Horní komora parlamentu bude ve čtvrtek hlasovat o novele pandemického zákona. Stejně jako u schvalování v poslanecké sněmovně se očekává vzrušená debata, ke koloritu patří už i protesty spolku Chcípl PES. Ty jsou dopředu ohlášeny, zatímco průběh diskuze v senátu je neodhadnutelný. Někteří zástupci vládních stran totiž nehodlají pro novelu zvednout ruku, což v kriticích vlády vyvolává pocit, že už se pětikoalice hádá. Přitom je to úplně jinak.
Několik senátorů se nechalo slyšet, že je pro ně novela nepřijatelná. Ne jako celek, ale nesouhlasí s některými body. Aleně Dernerové ze Starostů a nezávislých vadí, že byl zákon přijat ve stavu legislativní nouze. Její kolega z hnutí Václav Chaloupek zase novelu považuje v současné době, kdy se s pandemií postupně loučíme, za zbytečnou. Proti bude i senátor Václav Láska, který upozorňuje na to, že zákon je málo prodiskutovaný.
Z předem jasného hlasování se tak nakonec může stát „drama“, v němž bude rozhodovat každý hlas. Pětikoalice sice v horní komoře parlamentu disponuje pohodlnou nadpoloviční většinou, ale doteď není jasné, kolik ze 66 vládních senátorů nakonec zvedne pro novelu ruku. Tyto informace pochopitelně nastartovaly všechny odpůrce současné vlády, kteří poukazují na to, že si kabinet Petra Fialy neumí „pohlídat“ své senátory.
Zde je ovšem chyba náhledu na politiku jako takovou. Demokratická strana nediktuje svým zástupcům, jaký mají názor. Její členové jsou v ní proto, že je spojují společné ideály a cíle. Rozhodně to ovšem neznamená, že musí mít na všechny problémy stejný názor. Je jasné, že po letech vládnutí politické firmy s jedním majitelem a jeho zaměstnanci se názor na fungování politických stran a hnutí pokroutil. Právě náprava takového vnímání situace je jedním z bodů, který by měla řešit slibovaná „změna“, již deklaroval vítěz voleb koalice SPOLU.
Současně je třeba veřejnosti vysvětlit, že pokud mají dva lidé, dvě strany, dva názorové tábory na něco rozdílný pohled, neznamená to, že se rovnou musí hádat. Když se navrátíme k osvědčenému dialogu, půjde totiž všechno snáz. Právě proto budou senátoři o novele pandemického zákona debatovat. Chtějí si své názory na jeho znění navzájem odprezentovat a poté prodiskutovat. Není to tak, že někteří členové dolní komory parlamentu vyjádřili do médií osobní pohled na věc, který nelze změnit.
V senátu nehrozí obstrukce SPD, nebo hodinové projevy „o ničem“. Zde bude prostor na argumenty, věcné připomínky a konkrétní námitky. Pokud po tomto jednání novelu pandemického zákona senátoři nepodpoří, neznamená to, že zradili strany, které reprezentují. Ani neporušili rozkaz, který jim podle některých konspirátorů přijde od šéfů pětikoalice. Jen se zkrátka rozhodli podle svého vědomí a svědomí a třeba díky tomu vznikne lepší verze schvalovaného zákona.
Stejně tak se může stát, dokonce je to pravděpodobné, že novela projde přes senát k prezidentovi, který ji podepíše. Alespoň to deklaroval v televizním rozhovoru na Primě. Je ovšem naivní si myslet, že debata na půdě horní komory parlamentu znamená vzdor vůči vládě a poslancům. Už několikrát se ukázalo, že je senát dobře fungující pojistkou demokracie, není tedy důvod se domnívat, že by to tentokrát mělo být jinak. Kdo si tedy myslel, že to začíná ve vládní koalici drhnout, bude si muset počkat na další signál, který bude stejně „zaručený“ jako tento.