Podle údajů Rosstatu počet dětí narozených v Rusku od roku 2015 klesá. Na konci roku 2020 činil pokles tři procenta, v roce 2021 se počet novorozenců snížil o 2,7 procenta a v roce 2022 o 6,9 procenta, což je nejnižší hodnota od roku 2000. Ačkoliv teď nová vlna ruské propagandy tvrdí, že příčinou úbytku jsou potraty, není tomu tak.
Počet potratů se totiž neustále snižuje. Podle údajů ministerstva zdravotnictví za období 2021–2022 jejich počet klesal o 3,9 procenta ročně; a počet lékařských potratů na žádost ženy se snížil o 5,3 procenta.
„V roce 2023 je však Rusko na cestě k úplnému zákazu interrupcí: Státní duma projednává otázku vyloučení interrupcí ze služeb soukromých klinik a zákazu přerušení těhotenství bez souhlasu otce, v Mordovii a Tverské oblasti se zavádějí pokuty za navádění těhotných žen k interrupci a lékaři byli zavázáni konzultovat ženy před potratem pomocí speciální metodiky. To vše v zájmu zlepšení demografické situace, která na pozadí válečných ztrát dosáhla nejhorších čísel od počátku století,“ píše web Poligon Media.
Exilový novinář Alexandr Něvzorov hovoří v této souvislosti o ruské demografické psychóze a svým známým ironickým stylem se vyjadřuje o „povinné přeměně mladých slečen v prasnice“.
„I zde (stejně jako v mnoha jiných věcech) je režim docela dobře schopen přejít od slov k činům. Mechanismus ,zprasátkování‘ ruských dam je velmi jednoduchý: propaganda plus radikální omezení míst žen na vysokých školách a v odborném školství. Neschopným hlupačkám nezbude nic jiného než donosit a porodit,“ píše Něvzorov na telegramu.
Podle něj jsou na tom skutečné prasnice mnohem lépe než „mladé ruské dámy“. Samice prasete může porodit (pro masokombinát) tucet selat najednou a je to vyřešeno a potřebuje na to zhruba 150 dní. Ruské ženě to bude trvat asi 9 až 13 let.
„Na demografické psychóze Kremlu není nic nového a originálního. Naprosto všechny fašistické režimy blouznily o porodnosti a vytvářely grandiózní programy typu Lebensborn. Podle Himmlerova nařízení z 28. října 1939 musely všechny německé ženy bez ohledu na rodinný stav rodit od 17 let,“ uvádí novinář historickou paralelu a cituje (se zjevnou narážkou na dnešní režim v Rusku) někdejší nacistické představy o roli ženy.
„Jdeme-li za hranice pravděpodobně jinak nezbytných občanských zákonů a zvyklostí, může být nejvyšším úkolem německých žen a dívek dobré krve (i neprovdaných) touha – nikoli z lehkomyslnosti, ale z nejhlubšího morálního důvodu! – stát se matkou dětí vojáka odcházejícího na frontu, o němž jen osud ví, zda se vrátí do vlasti, nebo zemře za Německo,“ shrnuje perspektivy ruských žen Něvzorov.
Na to, že na vylepšení demografické křivky nebudou stačit ani vlastenecké výzvy ani administrativní snaha ztížit potraty, poukazují i odborníci.
Expertka WHO Ljubov Jerofejevová v rozhovoru pro Lenta.ru řekla: „Očekávat, že z neprovedených potratů se nějakým způsobem stanou novorozenci, je nesmysl, nepochopení příčinných vztahů a psychologie žen. Lidé, kteří předkládají takové iniciativy, se domnívají, že když v Rusku provedeme 500 000 potratů ročně, tak bez nich se nám o 500 000 zvýší porodnost. Nebude tomu tak. Protože s největší pravděpodobností ze 100 žen, které se rozhodly pro potrat, bude souhlasit s neukončením těhotenství maximálně 8–10 lidí.“
Web Poligon v citovaném článku uvádí, jaké jsou skutečné příčiny demografického poklesu.
„Podle OSN je hlavní příčinou poklesu počtu obyvatel chudoba, která je vždy spojena s nezaměstnaností, nízkým sociálním postavením, omezeným přístupem ke zdravotní péči, environmentálními riziky a nerovnoměrným využíváním zdrojů. V důsledku toho se výrazně zvyšuje úmrtnost obyvatelstva. Žádný zákaz potratů nenahradí daň za války a chudobu.“
Ruští zákonodárci a s nimi spojení ochotní vědci a nyní i duchovní tyto příčiny vůbec nezmiňují a neberou v úvahu.