Když se v roce 2016 konaly poslední volby do zastupitelstev krajů, byla Pirátská strana teprve na počátku svého rozletu, který ji následně katapultoval do Poslanecké sněmovny jako třetí nejsilnější politické uskupení u nás. Dnes je v jiné situaci, vyhráno však zdaleka nemá. Krajské volby a následné sestavování koalic je důležitou křižovatkou, která napoví, nakolik trvalým a úspěšným fenoménem nakonec Piráti v našem prostředí budou.
Z krajů, kde před čtyřmi lety kandidovali samostatně – pro zajímavost bylo jich celkem sedm – uspěli jen v Karlovarském, kde získali 5,46 procenta hlasů. V ostatních se pohybovali od 1,77 do 3,82 procenta. Společně se Stranou zelených se tehdy o místa krajských zastupitelů ucházeli hned ve čtyřech krajích. Uspěli v Královéhradeckém a Jihomoravském (5,27 a 5,11 procenta). V Olomouckém kraji pak kandidovali se Změnou a v Pardubickém kraji se Zelenými a se Změnou.
Piráti tak letos s velkou pravděpodobností ve všech krajích posílí, což ale samo o sobě nic neznamená, protože laťka, kterou budou přeskakovat, je nastavená velmi nízko. Stane se to už jen z toho důvodu, že počtem mandátů jsou dnes v dolní komoře třetí největší strana a podle dlouhodobých výsledků ve volebních průzkumech dokonce často bývají i na druhém místě. To se samozřejmě projeví i v krajských volbách.
Nejvýraznější změnou oproti minulým krajským volbám je to, že v těch letošních budou Piráti ve všech krajích s jednou jedinou výjimkou kandidovat samostatně. Jen v Olomouckém kraji půjdou do voleb v koalici s hnutím STAN, jinak se všude budou o hlasy voličů ucházet pouze pod svou vlastní značkou.
Je to logické. Jejich sebevědomí narostlo, cítí se sebejistě a nemají už valné důvody se s někým spojovat. Navíc nedává smysl, aby vytvářeli koalice se Stranou zelených jako před čtyřmi lety. Postavení Pirátů se zásadně změnilo a jejich pozice významně posílila. Naproti tomu Zelení se ještě více propadli do nicoty, skoro to vypadá, že už nadobro přestali existovat.
Je to celkem zajímavý fenomén: tam, kde se strany jako TOP 09, KDU-ČSL, hnutí STAN, ale i ODS snaží spolupracovat, jedou Piráti spíše na sebe a budují si svou značku, kterou si dále piplají a hýčkají. Nelze se jim divit, vytvořili ji prakticky z ničeho a není zatím spojená s ničím negativním a problematickým, což se o většině politických stran u nás říct nedá.
Proto na ní Piráti lpí a spojování a koaliční spolupráce v krajských volbách pro ně v tuto chvíli není něčím, o co by měli významnější zájem. Nic je do ní jako v roce 2016 netlačí, takže upřednostňují práci na své značce. Je to ostatně namístě a nelze jim to vyčítat. Strana jejich velikosti a síly má právo ubírat se touto cestou a kandidovat převážně samostatně.
Šikovnost při koaličním vyjednávání
Přesto budoucnost Pirátů nemusí být vůbec tak růžová, jak se dneska zdá. Krajské a senátní volby mohou být docela dobře jejich politickým vrcholem, po kterém bude následovat určitý útlum, a to navzdory práci, kterou odvádějí, a značné energii, kterou vyzařují.
Překážek, které se mohou objevit na jejich další politické pouti, je vícero. První se týká hned krajských voleb. Pokud Pirátská strana má ambici být druhým nejsilnějším uskupením v zemi, což má, kromě volebního výsledku pro ni bude podstatné i to, kolik hejtmanských křesel se jí podaří ukořistit a v jakých koalicích skončí. I to mnohé napoví o vyhlídkách, které Piráti mají.
Jestli si věří a chtějí být skutečně vůdcem politické opozice vůči Andreji Babišovi a jeho hnutí, měli by být schopní jich získat víc než jedno nebo dvě, ideálně pět. Právě tolik hejtmanů aktuálně má Babišovo uskupení, které v roce 2016 obsadilo první příčku, a stejně jich měli sociální demokraté, kteří byli v pořadí druzí, než byl z hejtmanského postu odvolán Josef Bernard v Plzeňském kraji.
U ČSSD to bylo dané především její šikovností při koaličním vyjednávání, ale i tu by měli Piráti osvědčit, jestli chtějí jako politická strana dál růst a nezačít stagnovat a pokud chtějí svůj volební výsledek přeměnit v možnost realizovat svůj program v krajských radách.
Zásadní bude také to, jak si budou počínat v jednáních s hnutím ANO a v kolika krajských koalicích spolu s ním skončí. To je stěžejní pro další vývoj, jak na celostátní úrovni a vzhledem k budoucímu vzniku vládní koalice, tak i pro to, jakým způsobem bude Pirátská strana dále vnímaná svými voliči.
Pošpiněná značka
Ve vztahu ke sněmovním volbám, a pokud si chtějí dlouhodobě udržet pevné místo na české politické scéně, musí Piráti úspěšně zdolat i další výzvy. Ve vzduchu se například stále vznáší, zda před sněmovními volbami příští rok nevznikne ještě nějaká nová politická síla, která by Pirátům mohla část voličů přebrat. Tou by mohlo být 3000 statečných Jana Čižinského možná i s podporou Mikuláše Mináře a spol. z Milionu chvilek.
V delší perspektivě se pak Piráti musí smířit s tím, že jejich značka, na které jim nyní tolik záleží, se dříve či později zamaže a nezůstane tak bělostně čistá, jako je teď. I Piráti se časem „ušpiní“ a část jejich dřívějších voličů na ně zanevře. Taková je zkrátka politika. Nedá se tomu úplně vyhnout a stačí k tomu málo.
Třeba to, aby na celostátní úrovni vstoupili do koalice s hnutím ANO, což se nedá vyloučit a po příštích sněmovních volbách se to může stát. Přece jen se Piráti minimálně z části s Babišovým hnutím shodnou na jeho kritice tradičních stran a na tom, že pravolevý hodnotový střet v politice je překonaný. Stejně tak s ním sdílí i jistou antisystémovost. Stačí vzpomenout na jejich předvolební vězeňský autobus z roku 2017.
Úplně nejtěžší ze všeho pro Pirátskou stranu bude udržet si neušpiněnou svoji značku a pověst transparentní partaje, která právě transparentností čelí korupci a černotám, a zároveň to skloubit s velkými ambicemi, které Piráti mají. To jim nakonec může zabránit v tom, aby se stali trvalkou v české politice a časem z ní nevypadli.
Sice mnohým vypálili rybník, že se nerozpadli a pořád drží pohromadě, to však nic nemění na tom, že jsou hybridem, který spojuje různé tendence a proudy. Časem se to může projevit, třeba když budou příliš dlouho ve Sněmovně v opozici, nebo když naopak půjdou do vlády za podmínek, které nebudou zdaleka ideální. Tak nebo tak, před Piráty je ještě mnoho nebezpečných křižovatek.