
Brtiský král Karel III. FOTO: Prime Minister's Office of the United Kingdom / OGL v3.0
FOTO: Prime Minister's Office of the United Kingdom / OGL v3.0

Na rozdíl od své matky, Alžběty II., se britský král Karel III. netají svými gastronomickými preferencemi. Je o něm známé, že má rád každodenní martini, napůl gin a napůl vermut. Je také velkým milovníkem whisky, mezi jeho oblíbené patří Highgrove Organic Single Malt Scotch, a také patnáctiletý Laphroaig. Své preference dává král najevo i takzvanými záštitami, ty uděluje různým značkám. Karel III. v nich udělal tak trochu revoluci, doplatili na to zejména producenti šampaňského.
Dlouholetá britská panovnice královna Alžběta II. byla proslulá svým velmi střídmým životním stylem. Historky o její zálibě v občasné sklence ginu s dubonnetem nebo studeného šampaňského mají svůj účel. Udržují obraz svědomité panovnice, která si uchovala jiskru v oku a smysl pro legraci. Nicméně, podle deníku The Times šlo především o to zakrýt její vrozenou umírněnost. S ohledem na to, jak podrobně byla po celý život pod drobnohledem, je nepravděpodobné, že by přílišnou náklonost k alkoholu dokázala utajit. „Stejně tak se zdá přehnané často opakované tvrzení, že pila čtyři koktejly denně. Takovou pracovní zátěž, jakou měla ona, si neudržíte do svých 90 let, když budete mít kocovinu,“ píše britský deník.
Whisky a vlastní alkohol na cestách
Její syn král Karel III. má k alkoholu velmi odlišný přístup. Patří naopak k těm, kteří si ho rádi užívají. Jeho požadavky jsou ovšem velmi přesné a záleží mu na nejmenších detailech. Proto si na cesty vždy bere svůj vlastní alkohol, ale i sklenice, ze kterých ho vychutnává. Jako ke správnému britskému panovníkovi patří k jeho oblíbeným nápojům skotská whisky. Sám je dokonce spoluvlastníkem palírny produkující Highgrove Organic Single Malt Scotch. Ta se mimochodem dá koupit také v Česku.
Pro něj samotného je ale jasnou volbou patnáctiletý Laphroaig. To je velmi výrazná skotská whisky z palírny na ostrově Islay. Místní produkce je známá ostřejší chutí a vůní po rašelině, která se zda používá pro sušení sladu v mnohem větší míře než u běžných značek. I proto bývá tako whisky řazena mezi nejlepší „běžné“ whisky vůbec.
Ocenil to i Karel III., když palírně udělil už v roce 1994 takzvanou královskou záštitu. Ta označuje produkty nebo služby, které jsou dodávány královské rodině alespoň po dobu pěti let. A protože Karlova manželka, královna Kamila, je prezidentkou Asociace vinic Spojeného království, patří na královský stůl také britská vína. Ostatně Kamilin otec Bruce Shand byl obchodníkem s vínem, připomínají The Times.
Revoluce v dodavatelích – hned tři šampaňské domy vypadly
Právě pokud jde o královské záštity, tedy vlastně seznam dodavatelů na stůl britského panovníka, rozhodl se Karel III. zatřást starými pořádky. Tento titul je pochopitelně velkým marketingovým argumentem, proto bývá pro firmy velký problém, když jsou ze seznamu vyřazeny. Nyní to postihlo zejména šampaňské, celkové tržby v roce 2024 klesly o více než devět procent. Karel se rozhodl nadále se obejít bez značek Lanson, Krug a Mumm.
Bourbon, americká whiskey, ilustrační obrázek. FOTO: Image by gthurman from Pixabay
FOTO: Image by gthurman from Pixabay
A podle zdrojů The Times by měl stejný osud potkat také značky Bollinger, Laurent-Perrier, Louis Roederer, Pol Roger, Moët & Chandon a Veuve Clicquot. „Právě to je pro vyšší společnost alternativou k nepitelnému Möetu,“ poznamenává trochu jízlivě deník. Čekalo se, že na úkor francouzských značek podpoří král britská šumivá vína. Přitom je Karel III. znám jako fanda britské bio produkce. Jenže to se nestalo, královskou záštitu dostala jen značka Camel Valley. Mezi řádky se tak skrývá drobné poselství, že přes všechno nadšení panující kolem anglických šumivých vín „pořád nejsou pro krále dost dobré“, píší The Times.
Panovník určuje trendy
Deník zdůrazňuje, že chuťové preference britských panovníků do určité míry předurčují i trendy ve Spojeném království. Karel III. se od své matky odlišuje také v tom, že mnohem častěji jí v restauracích. O Alžbětě II. se totiž traduje, že za celý život jedla jen v několika málo restauracích. Nejčastěji to bylo Bellamy’s v prestižní čtvrti Mayfair. Ta se nachází v sousedství Buckinghamského paláce.
Podle The Times je naopak Karel III. viděn v Londýně velmi často. S manželkou nedávno navštívili například asijské Imad’s Syrian Kitchen a Darjeeling Express. Velmi záhy po otevření vyrazili tako do moderní britské restaurace Mount St., přirozeně také v Mayfair. Zatímco jeho jmenovec a předek Karel II. rád stoloval ve francouzském stylu, dva roky po korunovaci Karla III. je jasné, že miluje britské jídlo a je podezřívavý k francouzským produktům tlačeným marketingem. „Je to zřetelně muž s vkusem i bohatstvím,“ končí The Times svůj text.