Andrej Babiš si stěžuje, že aféry ANO v krajích ničí jeho práci. Nejkřiklavějšími případy jsou brněnská korupční kauza a počínání středočeské hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové. Olomoucký hejtman Ladislav Okleštěk zase předvádí, jak řídit kraj jako rodinnou firmu.
Premiér Babiš mediálně prodává svoji vizi, že si správu státu představuje jako řízení rodinné firmy. Jak to myslí doopravdy, naznačují jeho problémy se střetem zájmů řešené na evropské úrovni, zatímco doma se mu podařilo ochočit státní zastupitelství natolik, že mu ustupuje z cesty. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, na rozdíl od unijních institucí, neshledává Babišův problém za hodný zřetele závažného veřejného zájmu a fakticky tím posvětil vládnutí kleptokracie v této zemi.
Jermanová není jediná
Potom není divu, že v krajích vládnou „malí Babišové“ (případně v sukních), kteří uvažují a konají podobně jako jejich šéf a vzor. Špičkou ledovce je papalášské chování místopředsedkyně ANO Jaroslavy Pokorné Jermanové, jejíž úřad netransparentně rozděloval milionové částky za fiktivní či předražené práce utajeným poradcům.
Série skandálů a zneužívání postavení nebrání Jermanové obhajovat post hejtmanky, takže pro apoštola „lepších“ pořádků Babiše nejsou přitěžující okolností. Nejspíš i proto, že ho její úřad podržel ve sporu o porušování zákona o střetu zájmů. Právě z něho nyní zbaběle vycouval Pavel Zeman, který nepodá správní žalobu proti jeho rozhodnutí.
Jermanová je sice kvůli své kontroverznosti velmi viditelná, ale není sama.
Krajské penězovody do rodiny
Hejtman Olomouckého kraje a předseda olomoucké krajské organizace ANO Ladislav Okleštěk šel ještě dál, když jeho úřad pumpuje milionové částky do sdružení OK4Inovace vedeného jeho dcerou. Naposledy jí přihrál 1,4 milionu korun, přičemž pro jejich vyplacení musel použít dotační výjimku. Tato částka totiž trojnásobně převyšuje krajem schválený limit určený pro projekty v programu pro podnikání.
Příběh „rodinného podniku“ hejtmana Oklešťka začal loni na podzim. Krajský úřad zorganizoval konkurz na ředitele sdružení OK4Inovace a v září vybral z pěti uchazečů Marii Studenou, „shodou okolností“ hejtmanovu dceru. Nastoupila do čela skomírající organizace věnující se podpoře inovací v regionu, kterou kraj hodlá oživit masivními injekcemi ze svého rozpočtu.
Rodinná příslušnost není cejch
Jmenování Studené do čela organizace napojené na veřejné peníze nevidí hejtmanova rodina jako problém. „Rodinná příslušnost by podle mě neměla být nějakým cejchem, i když aktuálně je můj tatínek hejtmanem,“ komentovala nová ředitelka výsledek konkurzu pro olomouckou mutaci Mladé fronty DNES.
Podobně reagoval Okleštěk. „Uměl jsem si představit, jaké reakce budou následovat v případě jejího úspěchu. Pak jsem si ale uvědomil, že má dcera nemůže být diskriminovaná kvůli tomu, že je dcerou hejtmana. Být příbuzným hejtmana nemůže být handicap,“ uvedl.
Žádný problém nevidí ani koaliční náměstek hejtmana Pavel Šoltys (ČSSD), který má činnost sdružení OK4Inovace ve své gesci. Vyloučil, že by ve výběrovém řízení hrál roli příbuzenský vztah s hejtmanem. „Komise na základě individuálního bodování uchazečů a hlasování vybrala paní Studenou,“ hájí její výběr. To nezní příliš přesvědčivě, pokud jsou členové výběrové komise podřízenými vedení kraje.
Odblokování penězovodů
Opozici připadá snaha resuscitovat inovační centrum dosazením hejtmanovy dcery neuvěřitelná a odporující elementárním pravidlům politické etiky. Změna však přinesla ovoce. „Zázračně“ rychle odblokovala financování sdružení, plně závislé na dotacích a členských příspěvcích Olomouckého kraje.
Nová ředitelka dostala do vínku dotaci 200 tisíc korun na běžné režijní výdaje do konce loňského roku. Smlouvu podepsal hejtman Okleštěk a za sdružení OK4Inovace náměstek Šoltys, který je v něm předsedou správní rady. Jde přitom o individuální dotaci, kterou schvaluje pouze rada mimo režim hlasování krajského zastupitelstva.
Dále kraj půjčil sdružení šest milionů korun pro předfinancování projektu Smart Akcelerátor II, na kterém se podílejí evropské fondy. Kraj do něj hodlá na spolufinancování zapojit dalších 3,5 milionu korun.
Aktuální dotaci 1,4 milionu korun použije Studená na financování svého stěžejního projektu Platinn, tedy mentoringu cíleného na malé a střední podniky. To se opravdu v Olomouckém kraji nenacházejí soukromé firmy schopné financovat takové poradenství ze svých prostředků?
Aféry nejsem ochoten tolerovat
„Hnutí ANO jsem vymyslel, založil, nejvíc ze všech odpracoval a všechny tyto moresy a kauzy moji práci a práci našich ministrů poškozují. Nejsem ochoten platit svým politickým kapitálem za různé aféry krajských organizací. Hnutí se všech těchto lidí musí zbavit,“ vymezil se v červnu k množícím se kauzám ANO Andrej Babiš, který sliboval nový politický styl.
„Takové nepřijatelné chování nebudu tolerovat. Nemám zájem o spolupráci s lidmi, kteří do ANO přišli jen kvůli sobě,“ dodal. Jak vidno, tato rozhořčená slova nebudou tak horká a platí jen výběrově. A rozhodně tím nemyslel svoje problémy s trestním stíháním a ostudné aféry, propírané i v unijních institucích.
Případ hejtmana Oklešťka a jeho dcery je patrně pod premiérovou rozlišovací schopností. Nehnul prstem ani proti Jermanové a zaměřil se pouze na hašení největšího regionálního požáru s korupční kauzou brněnské chobotnice ANO, jíž se už po okázalém odchodu bývalého primátora Petra Vokřála nešlo promlčet.
Nebo je za tím, proč Babiš ponechal řízení Olomouckého kraje jako rodinné firmy bez povšimnutí, něco jiného? Vzhledem k tomu, že na jeho holding Agrofert čerpající miliardové dotace formálně dohlíží jeho manželka ve svěřenském fondu, mu to možná připadá úplně normální.