Nová epidemie COVID-19 se šíří doslova po celém světě. Případy nákazy hlásí již 120 států. Jak se ovšem ukazuje, nemusí ve všech zemích znamenat takové ohrožení občanů jako aktuálně například v Itálii. Tam se nyní koronavirus stal problémem číslo jedna, ale situaci by mohla pomoci řešit celonárodní karanténa. FORUM 24 přináší krátký přehled toho, jak se ve světě potýkají s obavy nahánějícím virem.
Podle posledních informací se prozatím globálně objevilo 119 294 případů nákazy. Té dosud podlehlo 4300 lidí. Dalších 66 582 lidí se již ovšem vyléčilo, což budí mírný optimismus. V současné době je přes 48 tisíc aktivních případů. Dvanáct procent z nich je ve vážném stavu. Z uzavřených 70 882 případů bylo u plných 94 % konstatováno, že se nakažení vyléčili.
Statistika výskytu onemocnění ukazuje, že více než třetina případů se objevila v Číně. Alarmující čísla ovšem přicházejí z Jižní Koreje, Íránu (za poslední den 242 nových případů) a Itálie. V prvních dvou zemích se nachází pětina nakažených. Na Apeninském poloostrově se jedná dokonce o 26 % případů. Jak vysvětlil náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula, důvodem je především to, že v Itálii se koronavirus začal rychle šířit mezi staršími lidmi, kteří představují nejrizikovější skupinu. I proto je zde vysoký počet úmrtí (631).
Francie, Španělsko a Německo zatím oznámily shodně kolem 1500 případů. Rychlý nárůst lze pozorovat v Dánsku, kde se za včerejšek objevilo 78 nových pacientů (z celkových 340).
Čísla o úmrtnosti ukazují, že kromě Číny, Itálie a Íránu nepřekročil počet obětí sto osob. Jižní Korea uvádí 61 úmrtí, Španělsko 36, Francie 33 a USA 31. Ostatní země zatím hovoří převážně o jednotlivcích. Aktuální informace o počtech nakažených v celém světě, včetně grafů a tabulek, lze najít na stránkách Worldometers.