Současná epidemie dosáhla dnes, v neděli 28. června, na ohromující mezník. Novým typem koronaviru již bylo na světě infikováno 10 milionů lidí a již téměř půl milionu osob v souvislosti s nemocí COVID-19 zemřelo. Uvádějí to britské noviny Daily Mail s odkazem na Univerzitu Johnse Hopkinse ve Spojených státech. Tam také počet potvrzených případů překročil 2,5 milionu osob. Následuje Brazílie s počtem 1,3 milionu případů a Rusko s oficiálním počtem 633 tisíc případů infekce.
Ve Spojených státech zemřelo v souvislosti s pandemií 128 tisíc pacientů. V květnu se americkým úřadům podařilo epidemii výrazně zbrzdit.
V Evropě je nejpostiženější zemí Velká Británie, která hlásí 310 tisíc případů a 43 tisíc mrtvých. Španělsko je v Evropě s 295 tisíci případy na druhém místě, ale Itálie má více mrtvých: 34 tisíc na 240 tisíc nakažených. Ve Španělsku zahynulo 28 tisíc osob.
Německo má na svých 82 milionu osob poměrně méně případů, 195 tisíc, ale ještě o poznání méně mrtvých: 9 tisíc obětí, jež zemřely v souvislosti s pandemií.
Světová zdravotnická organizace uvádí, že kvůli pandemii je na světě dvakrát více případů respiračních onemocnění, než kdyby probíhala pouze běžná chřipka.
V mnoha zemích nyní dochází po ústupu epidemie k opětovnému nárůstu, což souvisí s uvolňováním karanténních opatření. Podle expertů se má svět připravit na to, že k dalším vlnám dojde na podzim i v roce 2021. Nárůst nových případů je nyní 1–2 procenta denně oproti březnovým deseti procentům denně. Oficiální čísla jsou ale jistě nepřesná proto, že v mnoha chudších zemích neprobíhá dostatečné testování.
V pátek Světová zdravotnická organizace varovala, že druhá a třetí vlna by mohly v celém světě zahubit i miliony lidí. Italská televize RAI 1 provedla srovnání s epidemií španělské chřipky v roce 2018, která rovněž před létem poklesla a pak znovu udeřila na podzim a v zimě a ustoupila až v druhé polovině roku 1919. Španělská chřipka zabila v USA 675 tisíc osob a ve Velké Británii 220 tisíc obětí. Celkově se na celém světě uvádí nejméně 17 milionů mrtvých, ale další odhady jsou ještě mnohem vyšší.
Česko má na evropské poměry mimořádně nízký počet jak nakažených, tak obětí. Jde o 11.306 případů, 347 mrtvých a 7682 vyléčených. Aktivních případů je 3277 a v nemocnicích je s nemocí COVID-19 pouze 117 nemocných. Uvádí to na svém webu české ministerstvo zdravotnictví. V posledních dnech ovšem počet nakažených přibývá, což hygienici přičítají silnému testování v několika ohniscích nákazy, kupříkladu mezi horníky v ostravských dolech.
Mírný průběh epidemie si v Česku vládní síly vykládají jako svůj úspěch, zatímco nižší počty nakažených a zásadně nižší smrtnost je i jinde ve střední Evropě. V Česku může nižší míra nákazy souviset s vysokým procentem obyvatelstva, které žije v izolovaných obcích a také mnohem méně cestuje do velkých aglomerací a do zahraničí než lidé ze západních států.