Letošní krajské volby budou pro sociální demokracii, a samozřejmě nejen pro ni, svého druhu generálkou před volbami do Poslanecké sněmovny příští rok. Počet krajů, kde překročí pětiprocentní hranici a dostane se do krajských zastupitelstev, ukáže, jak velká je vůle voličů držet ji dál v nejvyšších patrech politiky, poté co vstoupila do Babišovy vlády a rozhodla se s ní spojit svůj osud. Už teď je zjevné, že svého času nejsilnější politická strana u nás, která běžně vyhrávala volby, bude mít v některých krajích dost velké problémy.
Ještě v krajských volbách v roce 2016 měla ČSSD celkový výsledek 15,24 procenta hlasů. Méně než 15 procent získala v 7 krajích. Nejhůře na tom byla v Libereckém (8,04 procenta), Ústeckém (11,9 procenta) a Zlínském kraji (12,46 procenta). Naopak nejlépe si vedla v Jihočeském kraji (22,55 procenta), v Kraji Vysočina (19,37 procenta), v Pardubickém kraji (18,01 procenta), Plzeňském kraji (17,35 procenta) a v Moravskoslezském kraji (16,66 procenta).
Od té doby se ale hodně změnilo. Ve sněmovních volbách v roce 2017 sociální demokracie získala pouhých 7,27 procenta hlasů. Hůře dopadla kromě hlavního města Prahy opět v Libereckém, Ústeckém, Zlínském a Karlovarském kraji, a navíc také v Královéhradeckém a Středočeském kraji.
Především si však sociální demokracie výrazně uškodila svým vstupem do vlády Andreje Babiše. Udržuje se tak sice v povědomí veřejnosti, ale na úkor toho, že vyměnila dobrou pověst a svoji budoucnost za funkce a posty ve vládě a na úřadech. Dala se do holportu s Babišem a vystavila mu bianco šek na to, že si může dělat v podstatě, co chce, a ČSSD ho stejně bude dál držet u moci, bude působit v jeho kabinetu a nenechá ho ve štychu, i kdyby trakaře padaly.
Od svého vstupu do Babišovy vlády zaznamenala strana významnou prohru v komunálních a evropských volbách. Tu první ztělesňuje vypadnutí z pražského zastupitelstva. Ještě v roce 2014 zde sociální demokraté obdrželi 10,43 procenta hlasů. O čtyři roky později už jen 2,87 procenta. Zajímavý je i případ voleb do Evropského parlamentu, kde rovněž ČSSD utrpěla strmý propad ze 14,17 v roce 2014 na 3,95 procenta v roce 2019.
Špatná kondice a pokažená značka
Když se vrátíme ke krajským volbám, i v krajích, kde si sociální demokraté v minulosti vedli velmi dobře, tak může nastat podobně významný pád až k několika málo procentům. Případem takových krajů může být Jihočeský nebo Plzeňský. Ještě před čtyřmi roky tady ČSSD zaznamenala nadprůměrné výsledky. V letošních volbách ji ovšem může výrazně poškodit to, že v obou krajích proti ní kandidují její vlastní bývalí krajští lídři a hejtmani: Jiří Zimola a Josef Bernard.
V situaci, kdy strana jako taková není v dobré kondici, je tohle další těžká rána, která sociální demokracii v těchto krajích může připravit o cenná procenta nutná pro vstup do zastupitelstev. Za normálních okolností by to ČSSD zvládla, protože by se mohla opřít o svou značku a pevnou voličskou základnu. Nyní už ale svoji roli neplní ani jedno, ani druhé. Takže pokud o zastupitele na krajské úrovni nechce nadobro přijít, bude potřebovat každý procentní bod.
Navíc současná hejtmanka Jihočeského kraje Ivana Stráská, která má kandidátku sociální demokracie v tomto kraji vést, ani náměstek hejtmana Ivo Grüner, který má stanout v čele kandidátky v Plzeňském kraji, nejsou žádné těžké váhy. Sami o sobě tak mnoho voličské podpory straně nepřinesou.
O moc lépe na tom partaj nebude ani ve Středočeském kraji. Zdejší ČSSD nemá dobrou pověst. Aktuálně drží v hejtmanském křesle Jaroslavu Pokornou Jermanovou, kterou provází skandál za skandálem. Sociální demokraté vytvořili koalici s hnutím ANO, kterou dále podporují komunisté.
Přitom původně v tomto kraji vznikla koalice složená z Babišova uskupení, hnutí STAN, ODS a části zastupitelů za TOP 09. Hnutí ANO však koaliční smlouvu vypovědělo a následně se domluvilo s ČSSD a KSČM. V takové situaci bude mít sociální demokracie co dělat, aby ve Středočeském kraji pětiprocentní hranici překročila.
Prodaná budoucnost
Když to shrneme, sociálním demokratům hrozí, že se nedostanou minimálně do sedmi, tedy více než poloviny všech krajských zastupitelstev. S jistotou lze říct, že se udrží snad jen v Pardubickém kraji a Kraji Vysočina, kde se mohou spolehnout na své hejtmany – Martina Netolického a Jiřího Běhounka. Ti platí za úspěšné politiky a mohou posloužit jako záruka, že sociální demokracie místa zastupitelů v jejich krajích uhájí.
Pokud by se neblahé vyhlídky ČSSD naplnily a sociální demokracie by zůstala přítomná jen v několika málo zastupitelstvech, byl by to debakl, který nemá obdoby. Třeba taková TOP 09, jejíž perspektivy se na první pohled zdají být ještě horší, je na tom paradoxně o něco lépe, protože nemá zdaleka tolik odkud padat. V minulých krajských volbách se do celé řady zastupitelstev neprobojovala.
Navíc se z tehdejší situace, kdy kandidovala v mnoha krajích samostatně a bez úspěchu, poučila a nyní se pokusila sestavit široké koalice v drtivé většině krajů, a to často s ODS, KDU-ČSL, hnutím STAN, Zelenými nebo regionálními hnutími.
Případ sociální demokracie je však jiný. Ještě nedávno šlo o velkou politickou stranu, která byla na krajské úrovni zastoupená velmi početně. A ještě v minulých krajských volbách měla druhý nejlepší výsledek hned za hnutím ANO. Dokonce v Jihočeském kraji a v Kraji Vysočina volby vyhrála, a co víc, podařilo se jí obsadit pět hejtmanských postů. Nyní stojí před krajským armagedonem, který stranu může obrátit vzhůru nohama. Stačí se podívat na dlouhodobý vývoj jejích preferencí napříč různými agenturami.
Tahle volební katastrofa by z velké části předznamenala výsledky ve sněmovních volbách, a i kdyby sociální demokracie sebevíc chtěla, z takové prohry by se vzpamatovávala jen velmi obtížně. Mnohem pravděpodobněji by začala zmatkovat, dělat chyby a dále by si tak podkopávala svou vlastní pozici, jak je ostatně jejím dobrým zvykem, čímž by jen potvrdila sestupný trend svých preferencí.
ČSSD tak směřuje k tomu, že konec jejího vládního angažmá bude i koncem jejího odcházení z významnějších pater české politiky, které se už nějakou dobu odehrává a jehož další kapitolou zřejmě budou podzimní krajské volby. Doslova by se tak naplnilo to, že vstupem do Babišova kabinetu sociální demokraté prodali svoji budoucnost. Protože jenom v opozici se mohli vzpamatovat z volebního výsledku v roce 2017 a začít napravovat svoji důvěryhodnost. Vládnutím s Babišem coby premiérem se však vydali právě opačnou cestou.