Že severní Čechy nejsou jen odsunem sudetských Němců a čtyřiceti lety komunismu poznamenaným územím, ale také místem, kde je spousta krásných lokalit a aktivních lidí, kteří si zaslouží podporu při snaze pozvednout svůj kraj, to už řada Čechů ví, a tak se sem vydávají na výlety. Například do Úštěku, městečka v Ústeckém kraji, které byste si rozhodně během některé letní soboty neměli nechat ujít.
Téměř třítisícové městečko stojí na ostrohu nad údolím Loubního a Úštěckého potoka, který je obydlen již od pravěku, z pozdější doby zde existují důkazy o existenci staré obchodní cesty z Litoměřic do Lužice.
Ve 14. století tady páni z Michalovic vybudovali hrad a v roce 1361 byl Úštěk povýšen na město. Roku 1387 zastavili Michalovicové město Berkům z Dubé, kteří pokračovali ve stavbě opevnění a městských bran, Litoměřické a Lipské, zbořených v 19. století. V roce 1426 koupil Úštěk husitský hejtman Václav Carda z Petrovic. Od roku 1475 patřil Úštěk Sezimům z Ústí, kteří brány opravili a vsadili do nich české nápisy. V 19. století město prosperovalo, po odsunu německé většiny roku 1945 značně klesl počet jeho obyvatel a místo začalo upadat. V roce 1980 se ale naštěstí podařilo město prohlásit městskou památkovou rezervací, nejmenší v České republice. Patří sem zejména dobře zachovalá pozdně gotická zástavba.
Na co všechno se přímo ve městě můžete podívat? Na náměstí stojí celá řada gotických domů s podloubími. Když ale půjdete dál, můžete najít tzv. Ptačí domky, malé domečky na skále, které si zde postavili italští dělníci, kteří na místě v polovině 19. století budovali železnici. Dále je možné prohlédnout si jedinečné městské opevnění včetně Pikartské věže, Roudnické branky a Západní brány.
V Úštěku se také povedlo zachránit synagogu z roku 1794 v Podskalské ulici – opravena byla v roce 2011. Pořádají se tady pravidelné kulturní akce a výstavy a místní sdružení se stará i o další židovské památky v okolí. Je tu i židovský hřbitov z 15. století, na kterém se naposledy pohřbívalo v roce 1938, a také jezuitský dvůr, z něhož je dnes k vidění zděná barokní brána se štítem a letopočtem 1677.
Raději do přírody?
Pro ty, které víc než město a památky přitahuje příroda, je tu přírodní rezervace Na Černčí jižně od Úštěku. A co je teď v létě nejdůležitější? Samozřejmě koupání. Nemůžeme nedoporučit jezero Chmelař s přilehlým kempem. Nabízí skvělé místo pro celodenní vyžití – příjemné koupání, pivo, dvě písečné pláže i dětské hřiště.
A že byste raději netrávili čas na jednom místě a vydali se na výlet? Nedaleko od Úštěku se nachází téměř čtyři sta metrů vysoký vrch Kalvárie, poutní místo s neopakovatelným výhledem i atmosférou. Areál byl vybudován na začátku 18. století a za autora stavby bývá obvykle považován známý barokní architekt z nedalekých Litoměřic Octavio Broggio, což je ovšem tvrzení, na které neexistuje písemný doklad. Vybudovat ji nechal Václav Růžička, hejtman zdejšího jezuitského panství se sídlem v Liběšicích. Cesta nahoru je lemovaná krásnou křížovou cestou až k terase, která symbolizuje zahradu getsemanskou. Místo není příliš udržované, přestože se o nápravu již několik let houževnatě snaží Společnost pro obnovu památek Úštěcka. Na zdech nalezneme fotografie kostelů z okolí, které komunisté nechali strhnout nebo natolik zchátrat, že kvůli poškození nebylo možné je zachránit. Tísnivý pocit ovšem vyvažuje nádherný výhled na historický Úštěk i na celý kraj. Jestli se rozhodnete nezačínat výlet přímo v Úštěku, nejlepší je dojet do osady Ostré, kde lze dobře zaparkovat, a pak už vás bude čekat jenom stoupání na vrchol.
Za kratší výlet stojí i hrad Helfenburk, nazývaný také Hrádek, z poloviny 14. století. Nejlepší je vyrazit z parkoviště nedaleko zmíněné osady Ostré, příjemná cesta je dlouhá asi tři kilometry a zpět je možné vrátit se jinou, o něco delší, stačí ze žluté značky odbočit na červenou. Hrad je velmi zachovalý, pohledy na něj baví ze všech stran a zážitkem je výstup na tamní třicetimetrovou věž. Areál je přístupný celoročně, samotná věž pak pouze o víkendech, vstupné se neplatí.
Anebo na pivo
Pokud se rozhodnete v Úštěku posedět, letní večer se dá skvěle strávit u dobrého piva. Ve Statku Starý Týn u Úštěku točí pivo z místního pivovaru, které se vyrábí z tradičního chmele Červeňák. V podloubí na náměstí najdete Pivotéku Pod Sedlem a dobře se najíte třeba v hotelu Racek.
Tipy – co ještě v okolí Úštěku stojí za vidění
Litoměřice
Krásné, někdy poněkud přehlížené město. Určitě se zajděte podívat na radnici, kostel Všech svatých, katedrálu sv. Štěpána či na Tyršův most či most Františka Chábery. Vinařskou tradici připomíná litoměřický gotický hrad s interaktivní expozicí českého vinařství. Na jižní straně centra zvou k procházce hradební parkány, zčásti osázené vinnou révou, z nichž se otvírá pěkný výhled na biskupskou rezidenci s katedrálou sv. Štěpána na Dómském pahorku a na panorama Českého středohoří s hradem Hazmburkem a památnou horou Říp.
Vrch Lovoš
Čedičový kopec, kterému se také říká „Šlechtic Českého středohoří“, je vysoký 570 metrů. Nabídne těm, kteří vystoupají až nahoru, úžasný výhled nejen na okolní hory, ale také na Polabskou nížinu a mnoho dalších míst. O víkendu si můžete v chatě na vrcholu koupit občerstvení nebo upomínkový předmět.
Křížový mlýn
Vodní mlýn, který stojí na levém břehu Úštěckého potoka. Patrový objekt gotického původu je krytý sedlovou střechou. Byl vybaven obytnou částí a provozním traktem v zadní části, kde se nacházela pavlač.