Sektor krátkodobých pronájmů silně postihla nedávná koronakrize, v jejímž důsledku ubylo zahraničních turistů v Praze. V letních měsících se situace pomalu vrací do normálu. Ukázal to průzkum mezi členskými firmami České asociace pronajímatelů a ubytovatelů v soukromí (ČAPUS). Aktuální snahy města o tvrdou regulaci mohou ale tento sektor podnikání zcela zničit a připravit tak Prahu o významné příjmy z cestovního ruchu.
Jak ukázaly statistiky poskytnuté členskými firmami asociace ČAPUS za červenec a srpen 2020, počet Čechů, kteří využívají krátkodobé pronájmy, vzrostl oproti roku 2019 o 214 %. „Oproti době opatření proti šíření koronaviru pozorujeme nárůst poptávky. Obsazenost a s ní související cena za ubytování se však spíše než obvyklému sezónnímu stavu blíží běžné vedlejší zimní sezóně. Odhadem budeme na 40 % výkonnosti z minulých let. Lze pozorovat zájem turistů ze zahraničí, avšak zatím jde zejména o sousední země v dojezdové vzdálenosti,“ upřesňuje Matěj Koutný, předseda asociace ČAPUS.
Jako protismyslný kritizuje postoj metropole i přední ekonom. „Zatímco ve světě, například ve Španělsku v Barceloně, se nyní v důsledku koronaviru snaží přilákat turisty rozvolněním podmínek pro fungování platforem krátkodobého ubytování typu Airbnb, Praha se vydává opačným směrem,“ konstatuje Lukáš Kovanda, hlavní ekonom investičních fondů Czech Fund. „Regulace hlavního města Prahy nejen že z ekonomického hlediska přichází v nejhorší možnou dobu, ale je problematická i morálně, neboť omezuje svobodné podnikání a podněcuje vytváření šedé zóny,“ dodává.
Asociace ubytovatelů se obává, že tvrdé regulace, o které aktuálně usiluje vedení města, mohou daný sektor turistického ruchu zcela ochromit. Z dostupných dat přitom vyplývá několik zásadních faktů:
- Počet bytů, které jsou v nabídce krátkodobého pronájmu, není ani cenotvorný, ani neomezuje nabídku bydlení v Praze. Jejich počet se navíc v důsledku koronakrize ještě zmenšil. Řada bytů přešla na dlouhodobé pronájmy. V Praze bylo před koronakrizí jen kolem 6000 bytů v nabídce krátkodobého pronájmu, jejich počet přitom klesl. Řada z nich se přesunula do krátkodobých a dlouhodobých pronájmů.
- Krátkodobé pronájmy přinesly Praze nemalé finanční prostředky a jejich hosté jsou zároveň významným zdrojem příjmů pro majitele restaurací a další malé podnikatele. Omezení krátkodobých pronájmů městem by znamenala zásadní ránu pro sektor služeb, což se také ukázalo během koronakrize, a může pro něj být likvidační. Podle studie Airbnb utratili turisté ubytovaní přes tuto platformu za rok 2017 v ČR přes 8 miliard korun, z toho 34 % v místních restauracích a kavárnách. 50 milionů korun ročně přinese tento sektor jen na poplatcích městu.
- Regulace krátkodobých pronájmů již existuje a je dostatečná. Stačí pouze, aby město pravidla efektivně vymáhalo. V tom může také pomoci asociace ČAPUS, která sdružuje firmy, které fungují profesionálně a transparentně. Její členové nejsou součástí „šedé“ ekonomiky, ve které se někteří pronajímatelé pohybují.
- Tvrdá regulace by měla naopak za následek přesun většiny poskytovatelů ubytování do šedé zóny, jak již ukázaly zkušenosti z jiných světových měst.
„Naše asociace je připravena spolupracovat s městem a státem při nastavení pravidel pro krátkodobé pronájmy a vymáhání jejich dodržování. Máme k dispozici řadu nástrojů, které eliminují potenciální negativní dopady turismu na obyvatele města, a jejich dodržování dlouhodobě prosazujeme. Další regulace nebo dokonce zákaz této formy podnikání by ale nepřinesly žádný pozitivní efekt. To ukázaly i příklady jiných měst. Například Barcelona opět povolila krátkodobé pronájmy typu Airbnb, které nedávno zakázala. Potřebuje nalákat turisty,“ dodává Matěj Koutný.
Asociace ČAPUS sdružuje 17 členských firem, které spravují celkem 710 bytů. Její členské společnosti poskytují služby v oblasti správy nemovitostí a ubytování v soukromí na různých platformách.
Autor je předsedou České asociace pronajímatelů a ubytovatelů v soukromí (ČAPUS).