Vláda Andreje Babiše tvrdí, že Česká republika nebude vracet žádné dotace vyplacené holdingu Agrofert. Skutečnost je ale taková, že existuje 232 milionů korun, které již firmy z Babišova holdingu obdržely, a ministerstvo o jejich proplacení EU vůbec nepožádalo vzhledem k tomu, že šlo o auditované projekty. Dalších 50 milionů pro firmu Lovochemie Česko muselo vracet, celkově se tedy jedná o 282 milionů korun z kapes českých daňových poplatníků. Mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec poskytl přesný seznam dotací pořadu Reportéři ČT, který se problému obsáhle věnoval v pondělním pořadu, a deník FORUM 24 jej má nyní také k dispozici.
V definitivní zprávě Evropské komise, která konstatovala, že český premiér je ve střetu zájmů, je uvedeno, že Babiš porušuje jak směrnice Evropské unie, tak i český zákon o střetu zájmů, protože i nadále ovládá holding Agrofert, který vložil do svěřenských fondů. On sám byl tím, kdo určil, kdo tyto fondy bude řídit, a má zároveň pravomoc dané osoby vyměnit. Dle Babišových vyjádření se jedná o jeho „bývalou firmu“, ovšem ve chvíli, kdy současný premiér odejde z politiky, má možnost vzít si holding zpět. Jde tedy také o jeho „budoucí firmu“, na jejímž úspěchu má Andrej Babiš zájem.
„Co se týče strukturálních fondů, prostředky, které byly vyplaceny příjemcům ze skupiny Agrofert a zároveň nebyly předloženy Evropské komisi, činí 232 316 tis. Kč. Aktuálně se jedná výhradně o projekty Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost řízeného MPO,“ uvádí mluvčí Žurovec.
„Jediná stanovená korekce se týkala projektu CZ.1.03/4.1.00/14.00644 Komplexní projekt inovace výrobních postupů Lovochemie, a.s., který byl podpořen z Operačního programu Podnikání a inovace z období 2007-2013. Výdaje tohoto projektu byly vyjmuty z financování programu a vůči Evropské komisi nahrazeny výdaji jiného způsobilého projektu,“ říká Žurovec. Zde se jednalo o částku padesát milionů korun a peníze byly vyňaty z evropského financování, jak informoval server iRozhlas.cz.
Největší částka ze jmenovaných 282 milionů putovala do Pekárny Zelená louka společnosti Penam. Jedná se o již dříve medializovanou údajně inovativní linku na výrobu toastového chleba. Dalších téměř šedesát milionů korun získala společnost Ethanol Energy na projekt technologie na snížení energetické náročnosti výroby.
Třináct a později jedenáct milionů získal Výzkumný ústav organických syntéz, milionové částky odešly do Penamu, Kosteleckých uzenin, Primagry, Fatry nebo do společností FARMTEC či Cerea.
SEZNAM DOTACÍ NAJDETE ZDE:
Ačkoli vláda tvrdí, že Česká republika nebude vracet žádné peníze, skutečnost je jiná. V první řadě jde o finance, které již zaplatili čeští daňoví poplatníci a které byly vyplaceny v rozporu se zákonem. Hrozí ale i další finanční ztráty. Aktuálně běží druhý audit Evropské komise, který se týká zemědělských dotací, kde se jedná o daleko vyšší částky. Ten ale zatím ukončen nebyl, ačkoli je pravděpodobné, že i v tomto případě Evropská komise a její auditoři budou konstatovat střet zájmů.
Podle návrhu Evropské lidové strany by se střetem zájmů českého premiéra měl také zabývat Evropský parlament na své květnové schůzi. Europarlament navíc uděluje účetní uzávěrku Komisi s podmínkou ukončení střetu zájmů v České republice a vyjasnění zemědělských dotací pro Agrofert, včetně přímých plateb. „Závěry auditu jsou již jasné. My teď před udělením rozpočtové uzávěrky Evropské komisi požadujeme, aby Komise dohlédla na jejich naplnění a ukončila hrozbu střetu zájmů ze strany české vlády. Na požadavky parlamentu, který dohlíží na hospodaření s rozpočtem EU, má Komise povinnost zareagovat,“ říká europoslanec Tomáš Zdechovský.
Zabránění střetu zájmů je součástí tzv. podmínky právního státu, na niž je nově v Evropské unii vyplácení dotací navázáno. I v tomto případě budou podle informací deníku FORUM 24 evropští poslanci požadovat, aby byl spuštěn mechanismus, který celou věc řeší. Česká republika by tak v budoucnu mohla přijít o daleko větší peníze než jen ty, které neoprávněně získal holding Agrofert.
Do článku jsme oproti původní částce 232 milionů doplnili ještě dotaci pro Lovochemii ve výši 50 milionů korun, pozn. red.