Dezinformace vedou k bezradnosti. Lidé se pod záplavou často protichůdných sdělení stahují z veřejného života. Pod dojmem, že „všichni přece lžou“, se například neúčastní voleb. „A o to kremelské dezinformační mašinérii jde. Vytlačit lidi z účasti na politice,“ říká profesor Thomas Nichols, který přednáší o problematice národní bezpečnosti na několika amerických univerzitách.
Vypustit do světa internetu a sociálních sítí dezinformaci je v době moderních technologií snadné. Například vytvoření webových stránek je dnes záležitostí několika minut. Propagandistické weby toho využívají a pracují s internetovým obsahem promyšleně. „Informační portály často přebírají příběhy s odkazem na jiné zdroje. Potom nastupují sociální sítě, kde se dezinformace rychle šíří,“ vysvětluje Nichols. Záměrem je vyvolat strach, napětí, nevraživost a nedůvěru.
Pro příklady nemusíme chodit do zahraničí. Podobnou práci odvádějí i některé české weby. Parlamentní listy například nedávno přinesly článek s titulkem „Syrský uprchlík se 4 manželkami a 22 dětmi si žije v Německu jako král“. Hned v úvodu se píše, že „údajně pobírá 360.000 eur ročně“. Slůvko údajně je podstatné, protože odkazuje k tomu, že tato informace není potvrzená. Lidé ho ale snadno přehlédnou. Článek doprovází fotografie muže s dítětem na klíně. Není to však onen pobíratel vysokých německých dávek, který je v článku označován jako Ghazia A., nýbrž „švýcarský byznysmen Emmanuel Ziehli, který se stará o rádio pro uprchlíky.“
V článku je odkaz na anglický server Express.co.uk, kde původně vyšel. Ani v originále však není uvedeno, že muž takto vysokou částku opravdu dostává. Autor pouze tvrdí, že rodina „by mohla“ ročně pobírat více než 320.000 liber (v přepočtu zhruba 9,7 milionu korun). O případu informoval například i německý bulvární deník Bild. Takto jednoduše postavený příběh přímo svádí ke sdílení na sociálních sítích.
Není tajemstvím, že některé české weby, jako je například Sputnik nebo Aeronet, jsou spojovány s ruskou propagandou. Ačkoli napětí mezi Západem a Ruskem může v mnohém připomínat studenou válku, podle Thomase Nicholse je dnes strategie Kremlu úplně jiná než před pádem železné opony. „Tehdy to byla cílená propaganda. Dnes je záměrem ruské vlády vypustit do světa co nejvíce protichůdných informací a spikleneckých teorií, které ochromí úsudek posluchačů a vzbudí dojem, že pravda může být všechno, anebo vůbec nic,“ konstatuje profesor Nichols.
Kreml podle něho využívá výhodu globalizovaného světa. Když nemůže mít všechny informace pod kontrolou, vypouští jich do světa co nejvíce. Lidé jsou zahlceni různými zprávami a zdroji, které vytvářejí bezpočet pohledů na realitu. „Když nevíme, co se skutečně děje, a neumíme to posoudit, raději rezignujeme, stáhneme se do sebe a stavíme se mimo politický život. A právě to je cílem ruské dezinformační kampaně,“ míní Nichols.
Protože ruská média pracují jinak než ta západní, zvládají zaplavovat mediální prostor obsahem mnohem rychleji. „Například ruská televize RT ráda prezentuje svět černobíle, ale on takový není. Většina příběhů je komplikovaných,“ konstatuje Nichols.
Jak dezinformační mašinérii Kremlu čelit? Podle Nicholse je důležité vzdělávání, jež povede ke kritickému myšlení. Do veřejné debaty by se měli znovu zapojovat odborníci, kteří vyjdou z akademické půdy, nabídnou lidem své názory a analýzy. Západní státy by podle něj měly být aktivnější v diplomacii.
Lidé by si také měli všímat, jaké zdroje čtou. „Některé články bývají podepsány třeba jako admin. Ale neexistuje novinář, který se takto jmenuje,“ upozorňuje expert. Poukazuje také na to, že se dnes často staví rovnítko mezi blogera a novináře. „Zatímco bloger napíše dva tři články denně, novinář může na jednom textu pracovat týdny či měsíce. Navíc je kontrolován ostatními žurnalisty.“
Proti dezinformacím lze podle něho bojovat slovem a nabídnout lidem lepší alternativu, která bude jasná a srozumitelná. „Co je silnější? Strach a ignorance, nebo liberální hodnoty? Věřím, že nikdo nechce, aby mu někdo jiný diktoval, co má dělat. Ano, zažíváme temné časy, ale zůstávám optimistou. Svoboda je nám přirozená,“ uzavírá Nichols.
■ ■ ■
Profesor Thomas Nichols přednáší o problematice národní bezpečnosti na několika amerických univerzitách (U. S. Naval War College, Harvard Extension School a dalších). Při své návštěvě Prahy vystoupil 24. října na přednášce Jak bojovat s ruskou dezinformací.