Světová antidopingová agentura (WADA) doporučila Mezinárodní atletické federaci (IAAF) vyloučit Rusko dočasně ze všech soutěží včetně olympijských her kvůli dopingu ruských atletů. Navrhla také doživotní zákaz činnosti zatím pěti sportovcům a stejnému počtu trenérů či funkcionářů. Mezi nimi figuruje i jméno olympijské vítězky v běhu na 800 metrů z Londýna Marie Savinovové. Vyplývá to z vyšetřovací zprávy o systematickém dopingu v ruské atletice.
Kompletní zprávu Světové antidopingové agentury najdete zde.
Zpráva čítající přes 300 stran uvádí, že v ruské atletice dochází k systematickým dopingovým praktikám se státní podporou. Komise potvrdila, že je provázela korupce zasahující až do nejvyšších sfér federace IAAF. Důkazy byly postoupeny Interpolu.
Komise také požaduje odebrání akreditace moskevské antidopingové laboratoři a okamžitou suspendaci jejího ředitele Grigorije Rodčenka. Ten podle zveřejněné zprávy nařídil těsně před loňským prosincovým auditem WADA zničit přes 1400 uchovaných vzorků coby možných důkazů.
Zaznělo přímo obvinění ruského ministra sportu Vitalije Mutka, že nařídil „manipulaci s určitými vzorky“. Předseda komise Kanaďan Dick Pound uvedl, že si neumí představit, že by o tom Mutko nevěděl. Ruský ministr je zároveň členem výkonného výboru FIFA a předsedou organizačního výboru MS ve fotbale v roce 2018.
V první reakci Mutko uvedl, že zpráva WADA je „politicky motivovaná“ a že agentura může jen doporučovat, nikoli trestat. Tuto pravomoc má Mezinárodní atletická federace (IAAF). Její předseda Sebastian Coe označil zprávu za alarmující a slíbil urychlenou reakci na ni.
Komise zjistila, že docházelo k zatajování pozitivních dopingových testů, čímž byly ovlivněny výsledky vrcholných soutěží. To se týká například běhu na 800 metrů na olympijských hrách v roce 2012, protože jeho vítězka Savinovová by za normálních okolností neměla být kvůli dopingu vůbec na startu, stejně jako bronzová Jekatěrina Poistogovová.
Autoři zprávy vyslovili závěr, že atletické soutěže na hrách v Londýně byly „znehodnoceny“ i účastí dalších ruských atletů. Rusko bylo v roce 2012 se sedmnácti medailemi druhou nejúspěšnější zemí v atletických soutěžích po Spojených státech.
Podle předsedy Českého olympijského výboru Jiřího Kejvala je zpráva WADA velmi znepokojující. „Může mít dalekosáhlé důsledky. Pokud se prokáže systematický doping, jsem pro velmi tvrdé tresty. Doping byl, je a bude podvod. Čisté sportovce musíme ochránit,“ uvedl Kejval na sociálních sítích.