klinický materiál do příslušného neinaktivačního média a rychle zaslali pro kultivaci. To zajistila Krajská nemocnice Liberec, kde sekvenovali první pozitivní vzorek varianty omikron v České republice,“ říká nakonec doktorka Jiřincová. Nenechává všechnu slávu na SZÚ – lidi, kteří něco umějí, bývají skromní.