Zdá se, že v Rusku přituhuje v tažení režimu proti jeho odpůrcům. Ruský soud odsoudil již 30. prosince Olega Navalného, dříve apolitického poštovního úředníka, ke třem a půl letům vězení. Proč? Je bratrem opozičního vůdce Alexeje Navalného.
Kritik Kremlu Alexej Navalný byl původně odsouzen v prosinci 2014 k tří a půlleté podmínce poté, co byl spolu se svým bratrem Olegem obviněn z odcizení 30 milionů rublů (480 000 amerických dolarů), ze dvou firem, z nichž jedna souvisí s francouzskou kosmetickou firmou Yves Rocher z předražování poštovních služeb poskytovaných jejich firmou v letech 2008 a 2011. Firma Yves Rocher ale dala najevo, že o žádné peníze nepřišla. Její člověk ale nebyl k soudu připuštěn jako svědek, stejně jako jiní svědci obhajoby, protože to prý není třeba. Moskevská prokuratura teď opět žádá desetiletý trest pro Alexeje a kauzu v druhé polovině února projednává moskevský odvolací soud. Obhajoba tvrdí, že Navalnyj je nevinen a požaduje zrušení trestu.
Rusko postupně sklouzává k pádu do autoritativního režimu. Ten proces byl tak pozvolný, že si ho mnoho lidí ve světě ani nevšimlo. Patrné byly jen Putinovy činy navenek, jako například invaze na Ukrajinu nebo zákaz amerických adopcí. Dobře na tom v Rusku nejsou ani gayové, nicméně dosud to nebyla běžná diktatura. Soud s Navalným ale ukazuje, že tady už končí nějaká nejednoznačnost ohledně toho, čím se Rusko pod Putinem stává.
Oleg Navalný nemá s politikou nic společného, otec dvou dětí a bývalý pracovník pošty je prostě bratrem odpůrce kremelského režimu Alexeje Navalného. Ten je jedním z prominentních vůdců politické opozice. Oleg se tak stává nástrojem nátlaku a rukojmím, aby jeho bratra bylo možné umlčet. Pojem rukojmí používá v této souvislosti řada lidí, například Lilia Ševcova, politická expertka moskevského Carnegie Moscow Center, ruští liberální žurnalisté, právníci zabývající se lidskými právy, organizátoři ruských opozičních protestů a zahraniční novináři.
Průhledná hra
Kalkul s uvězněním a držením jako rukojmí je naprosto průhledný. Alexeje Navalného režim považuje za reálného politického odpůrce. Protože ale nechce z Alexeje Navalného dělat mučedníka, použije k nátlaku moc nad jeho bratrem. Alexej byl teď z vězení propuštěn, i když mu předtím hrozilo až deset let, aby byl „izolován od společnosti“, jak také ohledně soudu zaznělo z strany žalobců. Zdá se, že Alexejovým hlavním „proviněním“ bylo to, že si dovolil kandidovat na funkci moskevského starosty. Navalnyj v září 2013 ve volbách moskevského starosty získal druhou příčku s 27 procenty hlasů.
Ze země, kde autoritativní režim nejdříve jen eliminoval oligarchy a kde byli záhadně vražděni novináři, kteřá psali o porušování lidských práv při ruských akcích v Dagestánu a Čečensku, se přešlo do fáze, kdy se zavírají nevinní obyčejní lidé, kteří nemají s politikou nic společného. Proč? Protože rukojmí se vždycky hodí. Je to signál vyslaný opozici, že nebezpečí už nehrozí jen aktivistům, ale i jejich blízkým, kteří s politikou nemají nic společného.
Putin je pro západní sdělovací prostředky člověk, který ideálně slouží jako karikatura, protože jeho pseudocarské manýry jsou směšné. Směšné ale není to, že ovlivňuje životy 146 milionů obyvatel své země a zasahuje do života milionů dalších lidí. K tomu můžeme jenom dodat, že situace je o to horší, že tito lidé stále ještě z 80 procent mají k vůdci sympatie. Nejhorší variantou je, když se člověk stane otrokem a neví o tom. Až to jednoho dne zjistí, už je pozdě.