Programy na pomoc podnikatelům jsou pomalé a hlavně – většina živnostníků a podnikatelů na ně nedosáhne. Svědčí o tom zoufalé příběhy živnostníků a malých a středních podnikatelů, které stát místo pomoci likviduje, kritizují Podnikatelské odbory.
„Před rokem a půl jsem začal budovat nový druh podnikání – wellness centrum, všechny naspořené peníze z dvacetiletého podnikání jsem investoval do rekonstrukce, vybudování sociálního zařízení, baru, saun, vířivky apod. Vzal jsem si i půjčky od dvou bankovních a jedné nebankovní instituce,“ uvádí majitel společnosti s ručením omezeným, který podniká v pronajatých prostorách v Praze. Podnik otevřel v březnu loňského roku. „Velmi dlouho trvalo, než se lidé naučili chodit a hlavně se pravidelně vracet. Byl jsem v klubu stále, pracoval jsem osmnáct hodin denně, stálo mne to téměř zdraví. Manželka a mé dvě děti mne téměř neznaly,“ popisuje nelehké začátky.
Když se podnikateli na počátku tohoto roku konečně začalo dařit, takže ušetřil několik tisíc korun, které vložil opět do nových úprav v klubu, musel v březnu svoji provozovnu uzavřít a ocitl se zcela bez příjmu. „Požádal jsem všude o posunutí splátek a odpuštění nájemného, ale musím každý měsíc platit služby v klubu – elektřinu, plyn, vodu… Samozřejmě musím každý měsíc také platit energie, internet, telefon ve vlastním domě. Manželce teď skončila rodičovská, takže se za chvíli dostaneme do existenčních problémů,“ stěžuje si podnikatel.
Jako mnoho jiných živnostníků a podnikatelů nedosáhne na peníze z programů, které byly původně prezentovány jako široká pomoc všem postiženým podnikatelům. Co se týká pomocných opatření vlády, nevidí nikde žádné výhody. Bezúročná půjčka COVID I proběhla tak rychle, že se nestačil ani rozhlédnout, COVID II byla určena jen pro mimopražské firmy. „Další program COVID III je zatím v nedohlednu. Kurzarbeit nemohu využít, protože se sám zaměstnávám. Jediné, na co spoléhám, je ošetřovné na nejmenšího syna. Pokud od státu dostanu částku 11.300 korun, bude to v naší domácnosti jediný zdroj příjmu,“ zoufá si, že po odečtení nákladů zbude čtyřčlenné rodině na jídlo 4000 korun měsíčně. Na přídavky na děti ani přídavky na bydlení nedosáhne, protože při jejich výpočtu se dokládají příjmy z posledního čtvrtletí a neřeší se současná situace.
„Netuším, co s námi v blízké budoucnosti bude, zda podnikání ukončím a půjdu si také vystát frontu na příspěvek v nezaměstnanosti. Je mi špatně z toho, když vidím, jak stát někomu pomáhá a na jiné ‚kašle‘. Takhle se chová stát k nám, kteří jsme dvacet let podnikali a platili nemalé částky na sociální pojištění,“ stěžuje si podnikatel, který stejně jako mnoho dalších neví, kdy bude moci opět otevřít provoz svého wellness centra a zda zlé časy vůbec přežije.
Autor je předseda Podnikatelských odborů.