Rusko vyhostí diplomaty ze Švédska, Polska a Německa kvůli jejich údajné účasti na nedávných „nepovolených“ shromážděních na podporu vězněného kritika Kremlu Alexeje Navalného, uvedlo v pátek ruské ministerstvo zahraničí. Vyhoštění přichází uprostřed návštěvy šéfa Evropské unie pro zahraniční věci Josepa Borrella v Moskvě, kde si stěžoval svému protějšku Sergeji Lavrovovi, že vazby mezi Evropou a Ruskem kvůli Navalného otravě a věznění klesly na nové minimum. Je to ze strany Kremlu jasný výsměch.
Jak referuje server Themoscowtimes, nejmenovaní diplomaté, kteří jsou obviněni z účasti na protestech 23. ledna v Moskvě a Petrohradě, byli prohlášeni za personae non gratae a v blízké budoucnosti budou muset opustit Rusko, uvedlo ministerstvo zahraničí.
„Takové jednání z jejich strany je nepřijatelné a neodpovídá jejich diplomatickému postavení,“ uvedlo ministerstvo o diplomatech. Neupřesnilo, kolika diplomatům byl nařízen odchod. Rusko „očekává, že v budoucnu budou diplomatické mise Švédska, Polska a Německa a jejich pracovníci striktně dodržovat normy mezinárodního práva,“ dodalo prohlášení ministerstva.
Evropští lídři a USA ruské počínání tvrdě odsoudili. „Považujeme tato vyhoštění za neoprávněná. Domníváme se, že lze právě nyní pozorovat další aspekt, že Rusko má poměrně daleko k právnímu státu,“ řekla německá kancléřka Angela Merkelová.
Berlín v pátek rovněž povolal ruského velvyslance na ministerstvo zahraničí k „naléhavým rozhovorům“. Tam mu bylo sděleno „velmi jasně německé stanovisko“. Ministr zahraničí Heiko Maas řekl, že vyhoštění „nezůstanou bez odpovědi“.
Polsko varovalo, že tento krok by mohl vyvolat „další prohloubení krize v bilaterálních vztazích“ mezi oběma zeměmi. Polské ministerstvo zahraničí v prohlášení rovněž uvedlo, že si předvolalo ruského velvyslance ve Varšavě. Spojené státy také vyjádřily obavy, a to několik hodin poté, co prezident Joe Biden prohlásil, že USA se už pod jeho dohledem nebudou „sklánět“ před Kremlem. „Tento svévolný a neoprávněný čin je posledním odchýlením Ruska od jeho mezinárodních závazků,“ uvedl ministr zahraničí Antony Blinken v příspěvku na Twitteru.
Po videohovoru s Merkelovou francouzský prezident Emmanuel Macron řekl: „S ohledem na Navalného aféru odsuzuji s největší rozhodností od začátku do konce to, co se stalo, od jeho otrávení… po dnešní vyhoštění německých, polských a švédských diplomatů, o kterém rozhodlo Rusko.“
K posledním událostem můžeme říct jen to, že pokud si někdo myslí, že se Rusko začne chovat jako fér partner, s kterým se půjde nějak rozumně dohodnout, tak je naivní. Kdyby měl snad Kreml něco takového v úmyslu, mohl se tak chovat už dávno. Místo toho si vedení chátrající země vymýšlí legendy, kterými se pokouší zakrýt, jak na tom doma jsou. Mýtus o obklíčení Ruska nepřáteli, pátých kolonách, zahraničních agentech, dekadentním Západu a pedofilech v americké politice a další bajky. Je to Kreml, kdo se snaží zdevastovat politický a společenský život na Západě kyberútoky a hybridní propagandou, šířením dezinformací a získáváním užitečných idiotů ve vysokých funkcích. Že v tom umí být tamní mocenská klika úspěšná, vidíme u nás na tom, kdo byl u nás zvolen prezidentem na poslední dvě období.
Pokud Putin nechá vyhostit diplomaty zemí Evropské unie právě během návštěvy Josepa Borrella v Rusku, je to jasný výsměch. A vysmívá se nám režim, který se drží u moci lhaním, bitím demonstrantů, zavíráním nepohodlných, zinscenovanými procesy, zfalšovanými volbami, cenzurou a vraždami politiků a novinářů. Kdyby se nějaký člověk choval jako Rusko, skončil by v kriminále nebo v blázinci. Státy ovšem nikam zavřít nemůžeme, ale pokud podobným zločineckým útvarům nedáme najevo, za co je považujeme, zavřou oni jednou někam nás.