Ruská prezidentská administrativa sestavila směrnice pro státní a vládě loajální média. Popisuje, jak by propagandisté měli informovat o summitu BRICS. Dokument má k dispozici redakce opozičního webu Meduza.
Vladimir Putin je „neformálním vůdcem světové většiny“; elity v západních zemích jsou „v panice“; a na Západě jako celku „panuje úzkost“, zní hlavní linie, jak se má psát o summitu uskupení BRICS v ruské Kazani. Summit byl zahájen 22. října a potrvá do 24. října.
Propagandisté doporučují informovat o tom, že summit „má pozornost celého světa“, a zdůrazňují, že kazaňské fórum údajně dokazuje, že „pokusy o izolaci“ Ruska po vypuknutí války „selhaly“.
Média z celého světa se údajně shodují v hodnocení vlivu Vladimira Putina na globální procesy, kde prý Putin hraje vedoucí roli a určuje perspektivy společného rozvoje, který přinese vzájemný prospěch Rusku i miliardám lidí na celém světě. Zatímco Putin „navazuje strategické vazby, které se neomezují na jeden směr“, Západ se „spokojuje s pomíjivými spojenectvími“ a „zrazuje včerejší přátele“ (příklady pomíjivých spojenectví a zrady nejsou v metodice uvedeny).
Provládní média a televizní kanály informují o fóru v termínech, které se shodují s tezemi Kremlu. Například Lenta.ru píše, že Evropa se již „bojí“ nového platebního systému, Komsomolskaja pravda uvádí, že „západní tisk je ze summitu zmatený“ a Putin „sází na BRICS a vyhrává“. Šéfredaktorka RT Margarita Simonyanová a její média zdůrazňují „selhání mezinárodní izolace“.
„Samostatně propagandisté poukazují na údajně nadcházející rozsáhlé rozšíření BRICS. Přinejmenším některé ze zakládajících zemí organizace jsou však zjevně proti. Jak uvedla agentura Bloomberg s odvoláním na představitele Indie, Brazílie a Jihoafrické republiky, tyto státy (stejně jako SAE) nechtějí, aby bylo sdružení ve světě vnímáno jako „protizápadní fronta“, protože samy se západními zeměmi aktivně spolupracují. Indické ministerstvo zahraničí však oficiálně popřelo, že by země byla proti rozšiřování BRICS,“ píše Meduza.io.