Žluté slunce na modré obloze, to prý musí být podle Miroslavy Němcové (ODS) pro organizátora proruských demonstrací Jindřicha Rajchla muka. Senátorka tak zřejmě vtipně narážela na lži, které šéf strany PRO šířil o pietní akci k vyhlazení obce Ležáky nacisty.
„Krásné dny musí být pro Rajchla muka. Žluté slunce na modré obloze. Asi je zalezlý ve sklepě a čeká na mraky,“ pustila se na twitteru senátorka Miroslava Němcová vtipně do šéfa strany PRO Jindřicha Rajchla.
Zřejmě tak glosovala jeho slova na sociálních sítích, kdy se Rajchl rozzuřil kvůli modrožlutému věnci. „Neskutečná hanba,“ napsal minulý týden k jedné z fotografií, na kterém zástupci obce Břasy na Rokycansku pokládají k památníku věnec jako výraz úcty k nacisty zavražděným obyvatelům vypálené obce Ležáky. „Pietních vzpomínkových akcí k výročí vyhlazení osady Ležáky a v Trnové na Pardubicku k výročí úmrtí Jiřího Potůčka Tolara se, jako každoročně, zúčastnily i delegace z naší obce,“ napsala obec z Plzeňského kraje na sociální síti.
V té chvíli zástupci obce však ještě netušili, co věnec, který položili v rámci vzpomínkové akce za vypálené Ležáky a na památku Jiřího Potůčka, radisty výsadku Silver A, jenž pod falešným jménem Alois Tolar vysílal z blízkého kamenolomu, rozpoutá. Květiny na věnci totiž byly modré a žluté. To Jindřichu Rajchlovi stačilo. Tématu se okamžitě chopil a rozpoutal neskutečnou vlnu nenávisti.
„Tento věnec je za mě urážkou všech obětí masakru v Ležácích. Řada Ukrajinců s nacistickým Německem kolaborovala a banderovská UPA dokonce páchala ta největší zvěrstva, která se za druhé světové války odehrála. Neskutečná hanba. Jak hluboko ještě v té naší lokajské servilitě klesneme? K českým obětem prostě patří české národní barvy,“ vzkázal Rajchl na facebooku.
Svým textem dezinformátor vyvolal obrovské množství nenávistných komentářů. Po dvou dnech od zveřejnění jich bylo přes tisíc. Často se opakovala slova jako hnus nebo vlastizrada.
Rajchla a autory nenávistných komentářů následně zchladil bývalý starosta obce Břasy Josef Straka. „Vážený pane Rajchle i vy ostatní, kteří tady zcela neoprávněně komentujete něco, o čem vůbec nic nevíte. Takže aby bylo jasno. Ten věnec je v barvách obce Břasy, což si můžete dohledat, a s Ukrajinou to nemá vůbec nic společného. Že má obec ve svém znaku žlutou a modrou barvu, to je záležitost heraldiků, kteří dle návrhů obce její znak a prapor tvořili. Jinak bych si vám všem dovolil sdělit, že památku ležáckých občanů já osobně jezdím uctívat už od roku 2003, kdy jsem v obci starostoval,“ zareagoval pod příspěvkem na sociální síti.
Dezinformátor ani přesto svůj komentář z facebooku nesmazal. Pouze jej aktualizoval a doplnil dalším urážlivým textem. „Twitterová kavárna zbabělců se svými smyšlenými přezdívkami, jež ještě včera netušila, že existuje obec Břasy, se chytla jednoho tweetu a v rolích novopečených znalců na heraldiku malých českých vesniček začala prohlašovat, že to jsou barvy právě této obce,“ prohlásil Rajchl.