Kauza nebude nikterak veliká, protože v Evropském parlamentu není schopen jeden europoslanec ovlivnit chování 704 kolegů. Není to kauza, která by se týkala desítek poslanců. Je to kauza, která se týká jednoho konkrétního člověka a jeho napojení na Katar, komentuje podezření na korupci v Evropském parlamentu europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). V rozhovoru pro deník FORUM 24 mluví mimo jiné o tom, jakým tlakům jsou evropští zákonodárci vystaveni a jakou reformu sedmadvacítka potřebuje.
Evropským parlamentem aktuálně hýbe kauza korupce. Vyšetřována je jeho řecká místopředsedkyně Eva Kailiová i šéf Mezinárodní konfederace odborových svazů. Policie se ale zaměřila i na asistenty europoslanců. Jak velký problém celá tato kauza je?
Kauza je dnes ve fázi prověřování. To znamená, že policie všechno prověřuje, nikoho neobvinila. Hlavním podezřelým není nikdo ze současných europoslanců, ale bývalý europoslanec za italské socialisty Pier Antonio Panzeri, který byl jedním z nejvlivnějších členů socialistické skupiny v roce 2014 až 2019.
Pier Antonio Panzeri měl asistenta, který je v současné době přítelem Evy Kailiové. To je ten důvod, proč byla i ona prověřována, protože byla spojena s celou kauzou. Hlavní podezřelý je ale Panzeri, jeho manželka a dcera, přes které měly jít peníze z nadace, která měla platit za vliv asistentů. To je gró celé kauzy.
Kdybyste tedy měl říct, jak závažná ta kauza je?
Kauza nebude nikterak veliká, protože v Evropském parlamentu není schopen jeden europoslanec ovlivnit chování 704 kolegů. Nicméně pokud by se ukázalo, že systematicky někdo bere peníze za to, že dělá svoji práci, to znamená, že by to byla korupce, tak je to v absolutním rozporu s pravidly Evropského parlamentu a ten člověk musí být potrestaný.
V tuto chvíli nevíme víc, ale víme, že to podezření z toho, co proniklo do médií, které informace nejspíš sehnaly z kanceláře předsedkyně parlamentu, tak se to týká podezření z ovlivňování skrze lobbistické aktivity bývalého poslance Panzeriho.
Jsou vyšetřováni všichni poslanci a asistenti jak z jeho týmu, tak ze socialistické frakce, kteří s ním byli ve styku. Není to kauza, která by se týkala desítek poslanců. Je to kauza, která se týká jednoho konkrétního člověka a jeho napojení na Katar, což se v tom velikém objemu poslanců může stát.
Právě asistenti europoslanců hrají důležitou roli při vytváření legislativy a hlasování v Evropském parlamentu. Nestálo by za to jejich činnost více kontrolovat?
Rozhodně ano, ale tím, jak si asistenti skrze odbory vydobyli poměrně veliká práva, tak dnes asistent, i když u něj zjistíte závažná pochybení v práci, tak je takzvaně nepropustitelný. To znamená, že europoslanec nemá moc možností, jak se dotyčného asistenta zbavit bez toho, aniž by se s ním dlouhá léta musel soudit.
Ano, určitě, já osobně se chci ve výboru pro rozpočtovou kontrolu na ta pravidla kouknout a měla by se výrazným způsobem upravit. Na europoslance je upřená velká pozornost, což je dobře, ale vedle toho by určitě měl existovat i dohled nad činností právě asistentů. Měla by být umožněna lepší kontrola jejich činnosti.
Mezi vyslýchanými byl i jeden asistent europoslance z Evropské lidové strany (EPP). KDU-ČSL je v Evropském parlamentu součástí této frakce. Víte, o koho šlo?
Ano, zřejmě šlo o nového italského poslance. Je to právě bývalý asistent ze socialistické frakce. Je to asistent, který pracuje pro europoslance za EPP poměrně krátkou dobu. Celý svůj pracovní život byl u socialistů a je spojený se skupinou europoslance Panzeriho. Nemá s EPP nic společného. Ani ten dotyčný poslanec s Panzerim v minulosti nespolupracoval.
Samozřejmě celou kauzu nechávalo vedení EPP od pátku prověřit a je připraveno hned s čímkoliv pomoci. Určitě se hledají cesty, jakým způsobem s tímto asistentem ukončit spolupráci.
Vy jste už zmiňoval to, že o kauze informují média po celé Evropě. Když se na ty zprávy díváte, je ještě něco, co nezaznělo? O čem se například mezi europoslanci mluví, ale média o tom neinformují, nevědí o tom?
Je potřeba říci, že dlouhodobě se na půdu Evropského parlamentu dostávají různé rezoluce a zprávy pochybného původu přes pochybné neziskové organizace. Ty, což jako Evropská lidová strana dlouhodobě kritizujeme, plní, řekl bych, funkci pračky peněz. Ukázalo se to v řadě kauz, není to jen tato. Stačí si založit neziskovou organizaci a do ní přispívají přes nějaké další různé firmy z celého světa a ne vždy je to jejich počínání transparentní a ne vždy víte, kdo za nimi stojí.
Konkrétně mám na mysli několik neziskových organizací, které jsou dlouhodobě napojeny na ruský režim a které v Německu působily jako neziskové organizace bojující proti atomové energii a podporující plyn jako zelený zdroj energie, nebo různé neziskové organizace, které v minulosti podporovaly migraci, které dostávaly poměrně velké platby z různých zdrojů, a už v minulosti padalo podezření od důstojníků Frontexu, že jsou to platby od pašeráckých organizací z Libye. Teď to jsou neziskové organizace na podporu demokracie, svobody a lidských práv, za které se skrývají mecenáši z Kataru. Mohl bych vyjmenovat několik dalších.
Nedávno jsme měli seminář ohledně Muslimského bratrstva, které přijímá poměrně veliké částky od řady evropských států i Evropské unie v boji proti islamofobii, ale samo je poměrně dost nenávistné a chce tady vytvořit stát na principu práva šaría, což je popření základních prvků demokracie.
Myslím si, že ten problém je daleko složitější, je potřeba na něj upozorňovat a bude to jako boj s mafií. Utnete jedno chapadlo a přiběhnou další. Není to jednoduchá práce a z minulosti vím, že se do toho poslancům nechce. Často se stává, že levice byla ta, která to zablokovala.
Chci ještě upozornit na případ státu Bahrajn, který je neustále točen v nějakých lidskoprávních rezolucích, přestože se je snaží měnit. Protože patřil dlouhodobě mezi nepřátele Íránu a potom Kataru, tak na něj byla namířena spousta rezolucí. Když jsem byl u vyjednávání, tak neziskové organizace mají pochybné zdroje informací a ukázalo se, že řada informací se nedala ověřit, byly to doslova lživé informace, které si někdo vymyslel. To je hodně zajímavé i s ohledem na tuto kauzu. Bude to mít vliv i na další směřování Evropského parlamentu.
Takže tlaky na rozhodování Evropského parlamentu ze strany neziskových organizací jsou zcela běžné?
Ano, ale není nezisková organizace jako nezisková organizace. Koukněte se, jaké zprávy vyšly od Amnesty International o situaci na bojišti na Ukrajině a jak jsou hodně proruské. Jsou tady různé organizace o dvou lidech, které se tváří jako organizace, a přitom to můžou být schránky tajných služeb některých států, které jsou založeny na neznámá jména. Je to téma, které by stálo za větší zpracování a je potřeba s tím daleko více pracovat.
Já bych se opět vrátil k té kauze. Mluví se o tom, že vyšetřovaní prý v Evropském parlamentu působili ve prospěch Kataru. O co Kataru vlastně mohlo jít?
Kataru šlo dlouhodobě o vylepšení jeho obrazu v evropských médiích a Evropě vůbec. Katar byl dlouhodobě kritizován za podmínky pro dělníky při stavbě stadionů pro současné mistrovství světa ve fotbale. Bylo vidět, že těch možností kritiky a informací o tom, jak zemřeli dělníci při stavbě, bylo v evropských denících poměrně málo, i když se vědělo, že je to veliký problém. To z mého pohledu bylo vždy hodně diskutováno v evropských institucích, ale výstupy byly poměrně slabé vůči Kataru.
Kauzou by se v pondělí mělo zabývat předsednictvo Evropského parlamentu. Co očekáváte, že z tohoto jednání vzejde?
Myslím si, že předsedkyně Evropského parlamentu by dnes měla informovat podle mých informací z pátku, pokud se to nezměnilo, o dění a o důvodech, proč policie vstoupila do budov Evropského parlamentu. Potom budeme vědět víc.
Pevně věřím, že policie v této kauze bude transparentní a bude informovat i ostatní europoslance, co se děje. Kauza je velmi senzitivní a dotýká se poměrně zásadně dění v Evropském parlamentu.
Jak moc to může poškodit Evropský parlament, nebo celkově Evropskou unii v očích obyvatel sedmadvacítky?
Nemyslím si, že celkově Evropský parlament, i když podle snah ruských trollů, kteří kauzu hned využili, je snaha ji otočit od ruských zvěrstev ke Kataru. Kauza je lokalizována na skupinu čtyř lidí a jeden asistent je spojený s místopředsedkyní Evropského parlamentu. Myslím si, že kauza, i když to vypadá jako velké, tak je lokalizována na pár lidí. Nemyslím si, že by to mělo mít velké další dopady.
Na twitteru se ke kauze vyjádřil maďarský premiér Viktor Orbán. Maďarsko má od Evropské komise aktuálně pozastavenou výplatu 7,5 miliardy eur z fondů Evropské unie mimo jiné kvůli nedostatečnému potírání korupce. Není možná až trochu bizarní to, že Unie blokuje peníze kvůli korupci v době, kdy se objevuje taková kauza?
Myslím si, že nejde srovnávat tyto dvě věci. V Maďarsku je dlouhodobý problém v transparentnosti, rozdávání zakázek a velmi často řada zakázek byla spojena s rodinou Viktora Orbána.
Na druhou stranu si někteří socialisté naběhli na vidle. Sami kritizují Viktora Orbána, ale dnes on může využít jejich kauzy, aby jim oplatil jejich kauzy.
Padni, komu padni, myslím si, že je problém to, že řada příjemců dotací není transparentní. Evropská unie potřebuje reformu a změnit způsob rozdávání financí. To, jak dnes Evropská unie funguje, je způsob, jak platit svého nepřítele, a vidíme to i na sankcích proti Rusku. Dáme na sankční seznam spoustu firem, ale málokdo se zabývá tím, že pořád jdou finance přes různé kyperské společnosti s neznámým vlastníkem pryč z Evropské unie. Je potřeba se zaměřit na to, kdo je skutečným vlastníkem těch společností, a udělat pořádek v evropských financích. Ušetří to spoustu zdrojů a pomůže to k tomu, aby Evropa začala růst.
On to není první případ korupce v Evropském parlamentu. Neměla by Unie nějakým způsobem změnit procesy v Evropském parlamentu tak, aby k podobným kauzám nedocházelo?
Evropská unie se snaží být transparentní. Nedokážu si příliš představit, že bychom ještě více nastavovali procesy k transparentnosti. Na druhou stranu si myslím, že každý poslanec je dospělý člověk a měl by v sobě mít nějaký etický kodex a budovat věci, které jsou spojené s etikou. Sebelepší zákon nebo nařízení nezamezí tomu, aby se někdo nesnažil tlačit své zájmy.