
Předseda rakouských Svobodných Herbert Kickl FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia
Patová situace po rakouských spolkových volbách bude podle všeho pokračovat. Ve středu ohlásil rakouský prezident Alexander Van Der Bellen, že mu předseda Svobodných (FPÖ) vrátil pověření k sestavení vlády, po jednání mezi FPÖ a Lidovou stranou Rakouska (ÖVP). Prezident v reakci na nejnovější vývoj připomněl, že „liberální demokracie prosperuje z kompromisů“. Rakouský tisk z neúspěchu viní především předsedu FPÖ Herberta Kickla.
Média připomínají, že se ukázalo, že koaliční potenciál krajně pravicových a otevřeně prorusky vystupující Svobodné strany Rakouska je ještě menší, než se zdálo. Rakouský deník Der Standard hodnotí situaci jako „modré setkání s realitou“.
Heute hat mich Herbert Kickl informiert, dass die FPÖ und die ÖVP sich nicht auf eine Regierung einigen konnten. Und daher hat er heute den Regierungsbildungsauftrag zurückgelegt. (1/6)
— Alexander Van der Bellen (@vanderbellen) February 12, 2025
Stejně jako v Německu i v Rakousku se strany označují symbolicky barvami – modrá je vyhrazena FPÖ, zelená Zeleným, červená sociální demokracii (SPÖ), černá Lidovcům a tyrkysová straně Neos. Podle deníku Die Presse odhaluje krach jednání skutečnost, že Kickl je sice schopen vyhrát volby, ale nedokáže vládnout. „Dává přednost tomu, aby nebyl kancléřem, než být v kompromisní vládě,“ píše Oliver Ping v Die Presse.
Kicklovi se do vlády nejspíše nechtělo
Designovaným kancléřem se stal Kickl poté, co selhala jednání mezi druhým a třetím na pásce v minulých volbách, tedy ÖVP a SPÖ. „Koneckonců, s koncem vládních vyjednávání s SPÖ a odstoupením Karla Nehammera ÖVP ukončila své odmítání lídra FPÖ,“ připomíná rakouský tisk. Prezident Van Der Bellen, sám velký odpůrce FPÖ, prohlásil, že „je to nová situace“.
Po středě se vše vrací na začátek. Prezident se již v 11 hodin sešel s šéfkou Neosu Beate Meinl-Reisingeovou, následoval i představitel Zelených Werner Kogler. Později odpoledne dorazili do Hofburgu také představitelé dvou hlavních rakouských politických stran. Nejprve předseda ÖVP Christian Stocker a po něm i šéf SPÖ Andreas Babler. Sociální demokraté totiž na čtvrtek svolali federální výkonný výbor své strany. To je podle komentátorů důvod, proč přicházejí na řadu až jako poslední.
Rakouský tisk se ve většině shoduje na tom, že hlavní vinu na krachu dosavadního jednání má právě Kickl. Ten totiž nebyl schopen ustoupit v řadě důležitých otázek a místo hledání kompromisu jednal z pozice síly. „V těchto souvislostech (přetrvávající hospodářská krize, pozn. red.) je třeba chápat i rozhodnutí lídra FPÖ Herberta Kickla vsadit při koaličních jednáních na maximální požadavky, a nakonec převálcovat ÖVP svými přáními ohledně kancléřství, ministerstva financí a ministerstva vnitra,“ naznačuje Der Standard s tím, že si předseda Svobodných ušetří složité vysvětlování rostoucí nezaměstnanosti i úsporných opatření, když „úkol řídit zemi připadá jiným“.
Die Presse mluví v komentáři o Kicklově dilematu: „Má bystrý smysl pro to, co lid, nebo alespoň jeho část, která volí FPÖ, chce. A také s ním vyhrává volby. Při realizaci svých nápadů je ale méně rafinovaný: přidává na tlaku a je přehnaně emotivní a politické oponenty často zesměšňuje. Pokud však chcete vládnout, včerejší politický oponent je zítřejším koaličním partnerem.“ Komentátoři jsou přesvědčeni, že nedůvěra k Lidovcům byla od počátku u FPÖ velká. „Současná jednání s ÖVP začala vlastně na spálené zemi. A Herbert Kickl dál přiléval olej do ohně,“ dodává Die Presse.
Na neurčito byla odložena také stávka učitelů plánovaná na zítřek. „Skutečnost, že vyjednávání selhala, nás nepřekvapuje a ukazuje, že FPÖ není stranou schopnou vládnout,“ říká Levi Lansky, předseda Action Critical Schüler_innen (AKS Vídeň).
Na stole je i úřednická vláda
Rakouská média si kladou otázku, co bude dál. Komentátoři připomínají, že také mezi Sociálními demokraty a Lidovci nepanují vůbec dobré vztahy, mluví se dokonce o nenávisti. Obě strany, společně se Zelenými, tvoří aktuální vládní koalici. Zůstává tedy otázkou, co by mělo následovat. Stocker ve středu večer na ORF „ZiB 2“ vysvětlil, že chce vést rozhovory s „každým, kdo je jmenován jako vyjednávací partner“. Zároveň se vyslovil proti menšinové vládě: „SPÖ zde bude potřebná kvůli většině,“ píše Die Presse a dodává, že FPÖ mezitím vede kampaň za rychlé nové volby.
Po schůzce s prezidentem Meinl-Reisingerová i Kogler vyzvali k hledání kompromisu a novému začátku v rozhovorech. Van Der Bellen zopakoval dnes na Instagramu svou výzvu ve stejném duchu: „Není to o tom, že spolu vždy souhlasíte. Abyste ale dospěli ke kompromisu, musíte uznat, že na názoru druhého záleží a má na něj nárok jako vy na ten vlastní.“ V další části svého postu pak dodal: „Kompromis je v Rakousku poklad. Jakýsi kulturní majetek, se kterým nám to vždy šlo.“
S hledáním kompromisu je to ale za současné napjaté situace v Rakousku složité. Jednání na půdorysu ÖVP-SPÖ-Neo totiž již před časem zkrachovala. Die Presse připomíná, že pokud se mají obnovit, musí Meinl-Reisingerová „nejen přesvědčit vedení strany, aby znovu zahájilo jednání, ale také prosadit případnou dohodu v celé straně“. Byl to přitom právě Neos, kdo ústy své předsedkyně prohlásil, „že Neos již nejsou k dispozici jako partneři pro vládu ÖVP a SPÖ. Protože tyrkysová a červená by zablokovaly nezbytné reformy.“ Teď naznačuje, že je k jednáním otevřena.
„Katastrofa vyjednávání bude ještě dlouho viset nad všemi stranami. Pokud to tak půjde dál, mohly by se brzy objevit příležitosti pro nové politické síly,“ upozorňuje list. I proto se začíná potichu mluvit i o možnosti vytvořit úřednickou vládu složenou z expertů. Tuto volbu, podle Der Standard, podporuje více než polovina občanů, a jako jednu z možností ji zmínil ve středu i Van Der Bellen. „Téměř šest let po inauguraci první rakouské vlády státních úředníků pod vedením kancléřky Brigitte Bierleinové by nyní země mohla mít znovu v čele federální vládu, která nebude složena z politiků z koaličních stran,“ píše ve své analýze Sebastian Fellner.