Server iROZHLAS.cz hledal odpověď v bezpečnostní komunitě i v právnickém světě a dospěl k jednoznačnému výsledku: trestním případem desetiletí je stíhání a odsouzení bývalého poslance a hejtmana Davida Ratha.
Server iRozhlas.cz uspořádal anketu mezi odborníky při příležitosti konce desetiletí (2010 – 2019). Osloveni byli bývalí ministři spravedlnosti, žalobci z vrchního i nejvyššího státního zastupitelství i soudci z jednotlivých pater soudního aparátu. Také politologové, kriminologové i policejní důstojníci, činní či ve výslužbě. Výsledek vzbuzuje otázky.
Jak iRozhlas připomíná, české soudy od začátku roku 2010 řešily více než 810 tisíc trestních případů. Tři se dostaly podle oslovených do čela žebříčku jako kauzy desetiletí. Především jde o kauzu bývalého ministra, poslance a hejtmana za ČSSD Davida Ratha a případ kolem někdejší šéfky kabinetu premiéra Nečase Jany Nagyové. Třetí je kauza zvaná Metanol. Mizerným alkoholem se od září 2012 otrávilo 117 lidí, 48 zemřelo a pachatelé dostali doživotí.
V čem je význam vpádu policie na Úřad vlády se dá hodnotit různě. Přesně to popsal Marek Nespala, advokát a zakládající člen Unie obhájců: „Přepadení ústavních orgánů a exposlanců v noci dlouhých nožů a puč následující. Přemalování politické mapy bez právního základu prostředky trestního práva a s nasazením operativně pátrací techniky s fatálními následky v právech zúčastněných.“
Bývalý policejní prezident Martin Červíček, dnes senátor za ODS, ovšem tehdejší razii na Úřadu vlády obhajuje. „I přes neustálé zpochybňování jsem přesvědčen, že zjištěné informace byly tak závažné, že je bylo nutno řešit prostředky trestního práva.“
Jenže to zpochybňování má celkem věcný základ, protože z celé věci nakonec moc nezůstalo. Začalo to totiž jako velká show, která měla odhalit ohromnou korupci, mluvilo se o zlatě v trezorech a nebylo z toho nic. Zůstal případ Jany Nagyové, tedy sledování manželky premiéra vojenskou zpravodajskou službou na její přání a její nezdaněné kabelky. To sledování je vážná a trapná věc, ale nijak neopravňuje zásah v jihoamerickém pučistickém stylu.
Čapí hnízdo, tedy podezření na neoprávněné pobírání dotací ve výši přes 50 milionů korun na farmu založenou Andrejem Babišem, skončilo podle oslovených až na šestém místě. Přitom to znamenalo, že jsme se dočkali trestně stíhaného premiéra a jako bonusu dalších pozoruhodností, třeba záhadného pobytu premiérova syna na okupovaném Krymu v doprovodu nepříliš terapeuticky vyhlížejícího pana Protopopova. Pro připomínku: David Rath měl v krabici od vína sedm milionů korun. Podle odvolacího senátu žádali manželé Kottovi, kteří jsou do případu namočeni s Rathem, úplatky 26 milionů korun a dostali skoro 17 milionů korun. Sedm milionů z toho dali Rathovi.
Záleží samozřejmě na tom, z jakého úhlu se na věc díváme. Co bylo historicky první, zda šlo o mrtvé nebo o peníze, jaké bylo postavení obviněných, jak dlouho se případy řešily. Protože se to ale v případě současného premiéra táhne, třeba na konci tohoto desetiletí v žebříčku postoupí.