Heather Timmons se v článku pro Quartz věnuje systematické korupci při aktivitách americké finanční společnosti J. P. Morgan Chase & Co. (čínské jméno Mo-gen ta-tchung) v Číně. Firma cíleně uplácela čínské vládní úředníky tak, že najímala jejich příbuzné, aby si usnadnila cestu ke státním zakázkám. Podstatu operace popsal již v srpnu tohoto roku bývalý americký státní žalobce a právník Komise pro cenné papíry (SEC) v rozhovoru pro Bloomberg: “Nebyla to skutečná pracovní místa, vznikla pouze proto, že otcové nebo matky těch dětí byli důležití veřejní činitelé.”
Vyšetřování trvalo tři roky a podle závěrů zveřejněných minulý týden odhalilo, že korupční projekt firmy J. P. Morgan byl dlouhodobý a systematický, přičemž banka si byla dobře vědoma, že porušuje zákon. Po dobu více než sedmi let si vedla pečlivé záznamy v excelových tabulkách o výnosech od klientů, jejichž příbuzní byli odměněni pracovní pozicí. Přestože většina takto zaměstnaných příbuzných neměla ani nejmenší kvalifikaci pro daný post, žádný z nich nebyl odmítnut.
Projekt “Synové a dcery” byl zahájen poté, co banka najala čínského bankéře Fang Fanga s významnými kontakty na Komunistickou stranu Číny. V rámci “projektu” bylo najato na sto zaměstnanců bez potřebných kvalifikací, zato však s příbuzenským vztahem k vlivným představitelům KS Číny. I přes veškerou pečlivost, a částečně právě kvůli ní, se však J. P. Morgan toto počínání nevyplatilo – pokuta, kterou teď musí zaplatit, převyšuje příjmy, které jí projekt “Synové a dcery” přinesl. Její výše byla na základě Zahraniční protikorupční legislativy (FCPA) stanovena na 264 milionů dolarů.
Ne vždy jsou ale američtí finanční regulátoři tak přísní. The Economist upozornil na případ Čínské zemědělské banky (Agricultural Bank of China, Čung-kuo nung-jie jin-chang) v článku přiléhavě nazvaném “Sankce s čínskými rysy”.Zatímco pokuty za porušování ekonomických sankcí a praní špinavých peněz vyměřené německé Deutsche Bank nebo francouzské BNP Paribas se pohybují v řádech miliard dolarů, čínská banka ABC vyvázla při podobných, a rozsáhlejších, operacích s pouhými 215 miliony. Taková shovívavost vyvolává pochybnosti a dohady.
Opatrnost regulátorů je částečně způsobena tím, že řadu nelegálních transakcí nelze v tomto případě plně prokázat – to by však mělo být samo o sobě předmětem vyšetřování. Na vnitřní mechanismy banky ABC, které úmyslně znemožňují transparentní sledování transakcí, upozornil jeden ze zaměstnanců její newyorské pobočky Federální rezervní systém (Fed) již únoru 2015. Když se Fed začal o věc zajímat, ABC v červnu zaměstnance propustila spolu s většinou jeho oddělení. Banka ABC tak dále proplouvá bez vážnějšího postihu. Podle Economistu nejspíše těží ze strachu z diplomatické roztržky se svým vlastníkem – čínskou vládou.