Sobotní korunovace britského krále Karla III. a jeho manželky královny choti Camilly by měla být oproti korunovaci Karlovy matky a předchůdkyně Alžběty II. v roce 1953 o poznání skromnější a uměřenější.
Méně bude pozvaných hostů (asi 2000, oproti osmi tisícům v roce 1953), z nichž kolem 850 připadne na zástupce různých charitativních organizací. Kratší bude i korunovační průvod z Buckinghamského paláce do Westminsterského opatství a civilnější by mělo být také oblečení oficiálních účastníků. Tato střídmost i výběr pozvaných (na němž se podílí britská vláda) má nepochybně vyjadřovat Karlův akcent na civilnější pojetí monarchie i péči o životní prostředí. A to v době, kdy velká část Britů i Karlových poddaných v dalších částech světa čelí vážným ekonomickým a ekologickým, zejména klimatickým problémům.
Karel bude nejprve ve Westminsterském opatství podobně jako jeho předchůdci představen lidu, poté ho arcibiskup z Cantenbury provolá „nezpochybnitelným králem“ a učiní tak do všech světových stran. Karel III. složí přísahu a bude pomazán olejem z Jeruzaléma. Závěr ceremonie orámuje tradiční provolání „Bůh ochraňuj krále!“
Korunu svatého Eduarda má každý britský panovník na hlavě jen jednou za život, a to právě během korunovační ceremonie. Z Westminsterského opatství zpět do Buckinghamského paláce bude Karel III. odjíždět s (běžnou) britskou imperiální korunou, kterou král používá například při vystoupení v parlamentu. Z balkonu Buckinghamského paláce pak s manželkou Camillou a zřejmě i dalšími členy rodiny pozdraví přihlížející.
Korunovace, jak se po staletí utvářela, je sama o sobě vysoce symbolickým rituálem, jenž demonstruje kontinuitu dějin, národního…
Přečetli jste úryvek článku Týdeníku FORUM
Tento článek byl publikován pouze ve zkrácené formě. Kompletní verzi si mohou přečíst předplatitelé FORUM 24+ přihlášením do čtenářské zóny na webu Týdeníku FORUM.