Představitelé ruského vrcholného establishmentu se o víkendu předháněli v tom, který z nich projeví větší sympatie, pochopení a sounáležitost s nově zvoleným americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Některá prohlášení jsou doslova servilní. Je to velmi nápadné a lze z toho vyvodit několik závěrů:
– Kreml si chce za každou cenu získat Trumpovu přízeň, tak jako to ostatně dělá i v případě jiných hlav států a významných politiků. Zažili jsme to a zažíváme i u nás. Donald Trump není v zahraniční politice příliš zkušený, a toho je potřeba využít dříve, než se v praktikách a fintách ruské diplomacie jaksepatří zorientuje.
– Vztahy s administrativou Baracka Obamy byly pro Moskvu téměř idylické (i když se dnes Kreml snaží tvrdit opak), tak proč by napříště nemohly být stejně dobré nebo ještě lepší? Moskva měla v zahraniční politice za Obamy vždycky navrch a dosáhla bez většího odporu svého, ať už šlo o anexi Krymu, vedení války na východní Ukrajině, válku v Sýrii či iránský jaderný program. Úměrně těmto zahraničněpolitickým úspěchům rostla i chuť Kremlu na další expanzi a výboje. Nikomu se přeci nechce přestat v nejlepším.
– Zároveň se ale tyto výboje a zejména vojenské výdaje Kremlu silně prodražují a na Rusko začínají podle řady ekonomických analýz tíživě dopadat západní sankce uvalené za anexi Krymu a agresi na Ukrajině spolu se setrvale nízkými vývozními cenami ruské ropy a plynu. Dohoda s Trumpem na zrušení sankcí by tedy přišla velice vhod nehledě na to, že by sama o sobě znamenala velké diplomatické vítězství. Pokud by od sankcí odstoupily USA, učinila by tak navíc rychle i Evropská unie, kde po jejich zrušení už teď volá řada vlivných politiků.
– Kremlu by se velice hodilo rozklížení vztahů USA s Evropskou unií a nástup Donalda Trumpa je vítanou příležitostí k dosažení tohoto cíle. Tím je slabá EU a oslabené NATO. O tomto záměru vypovídá agresivní komentář mluvčí ruského ministerstva zahraničí Mariji Zacharovové (viz níže). Ta názor o závislosti EU na USA jistě nemá jen z vlastní hlavy, nýbrž ho nejspíš vyprodukovala na pokyn svého šéfa Sergeje Lavrova. V komentáři v podstatě parafrázuje jedno z Trumpových tvrzení z volební kampaně, na které ovšem naroubovala své vlastní (tedy ruské) hodnocení vztahů EU s Ruskem tak, aby to vypadalo, že je plně v souladu s Trumpovým názorem.
– Nynější servilita ruských představitelů naznačuje, že Moskva se nejspíš v Trumpově zvolení neangažovala tak, že by s ním nebo jeho lidmi byla na podpoře a pomoci v kampani přímo domluvena, i když si Trumpovo zvolení přála a zjevně se mu také snažila v rámci svých možností napomoci. Jinak by teď byli ruští představitelé takticky (a po ruském diplomatickém obyčeji) spíše zticha a bohorovně by se tvářili, že jsou nuceni vzít na vědomí a respektovat realitu bez ohledu na vlastní preference. A zároveň by nejspíš nemuseli Trumpa tak okatě přesvědčovat o své přízni.
Posuďte sami:
Šéf dolní komory ruského parlamentu Vjačeslav Volodin v neděli odsoudil „bezpříkladně špinavou kampaň,“ kterou prý vedli američtí demokraté a vláda Baracka Obamy proti republikánu Trumpovi. Všechny síly podle Volodina vrhli na to, aby se Trump prezidentem nestal. „Možná právě proto tato bezpříkladně špinavá kampaň Trumpovi zajistila vítězství. Lidé se prostě naštvali a podpořili jeho kandidaturu,“ řekl Volodin televizi NTV.
V Rusku jsou podle něj takové „špinavé metody“ už minulostí. „U nás jsou volby daleko korektnější, podobný tlak na voliče neexistuje,“ prohlásil šéf parlamentu.
Toto naprosto nehorázné tvrzení nelze nechat bez komentáře. Samozřejmě, kam se hrabe liberální demokracie na ruskou demokracii! O tom víme své z doby, kdy jsme byli ruskou (sovětskou) kolonií. V zemi, kde není kromě vládních stran a umělé, vládou tolerované opozice skoro koho volit a kde popularita prezidenta dosahuje téměř 100 procent, jsou panem Volodinem zmiňované „špinavé metody“ zcela zbytečné. Stačí se preventivně postarat o to, aby žádná pořádná opozice vůbec nevznikla. A když má někdo tu drzost se o něco takového vůbec pokoušet, a navíc je to schopný politik, dopadne jako loni zavražděný Boris Němcov. S těmi ostatními šup do kriminálu nebo do blázince.
Trumpovy názory na boj s terorismem, na budování „plodných rusko-amerických vztahů“ a „obhajobu národních zájmů“ jsou shodné se stanoviskem prezidenta Vladimira Putina, tvrdí dále Volodin. „Přesně to, co Trump říkal, říká i náš prezident. Názory Trumpa jako člověka, který miluje svou zemi a chrání její zájmy, jsou nám blízké. Bude-li realizovat to, o čem hovoří, zásadně to změní situaci,“ uvedl ruský politik.
Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová v neděli na facebooku napsala, že Evropa je zděšená z Trumpova vítězství, protože se „v posledních letech odnaučila samostatně myslet a jednat“. Evropské státy prý zničily své vztahy s Ruskem na pokyn dřívější vlády USA. V mimořádně útočném komentáři Zacharovová uvedla, že Evropa „nechce otevřít oči, protože by musela přiznat, že je odtržená od reality, že král je nahý“.
Ruská média publikovala v neděli také slova kremelského mluvčího Dmitrije Peskova, který novinářům v New Yorku řekl, že Trump by mohl přesvědčit Severoatlantickou alianci, aby stáhla své jednotky od hranic s Ruskem. Republikánský prezident by „mohl přesvědčit NATO, aby zpomalilo své rozšiřování nebo aby stáhlo své síly od hranic s Ruskem,“ konstatoval mluvčí prezidenta Putina.
Trump se o vztazích s Ruskem zmínil několikrát během volební kampaně. Putina pochválil jako schopného politika a Rusko označil za žádoucího spojence v boji proti Islámskému státu. Vstřícné Trumpovy poznámky vyvolaly kritiku demokratického tábora protikandidátky Hillary Clintonové.