Poté, kdy ruská policie během dvou víkendů v celé zemi pozatýkala na 10 000 vesměs poklidně protestujících občanů, bila je obušky a při odvádění do antonů jim dávala rány elektrickými paralyzéry, Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku v pondělí informoval Rusko, že posoudí stížnost vězněného opozičního politika Alexeje Navalného. Ten právě stojí před ruským soudem, kde mu hrozí 3,5 roku vězení za údajné porušení podmínky dříve „vyměřeného“ trestu. Navalnyj při slyšení před soudem prohlásil, že jeho uvěznění a možnost budoucího věznění na základě dřívějšího podmíněného odsouzení vychází z Putinova strachu a nenávisti.
Během procesu proti Navalnému u městského soudu v Moskvě policie uzavřela přilehlé ulice, které lemují policejní autobusy. Jedné ženě se přesto podařilo dostat do blízkosti budovy, kde rozvinula transparent s nápisem „Svobodu Navalnému“. Za minutu ji odváděla policie.
Tým Navalného právníků v úvodem zmíněné stížnosti štrasburskému soudu uvádí, že Rusko porušilo jeho práva zaručená Evropskou úmluvou o ochraně lidských práv tím, že odmítlo zahájit trestní řízení v případu jeho otravy z loňského srpna, způsobené bojovou nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok, kterou vyvinul ruský komunistický režim ještě v době imperiálního projektu Sovětského svazu. Evropská soudní instituce se ozvala právě po dalších víkendových demonstracích, jejichž účastníci požadovali propuštění Navalného. Zásah těžkooděnců zachycuje video ruskojazyčné redakce Rádia Svoboda.
Dotyčného 44letého opozičního politika policie zatkla 17. ledna během jeho návratu z Německa, kde se léčil po otravě, již podle šetření investigativních reportérů nezávislé mezinárodní skupiny Bellingcat a dalších redakcí spáchala ruská tajná služba FSB na pokyn Kremlu, což i jeden z podezřelých agentů nepřímo přiznal. Navalného poslala následujícího dne jakási improvizovaná podoba soudu, jednajícího na policejní stanici, na 30 dní do vazby, kde má vyčkat jiného soudu, jenž má rozhodnout, zda porušil podmínky podmíněného odsouzení, když bez povolení vycestoval ze země.
Navalnyj byl v době, kdy vycestoval, v bezvědomí, přičemž mířil na jednotku intenzivní péče berlínské nemocnice Charité, kde mu lékaři po několik následujících dnů zachraňovali život. S ohledem na to, že v sibiřské nemocnici, kam jej odvezla sanitka poté, co zkolaboval v letadle, nebyli schopni ani určit diagnózu, byl převoz na Západ jedním z faktorů, který mu zachránil život.
Evropský soud pro lidská práva neposuzuje zacházení s Navalným poprvé. Činil tak už v dubnu 2019, kdy rozhodl, že ruské úřady porušily jeho práva, když jej v roce 2014 držely v domácím vězení. Ruský soud má dnes rozhodnout o Navalného dřívějším trestu odnětí svobody za údajnou zpronevěru, neboť prý vycestováním ze země porušil uloženou podmínku. Hrozí mu 3,5 roku ve vězení.