Čerpání evropských peněz na strategické projekty v Moravskoslezském kraji, které mají pomoci s přeměnou původně hornického regionu, ohrožují šibeniční termíny. Podle tamního náměstka hejtmana Jakuba Unucky (ODS) se projekty dostávají do těžkého skluzu, informoval server iRozhlas.cz. Na vině má být ministerstvo životního prostředí, se stavbou se čeká na jeho kladné stanovisko. Resort však podle svých slov dělá maximum. Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) řekl deníku FORUM 24, že kritiku náměstka hejtmana Moravskoslezského kraje nechápe.
Moravskoslezský kraj usiluje o miliardy korun z operačního programu Spravedlivá transformace. Ty mají pomoci usnadnit odklon od uhlí, obnovu krajiny po těžbě, ozelenění místní ekonomiky a překonání strukturálních problémů spojených s tradicí uhelného průmyslu. Peníze mají mířit také do Ústeckého a Karlovarského kraje. K dispozici je částka přesahující čtyřicet miliard korun.
Regionální stálá konference dosud Moravskoslezskému kraji schválila čtyři transformační projekty. Jedná se o vědecká centra a výzkumné instituce, konkrétně o vědeckou knihovnu jménem Černá kostka v Ostravě, Centrum veřejných energetiků, Centrum podnikání, profesních a mezinárodních studií (CEPIS) na univerzitě v Karviné a Life & Environment Research Center Ostrava (LERCO). O peníze kraj žádá také na další projekty. Zhruba devět miliard korun musí podle podmínek vyčerpat do roku 2027.
Ačkoliv má 13. října dojít ke schválení dalších připravených projektů, příslib dotace kraj zatím nemá, upozornil podle serveru iRozhlas.cz náměstek Unucka. „Ministerstvo životního prostředí má schválit a připravit dotační smlouvu a poslat nám papír, že ty peníze opravdu máme. To, co mělo být hotovo v březnu, tak není ani v říjnu. A dostáváme se do těžkého skluzu z hlediska termínu, protože na druhou stranu chtějí, ať ty peníze vyčerpáme do roku 2027,“ prohlásil rozladěně.
Děláme maximum pro úspěch
Kritická slova Unucky nechápe ministr životního prostředí Petr Hladík. „Operační program Spravedlivá transformace je společným projektem ministerstva a jednotlivých krajů, tedy Moravskoslezského, Ústeckého a Karlovarského. Děláme maximum pro společný úspěch,“ odpověděl deníku FORUM 24. „Kritiku náměstka hejtmana Moravskoslezského kraje nechápu. Osobně jsem všechny kraje opakovaně žádal, aby přípravu zrychlily, přesto to tak není. Kraje moc dobře vědí, že ministerstvo životního prostředí musí projekty konzultovat s Evropskou komisí. Na to, na co kraje měly roky, má ministerstvo tři týdny,“ vysvětlil šéf resortu.
Podle ministerstva je proces hodnocení strategických projektů velmi náročný. „Už od začátku jsme počítali s tím, že lhůty budou delší, než je obvyklé u standardních projektů,“ napsala pak deníku FORUM 24 mluvčí ministerstva životního prostředí Lucie Ješátková s tím, že projekty se v průběhu hodnocení ze strany žadatelů dopracovávají, doplňují se potřebné informace, což vede k prodlevám. „K dnešnímu dni ještě nebylo žádnému žadateli strategického projektu rozhodnutí vydáno, ale u projektů LERCO a Černá kostka je to už jen otázka dnů,“ pokračovala mluvčí resortu. CEPIS a Centrum veřejných energetiků podle ní půjdou ke schválení do výběrové komise 26. října.
„Další tři projekty se chystají na potvrzení Regionální stálou konferencí 13. října, jedná se o REFRESH, POHO park a Technologicko-podnikatelskou akademie (TPA). Pokud vše půjde dle plánu, mohly by se tyto projekty projednat 26. října také na výběrové komisi,“ doplnila Ješátková.
Problémy s veřejnou podporou
Otazníky aktuálně visí nad projektem výzkumného a vzdělávacího parku Eden Silesia v Karviné. U něj se prověřuje, zda by nešlo o veřejnou podporu, tedy jestli je možné projekt z dotací vůbec vybudovat. „U projektu Eden Silesia čekáme na posouzení stanovení režimu veřejné podpory ze strany Státního fondu životního prostředí České republiky, který toto řeší s týmem pod Evropskou komisí, aby mohlo proběhnout následné posouzení Meziresortní expertní skupinou,“ přiblížila mluvčí resortu.
Kdyby se však na projekt evropskou dotaci získat nepodařilo, je podle náměstka Unucky celý v ohrožení. „Když nám nepřiznají plnou výši dotace, tak ten projekt zkrátka spadne pod stůl, protože Slezská univerzita, která by byla jeho provozovatelem, prostě nemá stovky milionů na kofinancování,“ vysvětlil iRozhlasu.cz.