Většina lidí si nedokáže představit svůj den bez chvíle strávené ve sprše či ve vaně napuštěné horkou vodou. Někdo to bere jako hygienický návyk, který navíc napomáhá našemu tělu, aby zůstalo zdravé. To je však podle expertky na hygienu naivní představa.
Sally Bloomfieldová je dokonce přesvědčena, že časté mytí může být pro naše tělo škodlivé. „Podle mého názoru se nemusíme koupat a sprchovat každý den. Ve skutečnosti se nemusíme koupat a sprchovat vůbec,“ překvapila profesorka z Londýnské školy hygieny a tropické medicíny.
Přitom to byla právě Bloomfieldová, kdo v kampani proti covidu upozorňoval, jak důležité je mýt si ruce a dodržovat hygienu. „Na našem těle jsou mikroby, které produkují nepříjemný zápach, ale nejsou pro nás škodlivé. A důvod, proč se koupeme a sprchujeme, je ten, že se chceme těchto pachů zbavit a chceme se cítit příjemně,“ sdělila profesorka v rozhovoru pro BBC Radio 5 Live Breakfast.
„To je v pořádku, ale pokud jde o prevenci nemocí, opravdu to není důležité,“ dodala. Zároveň ovšem uznala, že patří mezi ty, kteří se sprchují velmi často.
„Nemáme žádné důkazy o tom, co každodenní sprchování způsobuje, ale z pandemie covidu víme, že když si lidé velmi obsedantně myli ruce, zbavovali se na nich mazu a ruce se vysušovaly. Není tedy dobré, abychom se myli příliš pravidelně,“ stojí si za svým Bloomfieldová.
Podle odbornice ovšem existuje moment, kdy by se člověk osprchovat měl, a to před vstupem do bazénu. „Na našem těle se mohou nacházet nejrůznější mikroby, které nám nevadí, ale pokud se jdeme koupat do bazénu, můžeme je přenést na ostatní lidi,“ říká.
Svůj názor na frekvenci sprchování sdělila serveru Refinery29 i další odbornice na hygienu. „Jak a jak často byste si měli mýt tělo, je pro mé pacienty vždy fascinujícím tématem,“ říká doktorka Rachel Nazarianová ze Schweiger Dermatology Group v New Yorku.
Pokožku dospělého člověka lze podle jejích slov mýt denně, je však důležité mít na paměti několik zásad. „Krátké sprchování, vlažná voda a jemný čisticí prostředek,“ to je podle Nazarianové prioritní. „Agresivní každodenní techniky čištění způsobí rozpad kůže, vzplanutí atopické dermatitidy, ekzému a často způsobí nepříjemné svědění a zarudnutí kůže,“ vysvětluje doktorka.
Domnívá se, že každodenní mytí není nutností. „Pokožka se nemusí mýt denně, ale vzhledem k množství potu, produkci mazu a nečistot, které se v ní hromadí u většiny dospělých, bych většině lidí nedoporučovala mýt se méně často než třikrát týdně,“ říká doktorka Nazarianová.