Koupí Amerika Grónsko? Šanci, že by Donald Trump „transakci“ dotáhl do konce volebního období, bookmakeři ocenili kursem 100:1. Dánové prodávat nechtějí a nic na tom asi nezmění ani fakt, že vzápětí přišel trest v podobě zrušení návštěvy Trumpa v Kodani. A sázky přijímají i na bizarnější návrhy, od KLDR až po Vatikán.
Mzi možnostmi se objevilo například Irsko (9000:1), při cestě do Evropy se nabízí také Island (9500:1). Na druhé straně zeměkoule se nabízí Severní Korea (2500:1). Z České republiky je tu Střelecký ostrov v Praze (9999:1), popřípadě Ostrov nad Ohří (3000:1).
„Dánové se pravidelně v žebříčku životní úrovně pohybují na špici, a tak lze jen těžko předpokládat, že by se za úplatu vzdali části svého území, jakkoliv je Grónsko jeho autonomní součástí. Pokud má Donald zálusk na ostrovy, český turista by patrně zbystřil, pokud by si chtěl u Tunisanů pořídit Djerbu, těžko říct, zda by ho zajímal třeba i Rhodos, který je vedle turistů vyhledávanou destinací i mezi imigranty,“ uvedl k tomu Michal Hanák, hlavní bookmaker Fortuny.
Nápad USA koupit Grónsko se již v minulosti objevil, poprvé na ostrov předložily USA nabídku v roce 1946, tehdy za něj nabízely 100 milionů dolarů, to je v přepočtu na dnešní sílu měn 1,3 milardy dolarů, tedy asi 30 miliard korun. Americký prezident akuální cenovou nabídku nezveřejnil.
V Grónsku žije 56 tisíc lidí, je samosprávným dánským územím. Země se ale řídí pouze jeho zahraniční a bezpečnostní politikou, jinak ji vede místní vláda a parlament. Země dokonce není ani součástí EU, rozhodla tak v roce 1985. Obyvatelé ale mají dánské občanství, a jsou proto občané EU. Grónsko se potýká s velkými ekonomickými problémy a je závislé na finanční podpoře z Dánska.