Vládě se to nějak začíná vymykat z rukou. Ne tedy že by to snad někdy pevně v rukách měla, jen chrlila různá „opatření“. To jim šlo a koronavirus si zatím žil svůj vlastní život. Hodlá v tom zřejmě pokračovat.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch sděluje čísla a zdá se, že jsme na tom ohledně koronaviru nejhůř od letošního dubna. Přitom v půlce března vláda zastavila život v zemi a začala ekonomická krize, která se ještě ani neprojevila v celé své síle, protože bude mít pochopitelně zpoždění za tehdy přijatými opatřeními. Pak nám 18. května ministr sdělil, že zlý virus přijal podmínky bezpodmínečné kapitulace: „Podařilo se nám bez problému naše zdravotnictví provést touto krizí. Covid krize je za námi a potřebujeme se podívat na to, co je před námi.“
Server Neovlivní.cz k tomu píše: „Přesně měsíc poté, 18. června, začala statistika v ČR stoupat a od té doby roste. Realita je taková, že česká čísla se vyvíjejí hůře než v mnoha evropských zemích. Ukazuje to přepočet aktuálních případů Covid-19, pokud se vztáhne k velikosti populace dané země. Němců je 83 milionů, Italů 60 milionů, Švédů podobně jako Čechů a třeba Dánů zhruba polovina.“
Připojeny jsou grafy sedmidenních přírůstků nových případů, které ukazují, že jinak než u nás se nákaza vyvíjí v Estonsku i Lotyšsku a jiný trend je dokonce i ve Švédsku, které bylo považováno za odstrašující příklad nezvládnutí krize. S ohledem na počet obyvatel křivka ve Švédsku od poloviny června klesá, zatímco u nás poslední dobou roste. Švédsko přitom neparalyzovalo svou ekonomiku. Mají ovšem patnáctkrát víc úmrtí v přepočtu na počet obyvatel, to je nepopiratelná pravda.
Objevuje se ale dost tísnivá možnost, že nemáme první vlnu epidemie za sebou, ale že jsme ji ještě neprodělali, zatímco Švédsko už jí prošlo. Takže nejde o druhou vlnu, ale odloženou první. Když jde o životy lidí, je každá rada drahá, to je jasné.
Bez ohledu na zvolené strategie je ale patrné, že vláda přijímá opatření pozdě, v neadekvátním rozsahu a ode zdi ke zdi bez ohledu na cokoli. Británie se chovala podobně, to je pravda. Švédsko jede to svoje kontinuálně. Jestli to byl správný přístup, se ukáže nejspíš během několika měsíců. Málo se mluví o tom, že když je řeč o „tisících zachráněných životů“, nezapočítávají se do toho úmrtí, k nimž možná došlo v důsledku odložení léčby, operací a prevence týkající se jiných nemocí kvůli „stopce“ ve zdravotnických zařízeních. Jenže co by bylo jinak, to není tak vidět, proto to nikoho moc netíží. Poznali bychom to až z nějaké rekonstrukce údajů po velmi dlouhé době, a to už nebude nikoho zajímat.
Pražská hygiena napsala na Twitteru: „Mluví se o lokálních ohniscích, čísla ale hovoří jasně a grafy už vykreslují druhou vlnu. Počet aktivních případů se blíží jarnímu maximu.“
Pokud ale budete tento příspěvek hledat, tak ho nenajdete. Už byl smazán.
Možná to souvisí s tím, že vláda teď sdělila strategii soustředění se na „lokální ohniska“, o která už ale nejspíš nejde. Lokální ohnisko v OKD dlouho nikoho nezajímalo. Pak se najednou bez předchozího varování nařízením zastaví život v celém kraji. Andrej Babiš všechno svádí na hygieniky a tvrdí, že s vývojem nemá nic společného. Předtím se přitom kasal, že za všechno bere plnou politickou odpovědnost. To si ovšem myslel, že je v roli vítěze a spasitele. Neúspěchů se nechce dotknout ani koncem prstíčku.
Armáda mezitím 14. července vyhlašuje na Twitteru mobilizaci: „Jdeme znovu do toho. Do boje s koronavirem posíláme 68 vojáků na základě rozhodnutí vlády. Pomůžeme s odběry, sběrem dat i analýzou. Začínáme tuto neděli testováním pracovníků OKD. Jsme tam, kde je potřeba.“
To je samozřejmě třeba ocenit. Armáda je v tom nevinně. Jen musíme doufat, že Andreje Babiše pod vlivem Marka Prchala a jeho osobní astroložky nenapadne, že by problém vyřešilo několik drobných jaderných úderů na „ohniska“. Realizaci nápadu zřejmě zabrání, že Česko nemá jaderné zbraně a Sovětský svaz tu nejspíš žádné při stažení svých vojsk nezapomněl.