Podpořit trh s bydlením – to je záměr ministryně Aleny Schillerové i České národní banky. Jenže se jim nedaří naplnit. Zrušení daně z nabytí nemovitosti vrátil Senát zpátky k projednání do Sněmovny. ČNB sice uvolnila bankám ruce, ty jsou ale při poskytovaní hypoték nadmíru opatrné. Poptávku jistě utlumí i rozjíždějící se druhá vlna Covid-19 a rostoucí nezaměstnanost.
Ještě na konci srpna se experti přeli, zda ceny bytů klesnou, nebo ne (různé scénáře se rozebírají v článku Klesnou ceny bytů kvůli koronaviru?). Kdo měl pravdu, to je den ode dne jasnější. Už se zase zavírají hospody a turisté čekají, jestli se Česko rozsvítí červeně na evropských semaforech. Do toho končí státní záchranné programy a roste nezaměstnanost.
Realitní experti, kteří mají zkušenosti z krize v roce 2009, vidí blízkou budoucnost jasně: „Bohužel se plní ten horší z možných scénářů. Poptávka po bytech určitě klesne, většina lidí koupi v krizi odloží. Zároveň stoupne počet bytů na prodej, mnohé majitele k prodeji doslova donutí okolnosti,“ předpovídá Vladimír Zuzák, ředitel pražské MAXIMA REALITY.
Prodává se pořád za předkrizové ceny, ale je to klid před bouří. „Funguje setrvačnost, i v roce 2009 se ceny bytů propadly se zpožděním,“ varuje před přílišným optimismem Zuzák. Majitelé bytů na prodej jsou právem nervózní. Během léta citelně vzrostl zájem o weby, které nabízejí zdarma určení tržní ceny bytu. Jedná se především o online odhad, který zpracovávají odhadci na základě statistik z cenových map a katastru nemovitostí.
Proč se vládě nedaří udržet poptávku po bytech
Podpora trhu s bydlením v podání české vlády bohužel není příliš efektivní. Už na jaře ministryně financí Schillerová navrhla zrušení daně z nabytí nemovitosti. Zákon ovšem v srpnu vrátil Senát k projednání zpět Sněmovně. Je pravda, že ministerstvo financí vyhlásilo, že do konce roku se daň platit nemusí, ale větší efekt by mělo, kdyby zákon už podepsal prezident.
Další úlevy pro kupující měla zajistit Česká národní banka. Ta skutečně uvolnila bankám ruce, umožnila znovu poskytovat i 90% hypotéky a zrušila podmínky týkající se výše čistého příjmu. Jenže ČNB míní, ale banky mění. „Banky jsou v krizi opatrné. Často může být těžší sjednat si hypotéku dnes než před rokem. Třeba turismus, letecká doprava nebo gastronomie, to jsou dnes už pro banky rizikové obory,“ upozorňuje Zuzák z MAXIMA REALITY.
I finanční situace obyvatel se v následujících měsících spíš zhorší. Nezaměstnanost byla v srpnu nejvyšší za poslední tři roky (3,8 %), ale ještě mnohem větší propad se čeká na podzim. Ministr vnitra Hamáček přiznal, že masivní nárůst nezaměstnanosti nemáme jen díky vládnímu programu Antivirus. Jenže ten v říjnu končí a přijde propouštění.
Realitní trh se tedy připravuje na podzimní propad poptávky po nemovitostech, který se vládě rozhodně nepodaří odvrátit. Pokud druhá vlna Covid-19 udeří v plné síle, zájemců o koupi bude výrazně méně a realitní trh může i úplně zamrznout. Jestli tedy zvažujete prodej bytu, nečekejte, že se situace zlepší. Naopak inzerujte byt co nejdřív, dokud se prodává za předkrizové ceny. Hodit se může náš článek 5 chyb při prodeji bytu v koronavirové krizi.