Ruská vláda se značným zpožděním za vývojem válečné situace zveřejnila soubor norem pro ochranu pevných konstrukcí před hrozbou bezpilotních letounů. Válka s nasazením dronům už trvá dva a půl roku a řada ruských objektů se mezitím stala terčem ukrajinských útoků. Oslovení experti dokument považují za pouhou byrokracii bez praktického dopadu.
O dokumentu píše kanál na síti Telegram VČK-OGPU. Ten zveřejnil výňatky z uniklého souboru norem pro „ochranné obestavění staveb proti bezpilotním letounům“. Jedná se o výsledek společné práce různých ruských státních korporací, výzkumných institucí a ministerstev. Zjištění kanálu na síti X cituje vojenský historik vystupující pod účtem ChrisO_wiki.
Dokument uvádí údaje o typech bezpilotních letounů (které dělí na „malé“, „lehké“ a „střední“, a také rozlišuje mezi bezpilotními letouny typu kamikadze a těmi, které působí jako bombardéry) a výpočty náloží výbušnin a střepin. Navrhuje také požadavky na návrh, konstrukci, materiály a provoz ochranných obklopujících konstrukcí (v ruštině známých jako „ZOK“, neoficiálně někdy označované jako „klece“).
Autoři vyjmenovávají, jaké pevné objekty je třeba chránit. Jde o průmyslové závody (například rafinerie), sklady, jaderné reaktory a podobně. Bezpečnostní specialisté a stavaři, s nimiž VČ-OGPU hovořil, jsou však k užitečnosti dokumentu skeptičtí.
Považují jej prý pouze za „byrokracii, protože ve skutečnosti jde stále jen o teorii, která má v kontextu rychlého vývoje bezpilotních technologií daleko k praktickému využití“. Není jasné, zda ruská vláda nařídila nějaké zlepšení.
Podle četnosti útoků drony na ruské území a jejich úspěšnosti je zjevné, že Rusko zatím nenašlo účinný způsob, jak se jim bránit. Minulý týden byl zasažen muniční sklad u ruského města Toropec. Následná exploze je považována za největší po takovém zásahu během celé války a musela být provedena evakuace civilního obyvatelstva. Do vzduchu měly vyletět desítky tun munice včetně nově dodaných severokorejských raket či střel Iskander.
Obrana proti dronům je pro Rusy obtížná, protože nemohou umístit u potenciálních cílů dost prostředků protiletecké obrany. Ukrajinci také vymýšlejí nové způsoby taktiky. Drony třeba párují, takže když jednotka protiletecké obrany na dron ze země zaútočí, je vzápětí napadena doprovodným dronem. Ukrajinci se naopak naučili napadat pozorovací drony, které ruská armáda potřebuje pro zaměřování svého dělostřelectva.