Poslední týden se snažil ruský vůdce Vladimir Putin vzbudit dojem, že nejhorší boj s pandemií koronaviru už skončil. „Počínaje zítřkem 12. května končí národní nepracovní období pro celou zemi a pro všechna odvětví hospodářství,“ oznámil ruský prezident přesně před týdnem během svého televizního vystoupení.
Nejasná politika, která v zemi platila šest týdnů, umožnila oficiálně chod jen nezbytným podnikům, zatímco všichni zaměstnavatelé byli povinni nadále platit zaměstnance.
„Je v zájmu nás všech, aby se ekonomika rychle vrátila k normálnímu stavu,“ dodal Putin.
Hned v následujícím týdnu ale zažilo Rusko další nepříjemnosti. Země zaznamenala dosud nejvyšší počet úmrtí na nemoc COVID-19 za jediný den a sám Putinův mluvčí Dmitrij Peskov následoval premiéra Michaila Mišustina a odebral se jako pozitivně otestovaný do nemocnice. Stal se už pátým vysokým vládním úředníkem, kterého postihla nákaza koronavirem.
Rusko kleslo na druhé místo za Spojenými státy jak pokud jde o nejrychlejší šíření pandemie, tak v absolutním počtu nakažených. K pondělku mělo zhruba 290 tisíc zjištěných případů nemoci COVID-19 a skoro 9000 nově nakažených.
„Putin ztratil kontakt s realitou,“ říká Tatjana Stanovaja, zakladatelka politického analytického projektu R. Politik. „Vypadá to, že nechápe, ve které zemi se nachází.“
Prezident už neodpovídá svému obvyklému obrazu silného vůdce, krom toho, že na konci března zajel do moskevské nemocnice, kde se léčí pacienti s koronavirem. Tam si navlékl žlutý ochranný oblek a nakonec se zdravil, už zcela bez nějakých pomůcek, s personálem. Hlavní lékař nemocnice, s nímž se tam setkal, skončil sám o několik dní později v karanténě.
Pak se Putin objevil ve státní televizi na videokonferenci s vládními a regionálními úředníky, ale vypadal znuděně, nakláněl se v křesle a hrál si s perem, místo aby něčemu věnoval pozornost.
Tatjana Stanovaja soudí, že je izolován od světa lidmi, kteří mu podávají jen dobré zprávy, aby se vyhnuli jeho hněvu, a nemají zájem se moc vrtat v podrobnostech. Zdá se, že Putin nepochopil problém pandemie v Rusku v jeho úplnosti.
„Změnil se z politika v misionáře. Pociťuje odpovědnost za historii, ne za lidi,“ říká politoložka. „Geopolitické hry jsou pro něj zajímavé, karanténa je nudná,“ dodává.
Když se nákaza rozšířila po celém Rusku, Putin přenesl odpovědnost na podřízené orgány a pověřil moskevského primátora Sergeje Sobjanina, aby vedl pracovní skupinu pro koronavirus v zemi. Zároveň chce, aby regionální gubernátoři dělali politická rozhodnutí na vlastní pěst.
Takže Putin v pondělí požadoval, aby se ekonomika znovu rozběhla a fungovala, ale provádění konkrétních opatření k dosažení tohoto cíle nechal na regionálních úřadech. Moskva, epicentrum ruské epidemie, je zatím v karanténě.
Politolog Alexander Kynev si myslí, že tato „decentralizace“ moci, kterou Putin po dvě desetiletí své vlády podvracel, je taktikou, jak se vyhnout negativnímu dopadu na něho samotného. Putin pozbyl mužný dojem, kterým tak dlouho okouzloval v Rusku tolik lidí.
„Už nevypadá jako silný vůdce,“ soudí Kynev. „Mnoho let bylo jeho charismatem statečné vystupování. I když to byl bastard, byl mocný, a to mu získávalo respekt i u těch, kteří s ním nebyli spokojení. Teď vypadá jako starý nemocný vlk,“ dodává.
(Zdroj: Themoscowtimes.com)