Ruská federace má seznam aktiv, která by mohla v reakci na konfiskaci ruského majetku Západem zabavit. V pátek to uvedl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v souvislosti s návrhem USA zabavit zmrazený ruský majetek ve vyspělých zemích G7. Podle Peskova by se jednalo o krádež.
Britský list Financial Times ve čtvrtek informoval o návrhu Washingtonu zabavit zmrazený ruský majetek v zemích G7 v hodnotě až 300 miliard dolarů (asi 6,7 bilionu korun). Německo, Francie, Itálie a Evropská unie plán Spojených států zpochybnily. Považují totiž za nutné pečlivě posoudit v první řadě zákonnost takového opatření. Ministři financí zemí G7 i jejich náměstci každopádně podle britského listu pracují na tom, aby byl návrh připraven k realizaci k druhému výročí ruské invaze na Ukrajinu, což je 24. února příštího roku.
Podle Peskova je to pseudolegální, protože žádný teoretický základ pro krok navrhovaný Spojenými státy legální být nemůže a jedná se o krádež ruských aktiv. „Tyto kroky, týkající se odnětí a krádeže našeho majetku, budou mít katastrofálnější následky,“ varoval s tím, že konfiskace ruských aktiv podle něj naruší důvěru jiných zemí ke Spojeným státům a k Evropské unii.
Kreml podle něj již analyzuje možné odvetné kroky, přičemž má také svůj seznam. „Rusko má seznam aktiv, která může v reakci na kroky G7 zabavit,“ uvedl a zdůraznil, že bumerangový efekt sankcí proti Moskvě je zřejmý.
„Pochopení naprosté nepředvídatelnosti našich protistran, jejich tendence porušovat mezinárodní právo a jiné zákony, včetně jejich vlastních národních, pochopení jejich sklonu k sebedestrukci, mám na mysli destrukci moderního ekonomického systému, podkopání důvěry v základní postuláty světový ekonomický systém, mám na mysli hlavní rezervní měnu, princip nedotknutelnosti majetku a tak dále, předem jsme analyzovali možné odvetné kroky a uděláme vše tak, aby to co nejlépe vyhovovalo našim zájmům,“ okomentoval Peskov.
Skupina G7 zahrnuje vedle USA i Kanadu, Japonsko, Británii, Itálii, Francii a Německo, řadí se k nim ale také Evropská unie jako celek. Trojice pracovních skupin by se tedy v následujících týdnech měla zabývat právními okolnostmi zabavení, způsoby provedení i možnostmi, jak finance nejlépe využít k podpoře bránící se Ukrajiny.
Evropská centrální banka již dříve varovala, že využívání zmrazených ruských aktiv Evropou k financování Ukrajiny by z dlouhodobého hlediska mohlo představovat pro evropskou měnu reputační riziko. Vyzvala tedy Brusel, aby „se podíval za hranice tohoto samostatného konfliktu“ a hledal jiné způsoby, jak financovat Ukrajinu.
Kreml v souvislosti s ruskými zmrazenými aktivy v Evropě opakovaně prohlašuje, že jde o porušení všech pravidel a norem mezinárodního práva. Ruské ministerstvo zahraničí to označilo za krádež s tím, že se Evropská unie nezaměřuje pouze na prostředky soukromých osob, ale také na státní majetek.