Přístav s řeckým původem a nebezpečnou pověstí. To je Marseille, rozlohou třetí největší město Francie. Díky své poloze se zde míchá několik kultur. I když architekturou připomíná Paříž, může vás překvapit, že boulangerie na každém rohu nenajdete. Zato můžete ochutnat autentickou alžírskou, libanonskou nebo vietnamskou kuchyni. Při procházce zase narazíte na pouliční umění v podobě graffiti, jež zdobí téměř všechny místní zdi. Co všechno tohle město nabízí, se dozvíte v následujícím textu.
Marseille založili řečtí osadníci asi šest set let před naším letopočtem, což z ní činí nejstarší město Francie. Již ve starověku byla obchodním přístavem. Otevřenost Marseille Středozemnímu moři z ní od jejích počátků učinila kosmopolitní město, které se vyznačuje kulturní a hospodářskou výměnou s jižní Evropou, Blízkým východem, severní Afrikou a Asií. V roce 2013 bylo město jmenováno Evropským hlavním městem kultury a v roce 2017 Evropským hlavním městem sportu, jelikož je domovem fotbalového klubu Olympique de Marseille, jednoho z nejúspěšnějších a nejvíce podporovaných klubů ve Francii.
Pokud plánujete město navštívit, vyhraďte si na něj alespoň tři dny. Začněte nejvýznamnější památkou, bazilikou Notre Dame de la Garde, nacházející se na nejvyšším bodě města. Tato úchvatná stavba patří mezi sto nejslavnějších poutních míst světa. Na vrcholku kostelní věže stojí zlatá socha Panny Marie Strážné, patronky námořníků, již poutníci viděli zdáli na lodi, a věděli tak, že se blíží do přístavu. Přímo k bazilice jezdí autobus, ale dostanete se k ní i pěšky po stezce. Jestliže plánujete výlet v letních měsících, zvolte raději autobus. Teploty zde dosahují téměř čtyřiceti stupňů a cesta nahoru je strmá a dlouhá.
Památky, které nesmíte minout
Katedrálu La Major lze spatřit téměř ze všech výhledových míst ve městě. Tato monumentální stavba se svou velikostí vyrovná římskému chrámu svatého Petra. Dokáže totiž pojmout až tři tisíce lidí. Je postavena v byzantském stylu a její stavba trvala přes čtyřicet let, od roku 1852 do roku 1893. Návštěvou katedrály můžete završit procházku starým městem, čtvrtí zvanou Le Panier. V ní najdete spletité úzké uličky poseté graffiti, spolu s mnoha malými obchůdky, kde zakoupíte nejen klasické suvenýry, ale i umělecká díla od místních tvůrců. Když budete mít štěstí, můžete spatřit některého z lokálních graffiti makerů při práci.
Při návštěvě Marseille určitě nesmíte minout Starý přístav (Vieux Port). Je ústředním bodem historie města. Kolem Starého přístavu bylo vybudováno také středověké Marsiho. Od té doby vstup do přístavu střežily dvě pevnosti, Saint-Nicolas a Saint-Jean. Hlavním účelem marseilleského Vieux Port byl obchod. Jedním z jeho symbolů býval i transportní most, kovová konstrukce spojující obě pevnosti, otevřená v roce 1905, která byla po druhé světové válce zničena. Dnes v přístavu kotví desítky malých lodí, hemží se to tu turisty a pouličními umělci a najdeme zde nespočet malých bister. Z přístavu také denně vyjíždí několik turistických lodí, na nichž se můžete vypravit do okolních měst na jednodenní výlety.
Na druhém konci města na oslavu výstavby kanálu Canal de Marseille postavili Palais Longchamp. Podle návrhu architekta Henriho Jacquese Espérandieua se v centru stavby nacházela propracovaná fontána známá jako vodní věž, která funguje dodnes. Kromě ní jsou zde dvě muzea, kolonáda a park, jenž byl otevřen v roce 1869, tedy ve stejné době jako palác. Jeho součástí je také anglická zahrada s klikatými alejemi a mnoha pozoruhodnými stromy, včetně sto padesát let starého platanu a sto dvacet let starého dubu a jilmu sibiřského.
Kromě památek je Marseille proslavená svými muzei. Po Paříži jich má nejvíce ze všech francouzských měst. Mezi nejzajímavější patří Muzeum evropských a středomořských civilizací, jež najdete na konci Starého přístavu. Jeho slavnostní otevření symbolizovalo jmenování Marseille Evropským hlavním městem kultury v roce 2013. Výstavy i kulturní programy nabízejí multidisciplinární pohled, který spojuje antropologii, historii, archeologii, dějiny umění a současné umění, aby veřejnosti ukázaly mnohostranné aspekty středomořského světa. Přímo vedle hlavní budovy se nachází Muzeum Cosquer, které odhaluje podvodní repliku slavné Cosquerovy jeskyně.
Henri Cosquer se v roce 1985 vydal potápět do Calanques nedaleko Marseille. V hloubce třiceti šesti metrů spatřil dutinu ve skalní stěně a rozhodl se ji prozkoumat. Na konci této úzké ponořené štoly, dlouhé asi sto sedmdesát pět metrů, objevil skutečný poklad starý třicet tisíc let, a to více než čtyři sta osmdesát uměleckých děl namalovaných a vyrytých na skále. Tehdejší obyvatelé zde nakreslili tučňáky, jeleny, kozorožce a bizony. Jsou zde i otisky rukou a stopy po ohništích.
V roce 1991 byla jeskyně otevřena a zpřístupněna veřejnosti. O rok později získala označení historické památky. Od té doby ji zkoumají historici a badatelé. Kvůli stoupající vodě je jeskyně odsouzena k zániku a některé malby jsou již částečně zatopeny. Dnes je nepřístupná a její vchod byl uzavřen. Replika vznikla, aby i veřejnost mohla nahlédnout do tak vzdálené historie.
Kulinářské zážitky
Díky kosmopolitní povaze města zde během pár dní ochutnáte několik světových kuchyní. Restaurace Moga, což v doslovném překladu z egyptské arabštiny znamená vlna, kombinuje chutě Blízkého východu se surovinami typickými pro Středozemí. Menu mají sice malé, zato důkladně promyšlené. Kromě večeří zde podávají o víkendu brunche. Rezervace se v tomto případě opravdu vyplatí. Jestliže toužíte po klasickém francouzském zážitku, zajděte do bistra Belleville na rohu Palais Longchamp. Tradiční červeno-bílé ubrusy, menu napsané na tabuli a ani jeden anglicky mluvící obsluhující vám za pomoci místního vína určitě navodí tu správnou francouzskou atmosféru.
I když je na rozdíl od většiny francouzských měst v Marseille poměrně málo pekáren a cukráren, pár se jich najde. Například nedaleko přístavu Bonne Miette nabízejí kromě croissantů, pain au chocolat a plněných baget i oblíbené francouzské zákusky. Ráno si zajděte do Cooge. Mají zde na rozdíl od většiny francouzských kaváren výběrovou kávu. Milovníky snídaní zase potěší široký výběr slaných i sladkých variant.
Kavárna nacházející se v srdci města je známá přátelskou obsluhou a neobvyklým interiérem. Nad barem totiž visí jízdní kolo. Pokud si vyberete jakoukoliv restauraci či kavárnu dopředu, mějte na paměti, že ne vždy mají otevřeno, i když na svých webových stránkách tvrdí, že ano. Přece jen jste na jihu Francie a mít v záloze dva až tři podniky v okolí se v tomto případě opravdu vyplatí.
Co se týče bezpečnosti, či spíše nebezpečnosti, s níž bývá toto město spojováno, je to podobné jako v každém větším městě. V centru si držte osobní věci blízko u těla a odlehlejším čtvrtím se spíše vyhýbejte.