Kamarád ředitele Českého rozhlasu Petr Žantovský systematicky bojuje při neziskovým organizacím podobně jako Jan Schneider. Základní teze, kterou přitom oba používají, jen neinvenčně opakuje to, co už v roce 2012 v rozporu se skutečností tvrdil Putin, totiž že ruský zákon 121-F3 na potírání NGO přijatý tehdy Ruskem je údajně pouhou kopií amerického zákona FARA z roku 1938.
Americká norma byla ve skutečnosti původně určena pro boj proti nacistické propagandě. Podle tohoto vícekrát upravovaného zákona, jenž se nyní týká pouze politického lobbingu, je každý tzv. „foreign agent“, tedy zástupce zahraničních zájmů, povinen se jako takový registrovat, opatřovat své výstupy tímto označením a překládat výkazy mj. o přijaté finanční podpoře americkému ministerstvu spravedlnosti. Zákon se ovšem vůbec nevztahuje na neziskové organizace, které mají v USA naprostou volnost a registrovat se musejí pouze tehdy, pokud chtějí požívat daňových úlev. Schneiderova nepravdivá tvrzení jsem vyvrátil ve svém článku Jan Schneider a ruské mýty o neziskovkách i v následné polemice na serveru Manipulátoři.cz, kde lze najít detailní rozbor.
Petr Žantovský, kterému je tento text jistě znám, však i letos v listopadu pokračoval v papouškování kremelských lží. Nejprve tak učinil 18. listopadu na tzv. Parlamentních listech v článku První máj jak vyšitý, pošlapaný odkaz 17. listopadu. Místo oslavy svobody brutální Drahošova propaganda. Zhnusený Petr Žantovský hovoří o plivnutí do obličeje, kde prohlašuje toto:
Jak víme, americká administrativa využila zákon o registraci zahraničních agentů, zákon FARA, jenž platí ve Spojených státech od roku 1938 a který přikazuje registraci těch, kteří v zemi reprezentují zájmy cizích států. S interpretací tohoto zákona administrativa USA konstatovala, že ruská státní televize Russia Today a ruský server Sputnik, který je odnoží ruské státní tiskové agentury Rusko dnes, bývalé Novosti, jsou špionážní organizace. A ve Spojených státech jsou tak zařazeny do kategorie agentských nebo špionážních či zpravodajských služeb jiného typu než ryze mediálního.
Nikoho proto nemohlo překvapit, že Ruská federace zareaguje stejným způsobem a učiní v podstatě totéž v odvetě na tuto aktivitu Spojených států.
Žantovský přitom úmyslně zcela pominul, že pokud by ruský zákon 121-F3 (vůbec už nemluvě o ruském zákoně 129-F3 o nežádoucích organizacích z roku 2015, který v USA žádnou ani vzdálenou obdobu nemá) byl skutečně kopií amerického zákona FARA, nemělo by nyní Rusko zapotřebí reagovat na označení RT a Sputniku za „zahraniční zástupce“ přijetím nového zákona. Putin tak nepřímo usvědčil ze lži sebe i Petra Žantovského. Zákon FARA se navíc samozřejmě vůbec netýká špionáže a registrace neznamená ani pro jednu společnost zákaz působení, jak tvrdí prokremelští trollové na našich sociálních sítích.
Ve svém křižáckém tažení ovšem Petr Žantovský pokračoval 9. prosince na tzv. Parlamentních listech v článku „Čekal jsem vyvracení údajných nepravd a lží z PL, ale došlo jen na veganství a homosexualitu. Petr Žantovský se nestačí divit, komu udělal Rosí v ČT bezplatnou reklamu“, kde doslova uvádí:
V této souvislosti bych laskavému zraku eurokomisařů a euročetníků doporučil k četbě stále platný americký zákon FARA, plným názvem Foreign Agents Registration Act, tedy zákon o registraci zahraničních zástupců, přijatý v roce 1938 jako nástroj boje proti – tehdy konkrétně nacistické – propagandě. Jeho vyznění je ale obecné a chrání občany Spojených států proti skrytým aktivitám zahraničních mocností pod pláštíkem různých ‚neziskovek‘,“ vysvětluje mediální analytik.
Přesně o to jde i v Maďarsku, a také v Rusku, kde přijali podobnou právní úpravu. „A naši novináři začali jančit: to prý je nepřijatelná despocie ze strany Orbána. A já se ptám: Co je špatně na tom, že se stát chrání před nepřátelskou činností, jakkoli skrytou pod rozmanité zdánlivě bohulibé spolky?“
Žantovský zde opět tvrdošíjně opakuje prokázanou lež v naději, že častým opakováním se stane pravdou, stejně jako v to očividně doufá Jan Schneider. Maďarský zákon je inspirován ruským, ale s americkým zákonem nemá ani jeden nic společného. Vyzývám proto Petra Žantovského, aby mi v registru FARA našel neziskové organizace. Za Českou republiku je tam kupodivu uvedena pouze prezidentská kancelář, u ní si ale můžeme klást otázku, zda ty cizí zájmy, které zastupuje, jsou skutečně zájmy naše.
V textu Blábol Michala Horáčka. Napíší o mně, že jsem konspirátor, a pak se mi omlouvají. Petr Žantovský nám vyprávěl, co se kolem něj začalo odehrávat, když dostal státní vyznamenání z tzv. Parlamentních listů z 30. 10. 2017 Petr Žantovský píše:
„Už párkrát třeba na Aktuálně.cz o mě napsali nějací tamní autoři, že jsem tedy ten konspirátor. Tak jsem požádal tamního šéfredaktora, aby laskavě doložil, kdy a kde jsem dezinformoval, kdy a kde jsem konspiroval, jakým způsobem a komu sloužím a podobně… A vždycky – můžu to doložit, mám to schované – vždycky to skončilo omluvou pana šéfredaktora s konstatováním, že se dopustili chyby, že se mi omlouvají a že to opravují.“
Beru to jako výzvu i pro sebe a dovoluji si vzhledem k výše uvedenému označit pana Žantovského za dezinformátora a „roztleskávače kremelské propagandy“, jak vloni v únoru v rozhovoru pro Aktuálně.cz výstižně prohlásil Marek Wollner z České televize, a rozhodně nehodlám brát svá tvrzení zpět.
Otázka, o jaké jde „zásluhy o stát v oblasti kultury a školství“, za které Petru Žantovskému 28. října udělil medaili jeho intimus Miloš Zeman, je tak definitivně zodpovězena.