S pandemií koronaviru se nadále prosazuje i ruská a čínská propaganda, a to nejen prostřednictvím figurek páté kolony těchto despotických režimů. Skutečnost, že ji je nyní vidět o poznání více, než tomu bylo v minulých měsících, má kromě zjevného horlivého nasazení i možný důvod v oslabení obranných nástrojů internetu v čase karantény.
Úpadek rezistence internetových vyhledávačů a sociálních sítí vůči propagandě a trollům má potenciálně hned dvě podoby. Jedna je jistá – po nahlášení trolla na Facebooku se uživatel dočká oznámení, v němž provozovatel sociální sítě upozorňuje na oslabené stavy zaměstnanců a jen omezenou možnost podobné žádosti vyřizovat.
U druhého příkladu je případná souvislost s oslabenými stavy zaměstnanců technologické společnosti jen v rovině spekulace, přesto stojí za zmínku. Největší vyhledávač Google po zadání slovního spojení „pomoc Itálii“ zobrazil ještě ve středu v rozsahu dvou až tří obrazovek články o iniciativě Ruska v Itálii. Nic víc se mezi první desítky zobrazených výsledků nedostalo, jako by země Západu nechaly Itálii na holičkách, což samozřejmě není pravda.
Ještě ve středu přitom platilo, že zaměstnanci v mnoha filiálkách společnosti Google měli neplacené volno a kvůli zachování bezpečnosti systému neměli až do včerejška vzdálený přístup, takže nemohli pracovat na dálku z domova. Deník FORUM 24 tuto informaci získal od zdroje blízkého zmíněné technologické společnosti. Dnes, kdy už je otázka vzdáleného přístupu dílem vyřešená, Google po zadání téhož hesla zaplňuje obrazovku výsledky o Rusku už „jen“ jednou, přičemž dál už nabízí běžnou členitou skladbu výsledků vyhledávání. Tu přitom vedle algoritmů ovlivňují i triky třetích stran, stejně jako zásahy správců.
Oslabení obranných nástrojů internetu vůči propagandě je pro východní komunistické a postkomunistické despocie v čase globální koronavirové krize vítanou příležitostí. Čína, jejíž režim podle analýzy sinoložky Olgy Lomové zveřejněné v Deníku Referendum nese na současné pandemii zásadní vinu, má závažný důvod k ohýbání reality tak, aby z krize vyšla v ideálním případě jako zachránce světa, a nikoli jako ten, kdo za celou zkázu zodpovídá.