Prezidentská administrativa (rusky zkratka AP) se obává, že za několik hodin mohou být žoldáci Jevgenije Prigožina blízko Moskvy a v blízkosti hlavního města mohou vypuknout boje. Webu Meduza to sdělily dva zdroje blízké Kremlu. Podle nich AP včera nevyloučila, že „Prigožin blafuje“ a snaží se „něco vyjednat pro sebe“. Poté, co wagnerovci 24. června ráno převzali kontrolu nad Rostovem na Donu, však „došlo k pochopení“, že jde o vážnou věc.
Podle Meduzy někteří činitelé ještě před několika hodinami doufali, že nejvyšší představitelé země situaci vyřeší „víceméně mírovou cestou“. Brzy ráno údajně Alexandr Charičev, blízký spolupracovník Sergeje Kirijenka, šéfa kremelského politického bloku, a Andrej Jarin, šéf prezidentské administrativy pro vnitřní politiku, obvolali ruské gubernátory a systémové politiky a požádali je, aby se k Prigožinovi vyjádřili „mírně a bez osobního názoru“. O hodinu a půl později se „doporučení“ změnila a šéfům regionů a politikům bylo řečeno, že mají Prigožina označit za „zrádce“. Tuto informaci Meduze potvrdil i jeden ze spolupracovníků ve vedení jedné z parlamentních stran.
„Co přesně se za tu hodinu a půl stalo, není známo. Zdroje Meduzy naznačily, že v té době probíhala neveřejná jednání mezi nejvyššími představiteli země a Prigožinem: ‚Zřejmě z toho nic nevyplynulo. Zda se jich účastnil i Putin, není jasné. Kolem desáté hodiny dopoledne moskevského času prezident vystoupil v televizním projevu, v němž Prigožina obvinil ze ‚zrady‘, čímž zcela vyloučil možnost mírového řešení situace. Zdroj blízký ruské vládě, Meduza, stejně jako zdroj blízký Kremlu tvrdí, že Prigožin ‚začal vyvádět‘ asi před čtrnácti dny, poté, co Putin prohlásil, že pro pokračování bojů na Ukrajině musí soukromá vojenská skupina podepsat oficiální smlouvu s ruským ministerstvem obrany,“ píše se v článku.
„Snažil se tomu (Prigožin) zabránit… Pochopil, že tímto způsobem by byl jeho vliv vážně podkopán. Všem volal, nabízel řešení: byli připraveni jít pod Rosgvardii. Navíc naléhavě žádal o kontrolu nad výcvikem vojska v pohraničních oblastech. Byl odmítnut,“ říká jeden ze zdrojů webu Meduza. Podle něj „už bylo ve vzduchu cítit, že se něco chystá: Prigožin je zvyklý se prosazovat a hysterčit“.
Zdroj blízký prezidentské administrativě připouští, že problém podcenili i v Kremlu: „Probírali jsme to na schůzkách a shodli se, že je to odvážný dobrodruh a nechová se podle pravidel. Zejména riziko vojenské vzpoury bylo ale považováno za nulové, mysleli si, že to může udělat jen šílenec. Ale Prigožin se opravdu utrhl ze řetězu.“
Kreml je přesvědčen, že armáda a bezpečnostní složky budou schopny wagnerovce zastavit, jeden ze zdrojů ale nepochybuje, že přinejmenším některým žoldákům se podaří „proniknout do Moskvy“.
Ani potlačení vzpoury ale neznamená, že by se Putinův status a rating zlepšil. „V předvečer prezidentské kampaně v roce 2024 to není zrovna signál, abych byl upřímný.“ Zdroje také očekávají další „utahování šroubů“. „I když Prigožina rychle zastaví, pro jistotu ještě přitvrdí. Pokud ho nezastaví, tím spíše.“
Podle telegramového kanálu MASH byla policie Moskevské oblasti svolána na mimořádnou schůzi s pohotovostními zavazadly. Každý byl vyzbrojen samopalem, helmou a neprůstřelnou vestou. Všichni budou posláni do Moskvy jako posily. Ve městě bylo postaveno několik desítek dalších zesílených stanovišť. V zavazadle je kompas, psací a mycí potřeby, spodní prádlo na výměnu, osobní ochranné prostředky a suché příděly potravin na několik dní.