
Náměstek moravskoslezského hejtmana Lukáš Curylo (KDU-ČSL), který byl předsedou hodnotící komise celé zakázky. FOTO: Profimedia / Moravskoslezský kraj / FORUM 24
FOTO: Profimedia / Moravskoslezský kraj / FORUM 24

Moravskoslezský kraj bude zřejmě muset řešit další problém s miliardovou zakázkou na stavbu centra digitalizace, vědy a inovací Černá kostka v Ostravě. Vše se zkomlikovalo poté, co krajští radní smetli ze stolu nejlevnější nabídku sdružení firem KAMI PROFIT a BBP Stavby. Ty teď u Vrchního státního zastupitelství v Olomouci podaly trestní oznámení. Podle informací deníku FORUM 24 mají podezření, že mohlo dojít ke spáchání trestných činu zjednání výhody při zadávání veřejné zakázky a poškození finančních zájmů Evropské unie.
Jak už deník FORUM 24 před několika týdny informoval, Moravskoslezský kraj veřejnou zakázku na stavbu Černé kostky vypsal letos v lednu. Jedním z přihlášených bylo sdružení firem KAMI PROFIT s.r.o. a BBP Stavby s.r.o., které podaly společnou nabídku za 1,225 miliardy korun a skončily tak na prvním místě.
Rada kraje však na začátku srpna obě firmy na doporučení hodnoticí komise ze zakázky vyloučila, údajně nesplnily podmínky zadávacího řízení. Radní se tak rozhodli na doporučení hodnoticí komise, které předsedal náměstek hejtmana pro kulturu a památkovou péči a místopředseda lidovců Lukáš Curylo. Jedním z dalších členů byl i investiční náměstek hejtmana Jaroslav Kania z hnutí ANO.
Vítězem se tak z druhého místa stala společnost s názvem „Black Rubic“. Za ní se skrývají stavební firmy Metrostav DIZ s.r.o. a OHLA ŽS, a.s. Ty slibují postavit Černou kostku za částku přesahující 1,295 miliardy korun, což je o více než 70 milionů víc, než nabízely krajem vyřazené firmy.
Vyloučené firmy proti rozhodnutí kraje podaly námitky, obrátily se také na hejtmana, krajské radní i zastupitele. V dopise politiky mimo jiné upozornily na diametrálně odlišný přístup k uchazečům o veřejnou zakázku. KAMI PROFIT a BBP Stavby zároveň oznámily, že s jejich nabídkou byla krátce po odevzdání poměrně detailně seznámena konkurence. Obě firmy pak tvrdí, že podmínky zadávacího řízení naopak nesplnily krajem vybrané firmy Metrostav DIZ a OHLA ZŠ. Detailněji se celé věci věnoval deník FORUM 24 zde.
Spáchání trestného činu?
Vyloučené firmy KAMI PROFIT a BBP Stavby nyní podaly trestní oznámení. „Výrazně selektivní přístup zadavatele ve vztahu k našemu klientovi a ve vztahu k vítězné a dražší nabídce ,Black Rubic‘ totiž budí podezření, že mohlo dojít ke spáchání trestného činu zjednání výhody při zadávání veřejné zakázky při veřejné soutěži,“ argumentují. Trestný čin podle nich mohl být navíc spáchán skupinou tří a více kooperujících osob.
Nevylučují ani podezření ze spáchání trestného činu poškození finančních zájmů Evropské unie. Černá kostka má totiž být financována z unijní dotace, konkrétně z operačního programu Spravedlivá tranformace, ve výši 1,6 miliardy korun. Celý projekt vyjde asi na 2,6 miliardy korun. Pokud se celá realizace kvůli problémům s veřejnou zakázkou zásadně opozdí, může být navíc čerpání peněz z Evropské unie ohroženo.
Dodavatel nesplnil podmínky
Sdružení firem KAMI PROFIT a BBP Stavby navíc není jediné, které si na postup při výběru zhotovitele stěžuje. Na kraj se obrátila také společnost IPS Třinec a.s., která podala nabídku přesahující 1,313 miliardy korun a umístila se tak na třetím místě. „Námitky, které jsme podali, směřují proti výběru dodavatele Metrostav DIZ a OHLA ŽS,“ potvrdil v minulém týdnu deníku FORUM 24 člen představenstva a obchodní ředitel firmy IPS Třinec Martin Jungmann.
„Ze zprávy o posouzení podmínek kvalifikace je totiž zřejmé, že vybraný dodavatel ve své nabídce předložil údaje, které neodpovídají skutečnosti a které nesplňují zadávací podmínky,“ vysvětlil důvody Jungmann.
Vítězné firmy naopak tvrdí, že jejich nabídka je v pořádku. „Za nabídkou našeho sdružení tvořeného společnostmi Metrostav DIZ a OHLA ŽS si jednoznačně stojíme. Kvalifikační kritéria plníme, což potvrdilo náročné hodnocení naší kvalifikace investorem,“ řekl deníku FORUM 24 mluvčí Metrostavu Radim Mana.
Curylo problém nevidí
Lidovecký náměstek hejtmana pro oblast kultury a památkové péče Lukáš Curylo jakékoli pochybení už dříve odmítl. „Vycházeli jsme z podnětů, které nám zpracovali. Na základě nich se rozhodlo, jak se rozhodlo,“ řekl deníku FORUM 24. Postup však nedokázal úplně vysvětlit. Tehdy argumentoval tím, že je na dovolené.
Následně však neváhal lživě obvinit deník FORUM 24, že si nechal od soukromé firmy zaplatit za napsání článku. „Samozřejmě si za tím výběrovým řízením a výběrem zhotovitele stojím, jinak bych nepodepsal protokol,“ řekl lidovecký náměstek hejtmana Moravskoslezskému deníku, který o zjištění deníku FORUM 24 napsal. „Celá rada, celá komise, celé vedení kraje si za tím stojí. To, že si vyloučená firma v jistém médiu zaplatila článek, neovlivním,“ prohlásil.