Robert Lansing Institute (RLI) na svých stránkách zveřejnil článek, ve kterém rozebírá teroristické hrozby připravované proti evropským zemím Putinovým režimem. Analytici se domnívají, že ruská rozvědka napodobuje činnost někdejších ultralevicových teroristických organizací ze 70. a 80 let.
„V noci na 8. září hořely tři úseky železnice v Hamburku, což způsobilo zásadní výpadek osobní dopravy mezi Berlínem a Hamburkem. Po údajném zapálení železnice byl na levicovém webu Indymedia zveřejněn anonymní příspěvek , který se k incidentu přihlásil. To potvrzuje domněnku, že se Kreml vrátil k taktice sponzorování a využívání levicových teroristických skupin k rozvratu západní Evropy jako za studené války,“ píší autoři.
Podle nich je tato železniční sabotáž podobná akcím, které podnikala marxistická skupina RAF (Frakce Rudé armády) působící v Německu v letech 1970-1990. Podle jednoho z bývalých členů RAF se na schůzkách s KGB v Drážďanech s touto skupinou setkal i Vladimir Putin, tehdejší rezident KGB ve východním Německu, a diskutovalo se tam i o zbraních, které potřebovali pro svou činnost – a předávali KGB svůj „nákupní seznam“, co přesně by potřebovali.
Podle RLI sázka na krajně levicové síly v Evropě neznamená, že se Rusové vzdávají podpory krajně pravicových politických sil na Západě.
Kreml má nyní zájem na tom, aby byly zastaveny dodávky zbraní na Ukrajinu. Kromě toho se snaží probudit „protiválečnou rétoriku“.
„Sabotáž na německé železnici naznačuje, že ruští představitelé s největší pravděpodobností přešli v Evropě na sabotážní válku. Analytici RLI zaznamenali známky přípravy těchto operací ve Španělsku již v říjnu 2019. Domníváme se však, že rozsáhlé poškození ruských zpravodajských sítí v Evropě, kdy byla většina důstojníků působících pod diplomatickým krytím vyhoštěna, přimělo Moskvu vrátit se k sabotážím, které kopírují politický terorismus marxistických skupin. Nemůžeme vyloučit, že by se na sabotážích mohly podílet ruské bojové sabotážní skupiny, které pouze imitují levicové organizace (např. RAF),“ uvádí se v článku.
Od dob studené války se situace změnila a Rusko již nemá ten ideologický vliv v zahraničí, jako měl SSSR před rokem 1991. Vzhledem k času, který od té doby uplynul, nejsou kvůli svému věku už použitelní někdejší aktivisté, kteří spolupracovali se sovětskou KGB. Nedostatek ideologických motivů se Kreml snaží nahradit penězi. Podle analytiků institutu je možné, že krajně levicové teroristické útoky mohou být zinscenovány přímo ruskými sabotážními skupinami nebo agenty, včetně těch z ruské diaspory.
„Domníváme se také, že další sabotáže zaměřené nejen na objekty dopravní infrastruktury, ale i na vojenská a policejní zařízení jsou vysoce pravděpodobné… proto by země NATO měly zajistit řádnou kontrarozvědnou ochranu proti Rusku a proruským organizacím,“ navrhuje na závěr Robert Lansing Institute.