Blízký spolupracovník ruského prezidenta Vladimira Putina, vlivný tajemník ruské bezpečnostní rady Nikolaj Patrušev kritizoval úředníky na Dálném východě za používání zahraničních serverů a vyhledávačů. Touto cestou se prý do vládních počítačů dostaly i zahraniční rozvědky, které však zanechaly v systému po svém průniku stopy. Používání zahraničních serverů je podle Patruševa velice nebezpečné.
„Pracovníci státních orgánů v Chabarovském kraji používali celou řadu zahraničních informačních a telekomunikačních serverů, jako jsou Google, Yahoo, WhatsApp a další. Je to systémový problém pro celé Rusko, ale na Dálném východě je zvláště vyhrocený. Prosím vedoucí pracovníky, aby této otázce věnovali zvláštní pozornost a přijali příslušná opatření,“ prohlásil na poradě ve Vladivostoku Patrušev. Již dříve opakovaně tvrdil, že viry do vládních počítačů schválně zanášejí cizí rozvědky.
Ochrana je prý slabá
Nedbalost a lajdáctví úředníků v práci s informačními systémy je podle Patruševa jednou z příčin slabé ochrany ruských sítí, jak podle něj prokázala i prověrka úředních počítačů, provedená tajnou službou FSB na Dálném východě. Specialisté prý také zaznamenali zvýšený počet hackerských útoků.
Ruští hackeři jsou proslulí především svými útoky na Západě, nicméně nedávno se terčem staly i tajné informace ruského ministerstva obrany, ke kterým se prý dostali proto, že sekretářka jednoho z šéfů odborů používala běžnou elektronickou poštu. Na důkaz zveřejnili údaje o jednotce vyzbrojené taktickými raketami Iskander, jakož i začerněné údaje o dislokaci jaderných ponorek, připomněl server Newsru.com.
Někteří z ruských poslanců se chystají navrhnout tresty pro státní úředníky za používání služeb Google, WhatsApp a podobných serverů, a to srážkami ze mzdy, anebo i propuštěním.
Nový zákon
BBC na svém webu připomněla, že v Rusku začne od 1. září platit zákon, který zavazuje ruské poskytovatele internetu umísťovat osobní údaje ruských občanů jen na servery nalézající se v Rusku. Šéf autonomního Čečenska Ramzan Kadyrov zašel ještě dále, když vyzval Rusy, aby využívali jen ruské sítě a zařízení, protože jinak budou „financovat vojenskoprůmyslový komplex USA“.
Patrušev, který býval podobně jako Putin důstojníkem komunistické tajné policie KGB a pak stál v čele její ruské nástupkyně FSB, rozšířil tvrzení, že si prý bývalá americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová svého času stěžovala, že se pod správu Moskvy dostala „příliš velká území“ a že Sibiř by se měla přerozdělit.