Lokální politici v Německu zkoušejí obejít americké sankce na ruský plynovod Nord Stream 2. Zakládají falešnou „ekologickou“ nadaci, která pod záminkou boje s globální změnou klimatu paradoxně prosazuje tento projekt na masivní dodávky fosilního paliva.
V zastíracím manévru, jehož zjevným smyslem je levné PR využívající vlny zájmu o globální klima, se nejvíce angažuje předsedkyně zemské vlády Meklenburska-Předního Pomořanska Manuela Schwesigová. Ta přitom svou snahou o dostavbu předmětného geopolitického projektu Kremlu podpoří agresivní zahraniční politiku nepřátelské východní mocnosti, nikoliv však boj proti klimatickým změnám.
Schwesigová, která tuto iniciativu protlačila zemským sněmem, se dušovala, že jejím cílem je ochrana životního prostředí. Financování oné falešné nadace ovšem ukazuje, že vítr vane z východu a že skutečným smyslem oné pseudonadace je podpora Kremlu při prosazování jeho vlivu na Západě. Jak totiž upozornil týdeník Welt am Sonntag, předmětnou nadaci založila spolková země Meklenbursko-Přední Pomořansko téměř výhradně za ruské peníze.
O tom, že Nord Stream v žádném ohledu není v zájmu německých občanů ani dalších zamýšlených odběratelských států, jasně svědčí studie Německého institutu pro hospodářský výzkum (DIW), který v ní konstatuje, že je předmětný ruský plynovod „v ohledu energetiky nepotřebný, politicky a ekologicky škodlivý a ekonomicky nerentabilní“. Proč přesně, vysvětlila Claudia Kemfertová, vedoucí odboru energetiky, dopravy a ekologie DIW v rozhovoru pro ruskojazyčnou redakci německé veřejnoprávní rozhlasové a televizní společnosti Deutsche Welle.
„Jedná se o velmi nákladný projekt, který nás přivazuje k době fosilních paliv, již chceme opouštět. Poptávka po plynu bude dál klesat a ropovod na sebe nevydělá. Dvacet let nám tvrdí, že poptávka po plynu stoupne, ale ona 20 let klesá a klesat bude. Nakonec bude Nord Stream 2 potřebovat dotace, bude mít problémy se ziskovostí,“ konstatovala Kemfertová.
Spíše než o zájmy Německa jde o „pokus ruského režimu a jeho kleptokracie prostřednictvím spousty peněz prosadit geostrategické zájmy Moskvy, a sice vyloučit Polsko a Ukrajinu z plynovodní sítě“, komentuje Welt am Sonntag aktuální iniciativu úvodem zmíněné německé zemské političky Manuely Schwesigové. Rusko, jak poukazuje zmíněný list, totiž vedle podkopávání německé občanské společnosti informační válkou zároveň, podobně jako Čína, využívá i soft power – nenápadné síly nejrůznějších nadací a pseudovzdělávacích institucí. Schwesigová se podporou podobné podivné „ekologické naadace,“ o jejímž skutečném smyslu lže, stala pomocníkem cizí nepřátelské mocnosti, kritizuje německý týdeník dotyčnou političku.