Celých 64 procent Rusů věří, že koronavirus byl vyvinut v laboratoři, zatímco pouhých 23 procent si myslí, že vznikl přirozenou cestou. Přibližně 62 procent není ochotno podstoupit očkování vakcínou Sputnik V a 69 procent je přesvědčeno, že virus nechytí.
Tyto ohromující výsledky zveřejnila ve čtvrtek přední ruská nezávislá agentura Levada Center. Jak konstatuje ve svém článku na webu The Moscow Times Ilja Jablokov, pro odborníky, kteří sledovali vývoj epidemie v Rusku a reakci státu na ni, je to jen stěží převratná zpráva.
„Po celý rok 2020 Rusové projevovali trvalou nedůvěru v existenci covidu-19 a dávali najevo nedůvěru vůči vakcínám vytvořeným ruskými vědci. Podle mého názoru existují pro tento chmurný stav dva důvody – globální moc sociálních médií, která překračuje hranice a jazyky, a desítky let trvající šíření protizápadních konspiračních teorií ruským státem,“ píše Jablokov.
Pověsti týkající se covidu se tentokrát šířily tak rychle, jako by samy byly nějakou pandemií. Mezi prvními zprávami o viru přicházejícím z Číny a prvním ničením zařízení pro mobilní signál v Británii a EU (dezinformace tvrdí, že jejich záření je zdrojem nemocí) uplynulo jen několik měsíců. „Pak přišli covidoví disidenti, kteří z šíření viru obvinili vlády, zpravodajské služby a jejich laboratoře nebo Billa Gatese, že využívají pandemii k získání globální moci nad lidstvem a k přetvoření globální ekonomiky v jejich zájmu. Zatímco lékaři a lékařští experti po celém světě usilovně hledali vakcínu, komunity konspiračních teoretiků rychle rozpracovaly své reakce na jejich úsilí: Vakcíny a budoucí digitální certifikáty očkování by znamenaly naprostou kontrolu nad obyvatelstvem a smrt těch, kdo stojí proti »globálnímu digitálnímu vězení«.“
Jak autor připomíná, nedělo se to jen na Západě, ale i ruský segment internetu téměř od začátku pandemie reagoval konspiračními teoriemi. „Do této kampaně se zapojily i některé celebrity, které tvrdily, že virus byl vyvinut v laboratoři a že klíčem k jeho šíření jsou stožáry 5G sítí. Každý Rus s aplikací WhatsApp obdržel během uplynulého roku alespoň jednou takové spiklenecké historky. Jednou z nejpopulárnějších byl »Jura Klimov«, ruský lékař z Wu-chanu, který sdílel interní příběhy o povaze nemoci a o tom, jak se musí léčit. Městské mýty se rychle vyvinuly a obviňovaly lékaře, že buď tají »skutečné« počty pacientů, nebo šíří lži o tom, jak je virus nebezpečný, protože jim vláda platí peníze navíc za každou diagnózu covidu-19.“
Zajímavé je, jak se toho účastní současný ruský stát. „Kreml se aktivně podílí na šíření protizápadních konspiračních teorií již téměř dvě desetiletí. Spiklenecký způsob vnímání reality se šířil knihami, státu loajálním tiskem a byl šířen mainstreamovými politiky. Konspirační teorie se používaly k podkopání důvěry v opoziční politiky, jako byli Alexej Navalnyj nebo zesnulý Boris Němcov, nebo k veřejné podpoře kroků Kremlu. Růst popularity konspiračních teorií, které se postupně staly hlavním vysvětlujícím nástrojem politiky, po léta zaručoval podporu Vladimiru Putinovi ze strany veřejnosti.
V kritických politických situacích Putin a jeho doprovod využívali konspiračních teorií k volání po podpoře ruského lidu. Putinovo vedení po celá léta zavádělo právní předpisy, které jsou svou podstatou vysoce konspirativní. Například zavedení zákonů proti takzvaným zahraničním agentům a neustálé poukazování na blíže nespecifikované zahraniční hrozby Rusku jsou od roku 2020 stěžejními aspekty domácí politiky Kremlu,“ konstatuje Jablokov.
A tím byla pohroma připravena, protože průzkumy ukazují, že „pokud člověk věří v jednu konspirační teorii, je velká šance, že uvěří i v jinou, přestože je v rozporu s tou první“.
„Navíc chabá kampaň při propagaci ruské proticovidové vakcíny začala vypadat jako vychloubačné a nerealistické sovětské stachanovské hnutí a vedla dokonce i lékaře k nedůvěře vůči Sputniku V. Fakt, že sám Putin ještě nedostal injekci Sputniku, důvěru ve vakcínu nezvyšuje. Svým způsobem se Kreml chytil do vlastní pasti. Sílící nedůvěra, prosazování konspiračních teorií podobných bulváru a občas padající spiklenecké narážky na americké biologické zbraně používané proti Rusům přispěly k růstu skepse a víry v konspirační teorie. Režim nyní doplácí na to, že Rusové si za staletí zvykli, že na stát není v ničem spolehnutí, a spoléhají se na neformální sítě. V některých případech to ale nefunguje,“ uzavírá autor.