Před sídlem veřejného ochránce práv se sešli příznivci i odpůrci nově zvoleného ombudsmana. Stanislav Křeček se dnes v Brně ujímá funkce, po 9. hodině ranní jej do budovy po asi 10 minutách čekání pomohla provést policie. Oba tábory měly v rukou transparenty a hlasitě prezentovaly své názory.
Před budovou se sešla dvacítka demokratických aktivistů, kteří stáli na schodech do budovy. Měli v plánu blokovat Křečkovi vstup. Křeček se asi po deseti minutách čekání před budovou dostal do úřadu. V kanceláři mu agendu předala jeho předchůdkyně Anna Šabatová.
Aktivisté se sešli na popud novináře Jakuba Patočky, který k tomu vyzval na sociální síti. Poukazují na to, že Křeček nemá kvalifikaci daný úřad spravovat, prezident jej proto neměl navrhnout a Sněmovna jej proto neměla zvolit. Na transparentech byla hesla jako „Křeček ombudsmanem, kozel zahradníkem,“ nebo „Stát, který nechrání práva svých menšin, je na cestě k fašismu“. Podle protestujících se Křeček projevuje jako člověk, který nemá ponětí o mezinárodní shodě v pojetí lidských práv. To konec konců potvrdil i svým schvalováním střelby do demonstrantů v roce 2014 na ukrajinském Majdanu v Kyjevě i obhajobou anexe ukrajinského poloostrova Krym, která je v rozporu s mezinárodním právem.
„Stanislav Křeček je člověk, který očividně není kvalifikován k výkonu funkce veřejného ochránce lidských práv; a v příčetnější době by i jeho politováníhodné účinkování v roli jeho zástupce zákonodárce ukončil předčasně. Projevuje se jako člověk, který nemá ponětí o mezinárodní shodě v pojetí lidských práv a který bizarními konstrukcemi, jak vystřiženými z konspiračních webů, zdůvodňuje dokonce oprávněnost diskriminace či své rasistické brebty,“ zhodnotil už dříve Patočka v Deníku Referendum osobnost muže, dnes nově dosazeného do úřadu obhájce lidských práv.
Policie zajistila sedm lidí. „Padly výzvy, osoby před úřadem těch výzev nedbaly, takže za pomoci donucovacích prostředků jsme je zajistili. Po provedení nutných úkonů byli propuštěni na svobodu a přestupek bude oznámen správnímu orgánu k projednání,“ citovala ČTK mluvčího Chaloupku. Jakub Patočka Deníku FORUM 24 řekl, že samotný zákrok proti demonstrantům, kterých bylo třicet, proběhl poměrně korektně. Podle jeho vyjádření samotná akce splnila svůj účel. Patočka zároveň jednoznačně odmítl označení za trockistu, jak na něj pokřikovali stoupenci nového ombudsmana Křečka. Těch přišlo před budovu Veřejného ochránce práv v Údolní asi deset. „Jsem sociálnědemokratický Masarykovec,“ uvedl pro Deník Forum 24 Patočka.
Podporovatelů Křečka přišlo asi deset, zabrali místo na chodníku před budovou. Rekrutovali se především z řad či příznivců spolku Slušní lidé, kteří v květnu 2018 v brněnském divadle přerušili divadelní hru Naše násilí a vaše násilí. Členové nebo příznivci „Slušných lidí“ tehdy obsadili jeviště při představení a bránili hercům v hraní. Křečkovi podporovatelé drží v rukou cedule například s nápisem: „Vážený pane Křečku, přejeme vše nejlepší v nové práci ombudsmana.“
Jednaosmdesátiletého Křečka zvolili ombudsmanem minulý týden poslanci, tento týden ve středu ve Sněmovně složil slib. Funkce v Brně se ujme dnes dopoledne, kdy mu bývalá ombudsmanka Anna Šabatová předá kancelář.
Těsně před policejním zákrokem Stanislav Křeček prohlásil, že protestující mají trochu podivnou představu o demokracii. „Klidně bych těmto demonstrantům něco řekl, ale oni by stejně neposlouchali. Mohl jsem jít jiným vchodem, ale takovým lidem se nesmí ustupovat,“ uvedl pro Forum 24.