Z nejnovější zprávy Institutu pro studium války ISW vyplývá, že Moskva výrazně zasahuje do informování o akcích probíhajících na frontě a cíleně potlačuje zprávy o neúspěších ve snaze zabránit panice.
„Kreml se stal ještě citlivějším na kontroverze vznikající v ruském informačním prostoru mezi vlivnými mediálními osobnostmi a ,válečníky‘ ohledně zpráv o neúspěších na Krymu a válce na Ukrajině obecně a snaží se potlačit paniku,“ píší analytici ISW.
Analýza to demonstruje na případu z přelomu července a srpna, kdy jeden z ruských provojenských blogerů obvinil své „kolegy“, kteří kritizovali ruské vedení války, z „provokací“ a označil je za „imbecily“, kteří podrývají ruské ministerstvo obrany.
K této hádce mezi blogery došlo poté, co někteří z nich zveřejnili snímky následků nedávných ukrajinských úderů u Sevastopolu a Čonharského mostu. Takové informace totiž podle oficiálních ruských zdrojů mohou „nezodpovědně rozsévat paniku“.
ISW zvláště upozorňuje na útoky na Krym, k nimž v poslední době dochází velmi často. Otázka úderů na Krym je totiž výrazně ožehavým bodem v ruském informačním a propagandistickém prostoru.
Ruské úřady, včetně krymské okupační správy, mají podle ISW hlavní zájem na omezení šíření nepříznivých informací o útocích a jejich důsledcích pro ruskou logistiku přes okupovaný poloostrov kvůli obavám, že tyto informace vyvolají v obyvatelstvu paniku a zpochybní schopnost Ruska účinně zabezpečit okupované území.
Zároveň autoři analýzy připomínají příkaz, který zakazuje jakékoliv informování o neúspěšných akcích ruských jednotek, či naopak o úspěšných akcích Ukrajinců. I proto například většina blogerů nakonec o útoku na Čonharský most neinformovala. „Vyšší stupně ruského vojenského velení vydalo pokyny podřízeným, aby mlčeli o problémech, které lze přímo svalit na ruské vojenské velení,“ píše ISW.
Zpráva ISW také upozorňuje na fakt, že ruské ministerstvo obrany oficiálně poskytlo zbraně a vozidla civilistům Bělgorodské a Kurské oblasti, což naznačuje obavy z možných dalších útoků uvnitř Ruska. „Opakované přidělování dodatečných vojenských zdrojů do oblasti Belgorodsk a Kursk ukazuje, že Kreml je stále více znepokojen pokračováním útoků na ruskou hranici s Ukrajinou,“ píše se doslova ve zprávě.
Podle analytiků mohou za vším stát obavy náčelníka ruského generálního štábu armády generála Valerij Gerasimov, který je za obranu ruských pozic na Krymu jednoznačně odpovědný a zároveň odpovídá i za dění na všech frontách. Ruský generální štáb se totiž podle ISW obává, že blogeři informující o ukrajinských útocích proti Krymu nejen rozdmýchávají paniku na okupovaném území, ale také podněcují negativní vnímání Gerasimovovy osoby a jeho vojenských schopností a kompetencí.