Předseda vlády Andrej Babiš v roce 2013 koupil klíčové české vydavatelství Mafra, aby tyto noviny „psaly pravdu“, jak sám řekl. Již za několik dní ovšem volal do Lidových novin, aby tamním redaktorům vynadal, že nenapsali o tiskové konferenci hnutí ANO. Později se za to omlouval, přísahal na smrt svých dětí a vnuček, že nikdy média zneužívat nebude, my ovšem už sedm let sledujeme naprostý opak. Noviny, které jsou nyní zaparkovány ve svěřenských fondech, svému šéfovi slouží neochvějně. Podívejme se proto, jak tomu je v posledních měsících od počátku koronavirové krize. V analýze Revue FORUM si můžete přečíst nejen o Istvánu Lékovi, ale i o MF DNES nebo o kritice cesty Miloše Vystrčila. Časopis objednávejte ZDE.
Šéfredaktor Lidových novin István Léko je Babišovým dlouholetým přítelem. Svou oddanost umí dát najevo tak jako téměř nikdo jiný. Tak například 2. dubna se ve sloupku Šťastné Česko! Léko pustil do tehdejšího šéfa Ústředního krizového štábu (který Babiš dovolil aktivovat až velmi pozdě a ještě ne právě dle zákona, pozn. red.) Jana Hamáčka. „Nevíme, kdo poradil premiérovi, aby šéfem krizového štábu jmenoval Jana Hamáčka, ale dát tak skvělého koně pod skomírající sociální demokraty svědčí o tom, že Andrej Babiš je prvotřídním filantropem, protože svému koaličnímu partnerovi opravdu přeje úspěch,“ začíná svůj text Léko. Předsedovi vlády to ale nikdo neporadil, fakt, že ministr vnitra tento štáb řídí, odpovídal zákonu. Takovými detaily se ale v Lidových novinách nezabývají. Hamáček si dovolil dát dohromady ekonomický tým. Podle Léka by se ale měli ekonomikou zabývat pouze premiér a ministryně financí. „Je dost pravděpodobné, že příštím hlavním hostem nedělního diskusního pořadu veřejnoprávní televize Otázky Václava Moravce bude Švejnar. Kromě Hamáčkova ekonomického týmu, jehož členové budou před kamerami televize školit ekonomické ministry Babišovy vlády, co dělají špatně, co by měli dělat jinak a hlavně lépe, vládní kroky čím dál hlasitěji budou kritizovat i ekonomičtí ministři zcela stínového kabinetu tzv. demokratických stran.“ Všimněte si rétoriky komunistických novin – „tzv. demokratické noviny“, opozice „školí“, její kritická role je naprosto ignorována a Léko by navíc rád poradil moderátorovi veřejnoprávního média, koho by měl zvát do televize.
Jen o den později, 3. dubna, vyšel v jeho rubrice Lékárna text Sobci proti Rašínovu státu. V tomto článku připomíná Léko situaci z roku 1922, kdy se hospodářství mladičkého státu jen pomalu vzpamatovávalo a Rašín tedy na všechny apeloval, aby se uskromnili a nepožadovali výhody. To je podle autora článku podobné koronavirové krizi, a tak v narážce zejména na podnikatele, na které tvrdě dopadl tzv. lockdown, Léko píše: „Však už slyšíme hlasité výkřiky některých, jak hned nastavují ruku ke státu k náhradě škod, přestože sami nouzi nemají. Škody utrpíme všichni, chudí i bohatí, ale povinností státu je postarat se o ty skutečně potřebné, které současná krize vehnala do zoufalých a neřešitelných situací. Musí pomoci sociálně slabým rodinám s dětmi, samoživitelkám, zaměstnancům, kteří přijdou o práci, malým podnikatelům, kterým se zavřely obchody a provozovny a již nemají z čeho žít. Těm, kdo by bez pomoci státu tuhle krizi nezvládli a nevzchopili se. Nikoliv těm, kdo v klidu přežijí, ale nevydělají, kolik očekávali.“ A Léko se dále ptá: „Jak by se díval Alois Rašín na natažené ruce sobců neurvale požadujících peníze od státu? Ba dokonce na žaloby a právní útoky zpochybňující kroky vlády v této krizové situaci?“ Léko patetický text končí vzpomínkou na zastřelení Aloise Rašína. Nejspíš tedy tehdy podle něj byli nejvíce ohroženi naši zachránci – Alena Schillerová a Andrej Babiš.
Během karantény Léko nelenil. 17. dubna napsal komentář Dvojí metr v době koronaviru, v němž dal najevo své zásadní rozhořčení z kriticky naladěné opozice. „Když slyším některé výroky opozičních politiků, ptám se, zda nefandí víc koronaviru než tomu, aby premiér, ministři, hejtmani a jim podřízené orgány co nejdříve zvládli svůj osudový úkol,“ píše šéfredaktor Lidových novin. Co chce říci? Je to jednoduché – jak říkal Babiš, musíme přece táhnout za jeden provaz, a kdo nejde s námi, jde proti nám. Léka velice rozhořčila zpráva, která se ukázala jako nepravdivá – že armáda lidem rozvážela perníčky od společnosti Penam, která patří do holdingu Agrofert stejně jako Lidové noviny. „Webové stránky neziskových organizací, které se specializují na odhalování fake news, mlčí – stejně jako veřejnoprávní média. Představte si ten cirkus, který by rozjely, kdyby to bylo opačně. Opozice a jejich mediální dělníci by žádali stínání hlav, chvilkaři by vyhnali lidi na Letnou a pokrokáři europarlamentu by volali po potrestání České republiky,“ uvedl Léko, aniž by kdekoli jen zmínil, že původce zprávy se samozřejmě omluvil. Šéfredaktor Lidovek nikoli poprvé zatahuje do svých textů neziskové organizace a veřejnoprávní média, přestože k tomu neexistoval jakýkoli důvod.
Duben byl plodný týden pana Léka. 24. dubna vyšel z dnešního pohledu asi nejpozoruhodnější článek s titulkem Hvězdou na mapě Evropy. To je skutečně pochvalný text pro Babišovu vládu, jaký byste s klidem mohli publikovat v roce 1977. Léko upozorňuje čtenáře, že ze sledování televize nebo jiných médií mohli získat dojem, že všechno je v době karantény špatně. Ale šéfredaktor Lidových novin přišel sdělit, že opak je pravdou. „Politici tzv. demokratické opozice denně vydávají prohlášení, že by celou krizi s koronavirem řešili úplně jinak a hlavně mnohem lépe. Tento sbor přichází většinou s naprosto nerealistickými a populistickými návrhy, na jejichž konci svítí stamiliardové ztráty, které by měli uhradit daňoví poplatníci,“ napsal Léko. Opět je tu tzv. demokratická opozice, tentokrát se však mluví o populistických návrzích. Když se tu dnes těsně před volbami rozdávají pětitisícové balíčky seniorům, člověk by se až zasmál. Léko uvádí, že v době krize v roce 2008 podnikatelům a firmám tehdejší vláda nepomohla, ta Babišova naopak dělá, co může. „Problém těchto politiků spočívá v tom, že v mocenských křeslech, kam se již pěkně dlouho marně touží dostat, někdo už sedí, jenže ne kvůli tomu, že by Andrej Babiš a Jan Hamáček možnost sestavit vládu vyhráli v loterii. V demokracii rozhodují volby a pro naši zemi je opravdu štěstí, že ji zase neřídí padlí politici,“ myslí si Léko. Lidé by se měli chovat pokorně a uvědomit si, že Česká republika stojí (v dubnu 2020, pozn. red.) na čelných místech Evropy. „A pro kritiky ať zde stojí výrok jednoho z vážených odborníků, který se do politiky neplete, ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška: ‚Dokázali jsme nemožné. Jsme na mapě Evropy hvězdou a to je skvělé!‘“ Tentýž text vyšel 30. dubna na serveru Česká pozice, který patří pod Lidové noviny.
Tento text vyšel díky podpoře Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky.