Analytici Institutu pro studium války ISW upozorňují na fakt, že v poslední době Rusko zesiluje tlak na evropské země v otázce války na Ukrajině. Využívá k tomu především přechodné období v USA po prezidentských volbách, kdy je postoj budoucího prezidenta k ukrajinské otázce ještě stále nejistý.
„Kreml stupňuje reflexivní nátlakovou kampaň zaměřenou k jedinému cíli – ovlivnit rozhodování Západu ve prospěch Ruska před případnými budoucími jednáními o urovnání války na Ukrajině nebo namísto nich,“ varují experti ISW před postupem evropských lídrů vůči Putinovi.
Ruský diktátor v týdnu uskutečnil telefonický rozhovor s německým kancléřem Olafem Scholzem a zopakoval v něm několik kremelských propagandistických postupů k ovlivnění německé vlády, ale i dalších západních mocností, aby Ukrajině přestaly poskytovat vojenskou podporu a dotlačily ji k brzkým mírovým rozhovorům.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj následně označil tento telefonát za „Pandořinu skříňku“ a zároveň varoval, že jakékoliv podobné kontakty pomáhají Putinovi dosáhnout jeho klíčových cílů, tedy zmenšit jeho mezinárodní izolaci a vést jednání za podmínek požadovaných Ruskem. Tato jednání, jak Zelenskyj poznamenal, však „nepovedou k ničemu“.
Experti ISW konstatovali, že nejen Putin, ale i další vysocí představitelé Ruska rétoriku určenou k ovlivnění zahraniční politiky západních zemí v uplynulých měsících výrazně zesílili, patrně v očekávání změny politiky USA po nástupu Donalda Trumpa do úřadu.
„Kreml nedávno také potvrdil svou neochotu přistoupit na kompromis ohledně podmínek jakýchkoli možných budoucích rozhovorů a zároveň dal jasně najevo, že dlouhodobý cíl Kremlu, kterým je úplná kapitulace Ukrajiny, zůstává nezměněn,“ jasně zformulovali své závěry analytici ISW.
O tom, jak je situace nejasná, hovoří i naprosto rozdílné informování o obsahu rozhovoru Scholz – Putin německou a ruskou stranou.
„Olaf Scholz odsoudil agresivní válku Ruska proti Ukrajině. Vyzval Vladimira Putina, aby ji zastavil a stáhl své jednotky. Trval na tom, že Moskva musí být připravena na jednání s Ukrajinou, která by zahrnovala dosažení spravedlivého a trvalého míru. Zdůraznil neochvějné odhodlání Německa podporovat Ukrajinu v jejím boji proti ruské agresi tak dlouho, jak to bude nutné. Spolkový kancléř předem telefonicky hovořil s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a bude v tom pokračovat i po rozhovoru s ruským prezidentem,“ popsala telefonát tisková služba německého kancléře.
„Vladimir Putin připomněl, že současná krize je výsledkem agresivní politiky NATO, která vytvořila protiruské předmostí na ukrajinském území. Poznamenal, že Moskva nikdy jednání neodmítla. Uvedl, že budoucí dohody by měly vycházet z nových územních skutečností. Konstatoval bezprecedentní zhoršení bilaterálních vztahů kvůli nevlídnému postupu německých úřadů. Zdůraznil, že Rusko vždy plnilo své energetické závazky a je připraveno ke spolupráci, pokud o ni projeví zájem Berlín,“ uvedla k rozhovoru tisková služba ruského prezidenta.