Jsme šampioni v boji proti čínskému koronaviru a svět se nám obdivuje. I Americe můžeme radit. Aspoň tak nám to vykládal Andrej Babiš, který prý stál v čele záchrany tisíců životů. Současní čísla moc slavná nejsou.
Číst čísla o „koronavirové situaci“ není jednoduché, protože v každé zemi se nacházejí v jiné situaci. Nejde jen o odlišná opatření, ale také o věkovou strukturu obyvatel, jací cizinci do země jezdí, jaké jsou tam místní zvyky a podobně. Počet zjištěných případů také závisí na počtu provedených testů. Proto jsou data o počtu nových případů vždycky diskutabilní. To i tehdy, když mluvíme o zemích, kde automaticky nepředpokládáme vědomé lhaní a manipulace. Třeba ohledně Ruska a Číny jejich oficiální údaje brát vážně nemůžeme.
Spolehlivější je sledovat počet úmrtí, protože počet mrtvých nezáleží na žádném počtu testů. Tam můžeme vést diskusi o poměru mezi úmrtími na koronavirus a „s koronavirem“. Přesto i čísla „s koronavirem“ můžeme brát v úvahu, protože by ti lidé nejspíš nezemřeli v tuto dobu. Jestli o půl roku později nebo o pět let, to se nikdy nedozvíme, zajímá nás přítomnost.
Sledovat můžeme také počet hospitalizovaných, kteří mají těžší průběh. Čistě jen pro zjednodušení jsme ve srovnání tuto položku vynechali, ale zájemci si ji mohou na stránkách worldometers.info snadno najít.
Pro srovnání jsme vybrali země podobné velikosti, pokud jde o počet obyvatel. Dal by se také spočítat průměr případů s ohledem na počet obyvatel a srovnávat nás se Spojenými státy a podobně, ale u tak velkých zemí musíme počítat s tím, že nám v mnohém nejsou podobné. Pokud jde o Evropu, je možné se podívat pro srovnání na graf, který byl zveřejněn v článku na webu Neovlivni.cz.
Nicméně pokud jde o státy s počtem obyvatel kolem 10 milionů, je na tom nejhůře Belgie (11 milionů obyvatel), kde mají k 21. srpnu sedmidenní průměr 570 nových případů a osm mrtvých denně.
Na druhém místě jsme ale my. Česko (10,5 milionu) má sedmidenní průměr 266 nových případů a tři mrtví denně. Vysmívané Švédsko (9,6 milionu), které se k nákaze postavilo na jaře liberálně, má dnes sedmidenní průměr 237 nových případů a jednoho mrtvého denně. Řecko (10,8 milionu) 215 případů, dva mrtvé, Maďarsko (9,9 milionu) 35 případů a jednoho mrtvého.
Časem budeme moci ještě provést srovnání, nakolik počet zemřelých nějak mimořádně stoupl oproti údajům z loňského roku. To by byla jistá stopa, kolik mrtvých má koronavirus přímo i nepřímo na svědomí. Tam ovšem spadnou i lidé, kteří nakaženi nebyli a zemřeli kvůli tomu, že za mimořádných opatření se jim nedostalo normální lékařské péče.
V každém případě se zdá, že jestli jsme byli nějakými šampiony, tak jsme zjevně ztratili dech. Manévry kolem plánů na nová plošná opatření ukazují zmatek, jaký panuje v hlavách politiků, a nesoulad mezi odborníky.
Za současného způsobu vládnutí v Česku není naděje, že by se na tom něco rychle změnilo.